Diş Ağrısına Kesin Çözüm

tarafından
334
Diş Ağrısına Kesin Çözüm

Diş ağrısına kesin çözüm, bu sorunu sık sık yaşayanların en çok araştırdıkları konuların başında gelir. Özellikle gece saatlerinde daha çok ortaya çıkan bu sağlık sorunu, uyku düzeni, beslenme düzeni, çalışma kapasitesi, kişinin kendisini iyi hissetmesi gibi farklı konuları etkiler. Hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen diş ağrısını anında ne geçirir sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Diş Ağrısına Kesin Çözüm 1

Günümüzde diş ağrısı için çok sayıda yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden en etkilisi, özel diş ağrısı için hazırlanan ağrı kesici ilaç kullanımıdır. Etkisi; içeriğindeki maddeler, dozu ve kullanan kişiye göre değişen bu ilaçlar, genelde antibiyotik özelliklere sahiptir.

Antibiyotik özelliklerinden dolayı hemen tesir edip diş eti ve hastanın rahatlamasını sağlayan diş ağrısı için ağrı kesiciler, kullanılırken dikkat edilmesi gerekir. Çok gerekmedikçe doktor kontrolü dışında alınmaması gerekir. Doktor kontrolünde alınmasında ise mutlaka verilen dozda alınması, beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktora acilen başvurulması gerekir.

[reklam id=1]

Diş ağrısı dayanılmaz olduğunda en etkili çözümlerden birisi de sirkeli ya da tuzlu sudur. Dişleri güzelce fırçalayıp diş ipi ile aralarını temizledikten sonra bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Sirkeli su uygulaması yaparken su ile sirkenin aynı ölçüde olmasına dikkat edin.

Aksi halde diş etlerinin yaralanması ve dişlerin zarar görmesi ile karşılaşılabilir. Tuzlu su karışımı hazırlamak içinse 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz eklemek yeterli. Tuz eridikten sonra ağız içine alınıp güzelce çalkalama yapılabilir. Bu iki çözüm yöntemi, diş ağrısı için en etkili yöntemlerdir. Diş ağrısını hemen ne keser sorusunun cevabından sonra şimdi de kısaca diş ağrısı için bitkisel çözümlere değinmek istiyoruz.

Diş Ağrısına Kesin Çözüm 2

Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Diş ağrısı için denenen çok sayıda yöntem mevcuttur. Aşağıda diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemlerinden bir kaçını sizlerle paylaşıyoruz.

Şifalı bitkiler arasında yer alan atkuyruğu otu, diş ve diş etleri için de faydalıdır. Bir miktar atkuyruğu otunu sıcak suda haşlanıp demlendikten sonra gün içinde birden fazla gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Bu gargara dişeti kanamaları, diş çürümeleri ve iltihaplanmalarına iyi geliyor.

  • Biberiye ve papatya ile demlenen çay da diş ağrısına iyi gelir. Bunun için demlenen çayı süzüp limon tuzu ekleyerek gün içinde gargara yaparak tüketebilirsiniz.
  • Maydanozu ezip dişin üzerine koymak da ağrının geçmesinde etkili olacaktır.
  • Lezzetli bir sebze olan ebegümecini kurutup biraz tuzlu suda bekletin. Sonrasında biraz ıslatarak ağızda çiğneyin.

Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

  • Tuz ile bir miktar balı macun haline getirin. Bu macunu ağızda tutup diş ağrısını hafifletebilirsiniz.
  • Sirke ve çörek otunu kaynatıp gargara yaparak kullanabilirsiniz.
  • Defne yaprağı ve sirkeyi kaynatıp gargara yapabilir, bu şekilde diş ağrısını hafifletebilirsiniz.
  • Su içine biraz karafil esansı ekleyip ağızda çalkalanarak diş ağrıları için kullanılabilir.
  • Diş etinde zaman zaman yaşanan iltihaplanmalar için yaban mersininden yapılan doğal meyve suyunu bir süre ağızda bekletip bu şekilde tüketebilirsiniz. İltihaplanmaların önüne geçmek için etkilidir.
  • Taze salatalığı dilimleyip ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz.
  • Toz zencefil ve acı biberden bir miktar kase içine alın. Üzerine macun kıvamına gelmesi için bir miktra su ekleyip karıştırın. Elde edilen macunu dişlerin üzerine koyabilir, sonrasında bol su ile gargara yapabilirsiniz.

Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm 1

Yukarıda verdiğimiz diş ağrısı için bitkisel ve pratik yöntemler, öneri niteliğindedir. Bu öneriler ile kısa sürede diş ağrısından kurtulmak mümkündür. Ancak uygulama yaparken mutlaka dikkatli olunması gerekir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka uzman bir doktora danışmak ve konu hakkında bilgi vermek gerekir.