Emzirirken Kilo Vermek

tarafından
617
Emzirirken Kilo Vermek

Anne sütü, bebekler için bütün temel besin kaynaklarına sahiptir. Özellikle ilk altı aylık süreç itibari ile, bebeklere ek gıda verilmesi pek tavsiye edilmez. Anne memesini, bebek her ağladığında verin. Çünkü emzik ya da yapay meme kullanımında çocuğun damak yapısına kadar etkileyeceğini unutmayın. Bebeğin bütün bağışıklık sistemini etkileyecek faktör verdiğiniz sütün kalitesi olacak. Gençliğinden itibaren, gelecek yıllara kadar bu etki devam edecek. Ayrıca belirli süre kullandığınız kıyafetlere kadar özellikle dikkat etmelisiniz, çocuğunuzun cildinin çok hassas olduğunu unutmayın.

Kilo vermek adına çocuğunuzun sağlığını riske atmayın. Emzirme zamanlarında, günde altı ya da yedi çay kaşığı (600 – 700 ml) süt yapar göğsünüz. Vücudunuzun buna ayırdığı kalori miktarı ise beş yüz ve yedi yüz arasındadır. Emzirirken kilo verenler her zaman bu kalori ve giden süt miktarına uygun bir çalışma sürdürmüşlerdir. Emzirirken kilo vermek zor görünebilir ya da arzularınızı süsleyebilir, fakat dikkatli bir o kadar da eyleminizin sonuçlarını doğru kestirmelisiniz. Eğer bu konuda kararlıysanız, öncelikli tavsiyemiz mutlaka konu hakkında uzman olan birinden yardım almanızdır. Diyetisyen olabilir, doğum doktorunuz olabilir. Profesyonel olarak alacağınız yönlendirme, sizin için daha hızlı ve daha emin sonuç getirebilir. Bu yüzden lütfen doktorunuzdan alacağınız tavsiyelere göre bunları uygulayın.

[reklam id=1]

Kilo vermek normal zamanlarda bile kadınlar için oldukça zor bir durum iken, emzirirken kilo vermek çok daha zordur. Hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığı açısından dikkatli davranmak zorundasınızdır. Çok hızlı kilo vermeye çalışmanız, sütünüzün kesilmesine bile neden olabilir. İlk altı aylık süreç içerisinde kontrolü o yüzden tamamen doktorunuza bırakmanızda fayda vardır.

Peki kilo vermek için ne yapmalısınız? Doğum doktorunuza giderek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Hatta doktorunuzdan bağımsız hiçbir ilaç ya da hareket de bulunmayın. Kilo vermek ya da daha iyi süt için gıda desteği alınması doğru mu? Kesinlikle hayır. Gıda takviyesi almanız yerine doğal gıdalar ile süt üretmeniz çocuğunuz için daha iyi olacaktır. Ne kadar organik o kadar iyi. Kimyasalların hem size hem de bebeğin vücudunda yaratacağı etkileri en aza indirmemiz gerekiyor. Hazır gıda tüketimini minimumda tutmalısınız.

Emzirirken Kilo Vermek

Emzirirken Kilo Verme Yolları

İlk dört aylık süreç içerisinde yarım ya da bir kilogram kaybınız oldukça normaldir. Çünkü vücudunuzdaki kalorileri, süte çevirmek için vücudunuz efor sarf ediyor. Eğer annenin fazlalık kiloları var ise bu kayıp ayda iki kilogram kadar da olabilir. Kilo verme yollarına geçmeden önce şunu unutmayın, aylık iki kilodan fazla kaybınızın sizin için ve bebeğiniz için iyi sonuçları olmayacağını bilin. İki kilodan fazlasını bu yüzden yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer doktorunuzun aksi bir sözü yoksa, her gün küçük egzersizler ile güne başlayın. Sonrasında temiz bir oksijen alabileceğiniz yeşil bir alanda birkaç dakika çok ağır tempoda yürüyün. Vücudunuz yavaş yavaş, yaşadığı değişimi normale döndürsün. Emzirirken kilo vermek istiyorum diyorsanız, bu ilk adımınız olacak. Sonrasında ise, vücudunuza alacağınız gıdalara dikkat etmeniz gerekiyor. Her yediğiniz şey sütünüzü doğrudan etkileyeceği için, bu konuda doktorunuzdan tavsiye istemelisiniz.

Emzirirken kilo verimi’nin sizin için önemini kavrayabiliyoruz. Fakat her şeyden önce bebek sağlığı gelmektedir. Buna göre doktorunuzdan alacağınız tavsiyelere göre hareket etmeniz çok önemlidir. Ardından her şeyin olumlu ilerlemesi durumunda, gündelik sporlarınıza geri dönerek diyetisyen gözetiminde rejim programınıza başlayabilirsiniz. Hem size hem de bebeğinize uzun ve kaliteli bir yaşam diliyoruz.