Diş Nasıl Doğru Fırçalanır?

tarafından
1102
Diş Nasıl Doğru Fırçalanır?

Diş nasıl doğru fırçalanır, uzmanlar sindirimin ağızda başladığını söyler. Bu ifade son derece doğrudur; zira mideye ulaşmadan evvel lokmaların iyice çiğnenmesi, tükürüğün içinde bulunan parçalayıcı enzimlerin sindirim işleminin ilk etabını başlatmasını sağlar.

Diş Nasıl Doğru Fırçalanır?

Besinler ne kadar iyi çiğnenirse mideye o kadar az iş düşer ve hem yemek sonrası hazımsızlık ve şişkinlik durumu ortadan kalkar hem de besinlerin iyi çiğnenmesi kilo kontrolünde önemli rol oynar. İyi bir çiğneme işlemi içinse sağlıklı ve eksiksiz dişlere sahip olmak şarttır. Dişlerin sağlıklı olmasının ön koşulu her gün aksatmadan fırçalanmalarıdır.

Fırçalanmayan dişlerin arasında biriken besin artıkları zaman içinde tartar ve diş plaklarına sebep olacak ve diş eti çekilmelerine sebep olacaktır.

[reklam id=1]

Diş eti çekilmesi tedavi edilmediğinde de diş kayıplarına sebebiyet verecektir. Ayrıca özellikle şeker ve şekerli besinlerin tüketiminden sonra bu besinler dişlerdeki bakterilerle birleşerek asitleri meydana getirecek ve bu asitler de diş minelerini zedeleyerek dişlerin çürümesine neden olacaktır.

İşte dişleri korumanın en etkili ve basit yolu onları düzenli olarak fırçalamaktan geçer. Her fırçalama işlemi yaklaşık 2 dakika sürmeli ve her diş 8-10 kez fırçalanmalıdır. Dişleri fırçalarken gelişigüzel değil bilinçli fırçalamak gerekir. Dişlerle dişetlerinin birleşim yeri özellikle fırçalanmalıdır. Burada amaç dişlerin üzerindeki besin artıklarını ve diş plaklarını uzaklaştırmaktır.

Diş Nasıl Doğru Fırçalanır? 2

Diş Nasıl Fırçalanır?

Diş fırçalama işleminde fırça seçimi son derece önemlidir. Naylon ve orta sertlikte fırçalar en ideal diş fırçalarıdır. Fırçanın baş kısmı hem en arkadaki dişlere rahatça ulaşabilsin diye hem de ağız içinde kolay hareket edebilsin diye çok büyük olmamalıdır.

Eğer doğru diş fırçası seçilmezse ve diş fırçalama işlemi doğru yapılmazsa kullanılan macunun ve gargara sularının pek de bir önem kalmaz. Ayrıca destek ürün olarak kullanılan gargaralarının düzenli ve uzun süre kullanımı uygun görülmüyor.

Diş parlatma tozları ise diş hekiminin onayı olmadan kullanılmamalıdır; zira fazla ve sürekli kullanımı dişlere zarar verebilmektedir.

Diş Nasıl Doğru Fırçalanır? 3

Diş fırçası diş eti çizgisine hafifi eğimli olarak yerleştirilmeli ve bu şekilde minik dairesel hareketlerle dişler fırçalanmalıdır.

Gelin doğru diş fırçalama işlemi nasıl yapılır, diş nasıl doğru fırçalanır bir göz atalım

Diş fırçasını 45 derece açı yapacak şekilde tutun ve diş etlerinin hizasından başlayarak ağız içine doğru fırçalayın. Fırçalama işlemi sert darbeler halinde değil yumuşak ve hafif dokunuşlarla yapılmalıdır. Fırçalama işlemi dairesel hareketlerle ve ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

İkinci aşama olarak dişlerin iç yüzeyleri de aynı şekilde fırçalanır. Bu işlem sırasında da fırça eğik tutulur ve diş etlerinden ağız içine doğru hareket ettirilir.

Daha sonra dişlerin çiğneme alanı yani azı dişlerin üzeri fırça ile ileri geri olacak şekilde fırçalanır.

Diş Nasıl Doğru Fırçalanır? 4

Eğer fırçalama işlemi sırasında kanama meydana gelmesi diş etlerinde problem olduğunu gösterir. Zira sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz. Fırçalama esnasında diş etleri kanıyorsa kanayan noktala tam anlamıyla temizlenmiyor demektir. Diş etleriniz kanadığında fırçalama işlemini bırakmayınız. Tam tersine o kısımların daha iyi fırçalanması gerekmektedir.

Dişlerinizi fırçalarken kanama mutlaka oluyorsa o bölgede diş taşı oluşmuş demektir. Bunun haricinde dişlerinizi fırçalama tekniğiniz yanlış olabilir ya da o bölgedeki dolgu yahut kaplama kötü yapılmış olabilir. Böyle bir durumda mutlaka diş hekimine görünmek gerekir.

Diş fırçası mutlaka 1-2 ayda bir değiştirilmelidir. Diş hekiminizin önereceği sıklıkta diş ipi kullanmak da diş taşı ve tartar oluşumunu önler; dişlerin arasında fırça kıllarının ulaşamadığı noktalardaki besin artıklarının ağızdan tahliye edilmesini sağlar ki bu da diş çürümelerini, diş eti çekilmelerini ve kötü ağız kokusunu engellemede çok önemli bir adımdır.

Diş Nasıl Doğru Fırçalanır? 5

  • Diş fırçalama konusunda yapılan hatalar, diş ve diş eti sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Sadece dişleri değil diş etlerini de fırçalamak gerekir.
  • Dişlerin sadece ön yüzlerini değil; arka ve iç yüzeylerini de fırçalamak gerekir. Ayrıca damak ve bilhassa dilin üzerini de fırçalamak gerekir.
  • Fırçalama süresini hızlıca geçiştirmemek mutlaka en az 2 dakika boyunca ayrıntılı fırçalama yapmak gerekir. 30-40 saniye diş fırçalama işlemi için yeterli bir süre değildir.
  • Diş macunu ile fırçanın tamamını kaplamaya gerek yoktur; zira macunun fazlası da diş minesi için zararlıdır. Leblebi büyüklüğünde macun yeterlidir. 6 yaşından küçük çocuklarda diş macunu önerilmez.
  • Diş fırçalama işleminde fayda sağlayan şey macundan ziyade doğru diş fırçalama tekniğidir.
  • Çarpık dişleri fırçalarken fırçanın yönünü dişlerin yönüne göre değiştirmek gerekir.
  • Diş fırçalarken diş etlerine çok baskı yapmak ve sert darbelerle fırçalamak diş etlerinde çekilme dahi yapabilmektedir.
  • Dişleri gün içinde fazla sayıda fırçalamak da zarar verir.
  • Ve diş eti kanaması başladığında diş fırçalama işlemi bırakılmamalı, fırçalama işlemimde devam edilmelidir