Dopamin Nedir

tarafından
1581
Dopamin Nedir

Dopamin Nedir

Mutluluk hormonu olarak bilinen Dopamin beynimizde salgılanır ve sinirler arasında iletişimde görev alır. Haz alma esnasında salgılanır.

Sinirler arasında iletişimi sağlayan bir hormondur. Mutluluk hormonunun salgılanması sağlar. Mutluluk hormonu olarak bilinen Dopamin,

 • Uyku fonksiyonu
 • Davranış fonksiyonu,
 • Bellek ve yoğunlaşma sağlama,
 • Ruh hali ve algılama
 • Öğrenme fonksiyonlarında etkendir.

Dopamin ve beyin fonksiyonları arasında ilişki vardır. Uzmanlar, dopaminin beyin fonksiyonlarını önemli ölçüde etkilediğini belirtirler. Uzmanlara göre dopamin seviyesine bağlı olarak beyin fonksiyonları artar ya da azalır.

[reklam id=1]

Dopamin Eksikliği Nasıl Giderilir

Dopamin eksikliğinde bazı anomaliler görülebilir. Bunlar:

 • Nedensiz ağrılar,
 • Hareketlerde yavaşlama,
 • Kontrolsüz olarak hareket etme,
 • Titreme,
 • Hatta ileri seviyede Parkinson hastalığı da görülebilir.

Beyinde saniyeler içinde milyonlarca sinyal iletimi gerçekleşir. Sinyaller insanın tüm yaşam fonksiyonlarını idare eder yönetir. Sinirler vücutta belli bir elektrik akımı ile iletilirler. Nörontransmitter ismi verilen kimyasallarla iletim sağlanır. Şu ana kadar keşfedilen bu kimyasallardan biri de Dopamindir. Zevk mutluluk hormonu olarak bilinen dopamin, hoşa giden bu duyguyu tekrar yaşamak için kişiyi çeşitli telkinlerle etki altına alır. Dopaminin içki uyuşturucu sigara kullanımında ya da tatlı bir şey yendiğinde sinapslarda yoğun olarak biriktiği görülmüştür.

dopamin nedir

Aynı şekilde cinsel birleşme ve orgazm sırasında da dopamin yoğunluğu sinaps noktalarında artış gösterir. Kişi kendisine zevk veren aktiviteler peşinde koşar. Alınan haz tekrar tekrar yaşanılmak ister. Bunun nedeni insanın sonsuz mutluluğa odaklı bir varlık olmasıdır. İnsanın mutlu huzurlu olması normal bir durum iken insanlarda gittikçe hakim olan öfke stres gibi negatif durumların tüm yaşaması kaplaması sonucu mutluluk ve huzur, ulaşılması zor haller olarak algılanmaya başlanır. İnsanlar mutlu olmak için yapay bir mücadele ve rekabet hatta savaşa girerler.

seksin yapilisi ve puf noktalari3

Hem kendileri ile hem de çevrelerindeki insanlarla mücadele ederler. Bu da akla şu soruyu getiriyor; dopamin mi bizi kontrol ediyor, yoksa bizim bizzat kendi irademizle seçtiğimiz durumlarda mı sinapslarda dopamin yoğunluğu oluşmaya başlıyor? Daha açık olmak gerekirse, bazı mutluluk veren kazanımlar, durumlar, hatta yiyecekler, içecekler mi dopamini sinapslarda yoğunlaştırıyor, yoksa mutlu olacağımıza önceden karar verdiğimiz için bir şartlanma mı söz konusudur? Bilim bunun da araştırmasını yapıyor. Örneğin sigara tiryakisi sigara içmeyince sanki kendinde bir şeyler kaybetmiş gibi bir hisse kapılır. Ancak hastalık ve ölüm korkusu sardığında sigarayı bırakır ve bir müddet sonra kişi sigara içen insanları hor görmeye başlayabilir. Bu durumda sigara, dopamin üzerinde bir etki gösteremez. Kısacası dopamin eksikliği sorununu çözmek için:

 • Spor yapılmalıdır.
 • Turunçgil ve yeşil sebze bol olarak yenilmelidir.
 • Hobiler edinilmelidir.
 • Şeker ve kolestrol oranına dikkat edilmelidir.

Dopamin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır

Aşırı sosyal insanlarda dopamin artışı gözlenirken aşırı anti sosyal insanlara dopamin azalmaktadır. Dopamin maddesinin eksikliğinde nörokognitif fonksiyonlarda düşme oluşur, özellikle bellek yoğunlaşma ve sorun çözme kabiliyeti düşer. İsteksizlik, enerji, motivasyon eksikliği baş gösterir.

mutluluk hormonu

Yeteri kadar egzersiz yapmak, sağlıklı ve organik besinlerle beslenmek zararlı alışkanlıkları bırakmak vitamin mineral desteğini tam olarak almak yararlı hobilerle meşgul olmak doğal yollarla dopamin artışına uzun vadede yardımcı olacaktır. Mutluluk hormonu geçici ve kısa süreli zevkler veren aktivitelerle kandırılmamalıdır. Doğal davranmak doğal beslenmek doğal yaşamak, insanın bazı zevkler uğruna kendi ruhu ile çatışmaya girmemesi doğal yollarla mutluluk hormonu dopamin artışına yardımcı olacaktır.