Diş Taşı Temizliği Evde Nasıl Yapılır

tarafından
17637
Diş Taşı Temizliği Evde Nasıl Yapılır

Diş Taşı Nedir?

Dişlerin diplerinde oluşan ve diş etlerine giren kireç şeklindeki minik görüntülere diş taşı denir. Diş taşları temizlenmediği takdirde çok kötü bir görüntüye sebep olur ve kişinin ruhsal sağlığını etkiler. O yüzden bu durum fazla ilerlemeden önlem alınmalı ve gerekirse uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Diş beyazlatma ya da diş temizliği diş taşı temizleme farklı işlemlerdir diş taşlarını temizledikten sonra içtiğiniz çayın çok daha sıcak olduğunu ya da içtiğiniz suyun çok daha soğuk olduğunu hemen hissedersiniz.

Diş taşlarını aldırmak profesyonel bir şekilde yapılmazsa diş minesinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka Diş Hekimi tarafından diş taşlarının aldırılması gerekir. Diş taşları kaldırıldıktan sonra kola içki gibi içeceklerin tüketilmemesi gerekir ve diş fırçalamanın daha çok yumuşak bir şekilde yapılması gerekir. Diş etleriniz çok hassas olduğu için diş taşı aldıktan sonra kürdan kullanmamak faydalı olacaktır.

[reklam id=1]

Diş Taşı Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

  • KARBONAT: Evde diş taşı temizliği için uygulanacak en iyi yöntem diş fırçasına karbonat eklemek ve bir dakika boyunca fırçayı dile ve damağa değdirmeden dişleri fırçalamaktır. Karbonat aşırı tuzlu bir madde olduğu için bunu sevmeyebilirsiniz.
  • KAHVE TELVESİ: Evde diş taşı temizliği için biriktirdiğiniz kahve telvesini de kullanabilirsiniz aynı şekilde kahve telvesini diş fırçanızı koyarak bir dakika boyunca haftada 2 kez dişlerinizi fırçalayın.

Diş taşlarının temizliği şu sıklıkta  sıklıkta yapılır Diş taşlarının temizliği genellikle yılda bir kez yapılır yaşadığınız şehirde tüketilen içme suyunun kireçli olup olmaması bu süreyi değiştirebilir. Çok kireçli çeşme suyu içiyorsanız dişleriniz çok daha çabuk taş bağlayacaktır. Diş hekimlerinin tavsiyesine göre 6 ayda bir diş taşlarının alınması faydalı olacaktır bu şekilde dişleriniz kendi rengine yeniden kavuşacak ve ağızdaki zararlı maddelerin önüne geçilmiş olacaktır.

Bazı insanlar diş taşlarının diş minesini kaplayan ve koruyan bir özelliği olduğuna inanırlar diş taşlarını almak diş minesini savunmasız bırakabilir diye düşünürler fakat doktorlar diş temizliği uygulamasını diş taşlarının alınmasını ağız ve diş sağlığı için önermektedir. Diş taşları enfeksiyon oluşumuna neden olabilir diş etleri zamanla kemiklere kadar varacak enfeksiyonların oluşumuna zemin hazırlayabilir. O nedenle diş taşı temizleme ağız ve diş sağlığı için yararlıdır. Fakat diş taşları temizlendikten sonra sıcak ve soğuk hassasiyetinin artacağı bilinmelidir.

Dis Tasi Nedir

Diş Taşı Temizliği Fiyatı

Diş taşı temizliği bazı yerlerde farklı bir fiyat çerçevesi eklemiş olsa da genelde diş taşı temizliği 70 TL ile 200 TL arasında değişebilir. Bunun için diş taşı temizletmeden önce pazarlık yapmanız gerekebilir. Diş taşlarınızı aldıracağınız yerlerin temiz ve steril ortamlar olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde uygulanan uygulamamlar daha başarılı olmaktadır. Ayrıca uzman veya bir doktor tarafından bu işlemi gerçekleştiriniz. Parası ucuz diye tercih edilen yerler kişinin sağlığına zara veren şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu duruma çok dikkat ediniz.

Diş taşlarının oluşmaması için üzerinize düşeni yaparsanız bir daha bu durumun oluşmasını büyük ölçüde engellemiş olursunuz. Diş taşlarının olduğu bölgelerde zamanla oluşacak olan iltihaplar, kna karıştıklarında sağlığınıza zarar verebilir. Bu yüzden ihmal etmeden tedavinizi olunuz. İçtiğiniz suyun PH dengesini öğrenerek gerekli PH değerlerinde ki suları içiniz. Şebeke sularında bol miktarda kireç bulunmaktadır ve bu kireçler zamanla diş taşlarına sebep olmaktadır. Bu yüzden içtiğiniz suyun kalitesine dikkat ediniz. Ayrıca düzenli şekilde dişlerinizi fırçalayınız ve 6 ayda bir diş doktoruna kontrole gidiniz. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınınız.