Ekmek Kaç Kalori

tarafından
724
Ekmek Kaç Kalori

En güzel yemekler onsuz düşünülemez. Hem lezzetli, hem de tamamlayıcıdır. Yemeklerin en güzel eşlikçisi olan ekmek tahıl grubunun bir üyesidir ve işlenmiş undan elde edilir. Lif oranı düşük olan beyaz ekmek kan şekerini de çabuk yükseltir. Çabuk acıktırır, doyuruculuğu azdır.

Bu sebeple çavdar, tam buğday yahut kepek ekmeği tercih edilmelidir. Ayrıca şeker hastalarına ve kilo vermesi gereken kişilere de tavsiye edilmez.

Ekmek Kaç Kalori 1

Hammaddesi tahıl unu olan ve odun fırınında tandırda, sacda pişirilebilen ekmek; yoğurma, mayalama ve pişirme olmak üzere üç ana işlemden geçer. Yoğurma işleminde un hamur haline getirilir. Mayalamada hamurun ekşimesi ve kabararak hacimlenmesi sağlanır. Pişirme işleminde ise ekmek son halini alır.

Ekmeğin oluşumunda un, maya, tuz ve su kullanılır. Un; buğday, kepek, çavdar gibi herhangi bir malzemeden oluşabilir. Bu malzemeler özel karıştırıcı makinelerle yoğurulduktan sonra nişastalı bölümler suyu emdiklerinde şişerler.

[reklam id=1]

Yoğurma aşamasında hamura ekşi maya eklenir ve bu mayalı hamurdan bir parça alınarak muhafaza edilir. Bu mayalı parça da ertesi gün mayalanacak ekmek içindir. Mayalanan bu hamurdan belirli gramajlarda kopartılan parçalar fırınlarda pişirilerek ekmek haline dönüşür.

Ekmeğin sergüzeşti hayli naiftir ve ilgiyi hak eder. Mayalanmış hamurun hürmete şayan bir tarafı yok mudur sizce de? Doyurur, besler, kuşatıp kollar sanki beşeriyeti.

Ekmek, köklendiği coğrafyaya göre de isimler alır. Tahıl ekmeği, buğday ekmeği, köy ekmeği, çavdar ekmeği, kepek ekmeği, mısır ekmeği, ay çekirdekli ekmek, ruşeymli ekmek, haşhaşlı ekmek, zeytinli ekmek, cevizli ekmek, haşhaşlı ekmek, tandır ekmeği, tuzsuz ekmek, baget ekmek, francala ekmek, susamlı ekmek gibi pek çok çeşidi olan ekmek, kim ne derse desin lezzetin, bereketin, damak tadının en önemli paydalarından biridir.

Ekmek Kaç Kalori 2

Ekmeğin Faydaları

Ekmek bazı uzmanlara göre gereksiz ve hatta zararlı bile olsa, faydaları olduğu da yadsınamaz. B1, B2, B3, B9, demir, tiamin, riboflavin, niasin, folik asit gibi değerli vitamin ve mineralleri içerir. Vücuda gereksinim duyduğu vitaminleri veren, enerji sağlayan, kan hücresi oluşumuna destek sağlayan ve sinir sisteminin korunmasını sağlayan bir yiyecek olan ekmek, kalp sağlığını koruyucu folat sayesinde de  önemini pekiştirir.

Ama işlemden geçmiş ekmekler bu çok değerli mineral ve vitaminlerin çoğundan yoksundur. Bu sebeple ekmeği evde yapmak, onu besin değeri açısında çok daha değerli kılar.

Bir adet ekmekte glusit, su, protein, lipit ve madeni tuzlar bulunur.

Ekmeğin Faydaları

Fırında yeni çıkmış taze ekmek yemek mideyi hazım anlamında zorlar, sindirimi zordur. Bu sebeple, ekmek fırından çıktıktan 5-6 saat sonra tüketilirse daha kolay sindirilir. Fazla miktarda beyaz ekmek tüketmek kilo artışına da sebep olacağından ve kan şekerini hızlı yükselteceğinden kilo sorunu olan ve şeker hastalığı olan kişilerin beyaz ekmek tüketiminde dikkatli olması gerekir.

Kilo almak istemeyen kişilerin öğünlerin yanında 2 dilimden fazla ekmek yememesi gerekir. Eğer öğünlerde pilav ve makarna varsa ekmek tüketmemek gerekir.

Ekmek enerji veren ve tam buğday unuyla yapılanlardansa, uzun süreli tokluk sağlayan bir yiyecektir.

İnce bir dilim ekmekteki karbonhidrat miktarı 13.2 gram, protein miktarı 2 gram, yağ oranı ise 0.2 gramdır. Ekmek diliminin kalınlığı arttıkça kalori miktarı da artacaktır.

[ebKacKaloriYedim id=”1925″]

Formda kalmak isteyen bir kişinin beyaz ekmek tüketimine sınır getirmesi, ekmek yiyecekse bol kepekli ve esmer undan yapılmışlarını tercih etmesi gerekir.

1 dilim orta kalınlıkta beyaz ekmek ortalama 70 kalori civarındadır. Kalın bir dilim kesip yerseniz yaklaşık 90 kalori alırsınız. 250 gramlık 1 adet tam somun ekmek ise yaklaşık 680 kaloridir. Çok uzun süre tok tutan bir besin olmadığından fazlaca tüketmemeye dikkat edilmelidir.