Diyetisyen Dilara Koçak

tarafından
681
Diyetisyen Dilara Koçak

Kilo aldığımızda ve bu kilolarla baş etmeyi, onları sağlıklı bir şekilde vücudumuzdan uzaklaştırmayı tek başımıza beceremediğimizde yardım ve destek alırız. Bu kişiler çoğunlukla diyetisyenlerdir. Türkiye’de de bu işi başarıyla sürdüren ve ünlü ünsüz pek çok kişiyi zayıflatan diyetisyenler vardır.

Onlardan birisi de Dilara Koçak’tır. Peki Dilara Koçak kimdir, diyet listeleri nasıldır, Dilara Koçak hakkında ne biliyoruz bir bakalım. Ama önce diyet ve sağlıklı beslenme konusundaki ana fikirlere bir bakalım.

Diyetisyen Dilara Koçak 1

Fazla kilolu olmak kişiyi hem görsel açıdan mutsuz kılan hem de sağlığı tehdit eden bir problem. Eğer kişinin maksadı 3-4 kilo fazlalığını vermekse, yediklerinin kalorisine dikkat ederek, porsiyonları küçük tutarak, sıvı tüketimini yeterli seviyede yaparak ve yaşa uygun egzersiz hareketleri yaparak bu fazlalıklardan kurtulmak mümkündür.

Ama bahsi geçen kilolar fazla miktardaki kilolarsa bir hekime yahut bir diyetisyene başvurmak daha doğru bir çözüm olacaktır. Bilinçsiz yapılan diyetler vücuda telafisi mümkün olmayan zararlar verebilir.

[reklam id=1]

Dilara Koçak, 40 yaşına gelmiş bir yetişkinin 20 yaşındaki kilosuna inmeye çalışmasının doğru bir çaba olmadığını, bunun pek çok sağlık sorununa zemin oluşturabileceğini ifade ediyor.

Kadınlar ve erkekler belli bir yaşa geldiklerinde metabolizmanın yavaşlamasına ve başka etkenlere bağlı olarak kilo alıyorlar. Ama aldığı kaloriye dikkat eden ve düzenli biçimde egzersiz yapanlar yaşlarına göre daha genç ve fit bir bedene sahip olabiliyor.

Diyet listeleri de tıpkı kişilerin parmak izleri gibi kişiye özel hazırlanmalı. Birini zayıflatan bir diyet listesi, başka birine kar etmeyebiliyor. Herkesin vücut işleyişi, metabolizma hızı, kan değerleri, günlük aktiviteleri, yaşam şekli, kaçta uyuyup kaçta uyandığı, vücudundaki yağ, kas ve su oranı farklıdır ve farklı diyet listeleri ister.

Diyetisyen Dilara Koçak 2

Artık diyetisyenler kişilerin ideal kilolarını belirlerken sadece boylarını değil, bel çevrelerini de hesaba katıyorlar. Kalp hastalığı riski bel çevresine göre tespit edilebiliyor. Bel çevresi çapı kadınlarda 88 cm’yi, erkeklerde ise 102 cm’yi geçmemeli.

Araştırmalar şunu belirlemiş ki; kadınların vücut ölçüleri iyi olsa bile %76’sı hala diyet yapma isteği duyuyor ve yapıyor da. Yani vücut ölçülerinden memnun olan kadın sayısı az.

Dilara Koçak Diyet Listesi

Diyet uzmanı Dilara Koçak’ın hazırladığı 5 günlük diyet listesi ile kilo vermek isteyenler sağlıklı bir şekilde kilo verebiliyor. Tabii eğer herhangi bir metabolizma ve hormonal problemleri yoksa. Diyete ek olarak her gün düzenli olarak yapılacak 1 saatlik yürüyüş sayesinde de arzulanan kiloya inmek mümkün olabilmektedir.

Diyetisyen Dilara Koçak 3

İşte Dilara Koçak yaz diyeti (5 günlük)

Sabah:

 • 2 su bardağı tarçınlı ve limonlu oda sıcaklığında su
 • 1 su bardağı yağsız süt
 • 4 çorba kaşığı yulaf
 • 1 adet armut veya 1 adet mevsim meyvesi

Öğle:

 • 6 yemek kaşığı mercimekli kabak sote
 • 1 kase dolusu yoğurt
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Az zeytinyağlı bol salata

Ara öğün:

 • 1 dilim az yağlı beyaz peynir ve domates
 • 1 adet mevsim meyvesi

Akşam Yemeği:

 • 200 gram ızgara yahut fırında balık
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış bol salata

Bu diyeti 5 gün uyguladığınızda fazlalık olan 1-2 kilogramı sağlıklı biçimde verebilirsiniz.

Diyetisyen Dilara Koçak Hakkında

Ve geldik Dilara Koçak kimdir sorusunun yanıtına…

Diyetisyen Dilara Koçak 1994 senesinde Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. İki yıl sonra da yani 1996 yılında da mezun olduğu üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamlayarak “Uzman Diyetisyen” ünvanını aldı.

Diyetisyen Dilara Koçak 4

 

Daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde Yönetici geliştirme programı; Boğaziçi Üniversitesi’nde Etkili sunum ve Konuşma Teknikleri programı; 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını bitirdi.

1994 ila 1999 yılları arasında çeşitli hastanelerde yönetici pozisyonunda görev yaptı. 1999-2004 yılları arasında da Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak görev yaptı.

İşiyle ilgili araştırmalar ve gözlemler yapmak üzere 2003 Ekim- 2004 Şubat tarihleri arasında ABD’de bulundu ve mesleki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu klinikte şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerini ilgilendiren danışmanlık ile Türkiye’ye yeni bir sektör kazandırdı. Dilara Koçak kendi uzman ekibiyle hem kurumlara yönelik hem de bireylere yönelik danışmanlık hizmeti veriyor. Dilara Koçak ve ekibi aynı zamanda pek çok şirkete, yöneticilere, iş adamlarına ve ünlü isimlere beslenme danışmanlığı yapıyor.

Diyetisyen Dilara Koçak 5

Dilara Koçak’ın

 • “Dilara Koçak İle İyi Yaşam” isimli kitabı 2007 yılında
 • “Afiyetle Diyet” isimli kitabı 2009 yılında
 • “Afiyetle Diyet Tarifleri” kitabı ise 2015 yılında okurla buluşmuştur.

Dilara Koçak çeşitli televizyon kanallarında alanıyla ilgili programlar da yapmaktadır.