Dış Hemoroid

tarafından
189
Dış Hemoroid

Dış hemoroid, makat bölgesinde dışarıdan gözle görülebilen ve elle fark edilebilen hemoroid memeleridir. Dış hemoroid memesi büyüklükleri açısından kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kimi vakit bir nohuttan bile küçükken, kimi vakit de yumurta büyüklüğünde kendini gösterebilmektedir.

Dış hemoroid genellikle pek hastalık vermez. Defekasyon kısaca dışkılama esnasında, bireyin eline gelmesinden dolayı hastayı psikolojik olarak rahatsız eder. Özellikle kadın hastalarda da görsel ve estetiksel açıdan, kişiyi daha çok rahatsız eder. Çünkü cinsel beraberlik sırasında partneri bunu ne olursa olsun fark edecektir. Bu da hem hanımı bununla beraber bunu gören erkeği rahatsız edecektir.

Hemoroid nedir? Sorusuna karşılık arayan çok sayıda kişi mevcuttur. Kişide hemoroid şikâyetlerinden olan ağrı, kanama, kaşıntı, ıslaklık durumları varsa, altında yatan başka bir sebep ya da dış hemoroid ile karışabilen başka rahatsızlıklar söz mevzusu olabilir.

[reklam id=1]

Hemoroid problemi, günümüzde çok yaygın bir rahatsızlıktır. Hastanın günlük yaşamını ve psikolojisini ciddi şekilde etkisinde bırakır ve istenmeyen birçok neticelere yol açar. Sebepleri, tedavisi, emareleri, korunma vb. Mevzularında hemoroid ile ilgili, özellikle web şeklinde büyük bir kütüphane başta olmak üzere, birçok kaynak vardır.

Her şeye karşın insanoğluna bu mevzuda yoğun bir informasyon eksikliği bulunmakta ve hemoroidin görülme sıklığı azalmamakta, aksine artmaktadır. Bu kapsamda ise oldukça fazla sayıda kişi tarafından dış hemoroid nasıl geçer? Sorusu sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Dış Hemoroid Belirtileri

Hemoroid hastalığı, iç ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşitte olmaktadır. Bu kapsamda kişilerin iç ya da dış hemoroid olduklarını anlayabilecekleri çeşitli belirtiler de söz konusu olabilmektedir.

Dış Hemoroid Belirtileri

Anüs bölgesinin çevresinde meydana gelen şişlik olması, dış hemoroid belirtileri arasında bulunmakta ve oldukça da yaygın bir şekilde görülmektedir. Anüs tarafında oluşan bu şişlik, genellikle kabız olan kişilerin yaptığı ıkınma hatasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Hemen herkeste farklılık gösterdiği gibi mercimek boyutunda olabildiği gibi birçok ilerlemiş durumda ceviz büyüklüğüne de ulaşabilmektedir. Bu şişlik kişinin kendisi tarafından ya da varsa eşi tarafından da fark edilebilmektedir. Bu noktada ise muhakkak bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Dış Hemoroid Tedavisi

Hemen her hastalıkta olduğu gibi kişilerin dış hemoroid belirtilerini görmesi halinde muhakkak bir uzmana gitmesi gerekmektedir. Dış hemoroid tedavisi evde yapılması halinde bile kesinlikle bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Doktorlar tarafından verilen ilaçlar ile evde tedavi edilmesi de mümkün olabilmektedir. Fakat ilerlemiş olan hemoroid hastalarına ameliyat önerilmektedir. Dış hemoroid ameliyatı, başarılı bir uzman tarafından kısa sürede tamamlanabilirken kişiler kısa süre içerisinde bu hastalıktan kurtulabilme imkânına da sahip olabilmektedir.

Dış Hemoroid Tedavisi

İlerlemiş olan hastalarda genellikle ameliyat yapılması önerilirken daha hastalığın başında olan kişiler için farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Bu konuda en klasik yöntem olan cerrahi yöntem ile birlikte, varis haline gelen damar içerisinden problemli olan alan alınmakta ve geriye kalan bölge de yeniden dikilmektedir. Basur ameliyatındaki bu tedavi şekli açık ve kapalı basur ameliyatı olmak üzere iki kısma ayrılmıştır.

Basur ameliyatında yapılan açık ameliyatlarda, dışarıya çıkarılan damar topağı dikilmeden dışarıda bırakılmaktadır. İyileşme süreci oldukça uzun bir döneme sahip olan bu yöntemde, kişilerin enfeksiyon kapması gibi çeşitli riskler de oldukça yüksek bir ihtimal olmaktadır.

Bu sebeple de daha çok kapalı hemoroid ameliyatı tercih edilmektedir. Kapalı basur ameliyatında iyileşme süresi 2 hafta sürmektedir. İster açık isterse de kapalı basur cerrahisi olsun kanama ve ağrı çoğunlukla karşılaşılan komplikasyonlardır. Bütün bunların yanı sıra lazer gibi işlemler de yapılabilmektedir.