Ebegümecinin Faydaları

tarafından
360
Ebegümecinin Faydaları

Ebegümeci, son derece faydalı olmak ile birlikte bir o kadar da lezzetli olan bir ot çeşididir. Çok fazla bilinmemesine karşın oldukça fazla sayıda kişi tarafından ebegümeci nedir? Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir. Ebegümeci, daha çok meralarda ve yerleşim bölgeleri haricinde hayat bulur.

Ebegümecinin Faydaları 1

Ebegümecinin boyu averaj 20-30 santimetreye kadardır. Çok ince ve kadifemsi bir yapısı vardır. Çiçekleri kıllı ve yıldızımsı desenlere haizdir. Ebegümecinin sıhhat açısından çok sayıda faydası vardır. Çağdaş tıp tarafınca bazı ilaçlarda kullanılan ebegümeci, besin sektöründe de farklı ürünlerde kullanılmaktadır.

Ebegümecinin kökleri ve sapları, özellikle cilt ve saç sağlığı için yaygın olarak kullanılır. Şimdiye kadar ebegümeci çiçeği hakkında yapılan laboratuvar çalışmalarına bakılırsa kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum ve sodyum ihtiva ettiği belirlenmiştir. Özellikle sodyum açısından çok varlıklı sayılır.

[reklam id=1]

Ebegümecinin içerdiği mineraller sıhhat açısından bazı faydalar sağlamaktadır. Özellikle cilt ve saç sağlığının korunması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple de ebegümecinin faydaları oldukça fazla olmak ile birlikte şu şekilde genelleştirilebilmektedir.

  • Ebegümeci cilt sağlığı açısından çok sayıda faydası vardır. Ciltteki şişmelerin azalmasına destek verir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar iken aynı zamanda cildin çok daha parlak bir görünüme sahip olmasını da sağlamaktadır.
  • Ebegümeci otunun faydaları arasında yer alan cildin yaşlanmasını geciktirmesi, özellikle de kadınlar tarafından bir hayli beğenilmektedir. Ebegümeci bununla beraber ciltte meydana gelen yara ve yanıklara karşı da tedavi amacı ile kullanabilir. Bunun için ebegümecini kaynatarak lapa halinde cildin etkilenen kısmına uygulamanız yeterlidir.

Ebegümecinin Faydaları 2

  • Saçlar için de son derece büyük bir öneme sahip olan bu otun, bir tutamının kaynar su içerisine atılarak 2-3 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Elde edilen karışım ılık bir hale geldikten sonra saç derisine sürülmesi halinde saç derisini derinlemesine bir şekilde temizlemesi de sağlanmaktadır. Bu işlem, kaşıntı problemlerinin giderilmesi sağlar ve kafa derisindeki yağların temizlenmesini sağlar. Ek olarak saçı yumuşatır ve organik bir parlaklık kazandırır. Ebegümeci, saçların sağlıklı ve daha hızlı büyümesine destek verir.
  • Ebegümecinin özellikle üst solunum yolları için faydalı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte astım ve bronşit şeklinde hastalıklara iyi geldiği ve astım ataklarını geciktirici özelliğinin olduğu söylenmektedir.
  • Kurtulmuş olarak uzun süre muhafaza edilmesi kolaydır. Kullanmak dilediğiniz süre 1 yiyecek kaşığı kurumuş yaprak ve çiçekleri karıştırarak 1 bardak suda 15 dakika demlemeye bırakın. Günde ortalama 3 bardak tüketmeniz yeterlidir. Böylelikle solunum yolu problemleri ile de savaşmış olunmaktadır.

Ebegümecinin Faydaları 3

  • Özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıklarına karşı etkilidir. Bunun yanında üşütmeden meydana gelen ateşi düşürücü özelliği vardır. Terleme sonucu bünyenin rahatlamasını sağlar.
  • Çok sayıda kaynak ebegümecinin kolesterol ve kan basıncı için de faydalı bulunduğunu belirtmektedir. Fakat esenlik uzmanları bu mevzuda farklı görüşleri savunmaktadır. Bazı sağlık uzmanları ebegümecinin kolesterol ve tansiyonu negatif yönde etkilediğini savunmaktadırlar.
  • Kolesterol ve kan basıncı için ebegümecinin dozunun ayarlanmasının zor olduğu da düşünülmektedir. Bu sebeple de ebegümecinin bu faydasını görmek istemeden önce muhakkak bir doktora gidilmeli ve lüzumlu muayenelerin yapılması gerekmektedir.

Ebegümeci faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da belirtilmekte olup, bu konuda kişileri de aydınlatmaktadır. Kişiler oldukça farklı şekillerde bu faydalı besini tüketebilmektedir.

Birçok kültürde oldukça yaygın bir şekilde ebegümeci yemeği yapılmakta olup kişiler hem son derece lezzetli bir yemek yerken hem de bu besinin faydalarını da oldukça etkili bir şekilde alabilme imkânına sahip olabilmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için doğanın insanlara sunduğu bu gibi imkânlardan faydalanmak oldukça kolaydır.