Endoskopi Nedir?

tarafından
366
Endoskopi Nedir?

Endoskopi, kısaca iç organların mini kamera ile izlenmesi anlamını taşır. İlerleyen teknoloji ile birlikte ülkemizde de hastalıkların teşhisi ve ameliyatların yapılmasında kullanılan bu uygulama, hasta şikayetlerine göre değişik sistemler üzerinde uygulanabilir.

Bu yazımızda sizlerle endoskopi ne demek sorusundan yola çıkarak, endoskopinin anlamı ve mide endoskopisi hakkında detayları paylaşmak istiyoruz.

Endoskopi, bazı önemli hastalıkların tedavisi için gereken yöntemlerin uygulanma aşamasında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde kullanılan ince ip demetleri biçimindeki endoskopik cihazlar, tıp alanının dışında başka alanlarda da zaman zaman kullanılan cihazlardır.

Tıp alanında kullanımında iç organlarda yer alan yabancı maddelerin ya da her hangi bir başka olağan dışı durumun belirlenmesi için kullanılabilir. Midesinden rahatsızlanan bir hastaya uygulanan endoskopiye mide endoskopisi denilir.

[reklam id=1]

Mide iç yüzeyinde yer alan her hangi bir sorunun olup olmadığını anlamak için ağız ya da burundan küçük ip şeklinde fiber görüntü aktarıcılar mideye gönderilir. Bu mini aktaracıların elde ettiği görüntünün büyük ekrana yansıtılması ile yapılan incelemeler sonucunda alınan veriler, hasta şikayetlerinin nedenlerinin belirlenmesini sağlar.

Endoskopi Neden Yapılır?

Endoskopi, mide ve sindirim sistemi ile ilgili şikayetleri bulunan kişilere uygulanır. Mide yanması, sürekli yaşanan mide ağrısı, ülser, gastrit, mide yaraları, yemek borusu tıkanıkları gibi sorunların nedenlerinin belirlenmesi için uygulanan yöntem, yetişkinler, çocuklar ve yaşlılara yapılabilir.

Endoskopi Neden Yapılır?

Zaman zaman yaşanan yanlışlıkla para, iğne ya da farklı bir yabancı cisim yutma durumlarında da yabancı cismin yerinin belirlenmesi ve çıkarılması için endoskopi uygulanabilir.

Mide endoskopisi hakkında en çok merak edilen sorunlardan birisi olan endoskopi nedir nasıl yapılır sorusunun cevabına da bu konumuzda kısaca değinmek istiyoruz. Hastanın şikayetlerinin nedenlerinin belirlenmesinde etkili şekilde uygulanan bu yöntemde mini cihazlar ağız ya da burun yolu ile mideye gönderilir. Bu uygulama sırasında hastanın rahatı için lokal anestezi uygulanır.

Uygulama sırasında alınan veriler, büyük bilgisayar ya da televizyon ekranlarında izlenerek hastalık nedeninin belirlenmesi sağlanır. Yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede yapılan endoskopi, hiç bir şikayeti olmasa bile 40 yaşından sonra her birey için uygulanmalıdır.

Endoskopi Neden Yapılır? 1

İç organların sağlığı için yapılması gereken bu uygulamanın mutlaka güvenilir sağlık merkezlerinde hijyenik ortamda yapılması gerekir. Aksi halde hasta mikrop kaparak zarar görebilir.

Endoskopi Zararları

Endoskopi, genelde zararsız olan bir tıbbi uygulamadır. Ancak bazen hastaların tam bilinçlenmemesi ya da uygulamanın yapılması sırasında yaşanan bazı problemler hastanın zarar görmesine neden olabilir. Mide ve yemek borusunda her hangi bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için uygulanan endoskopi, mutlaka aç karnına yapılmalı.

Endoskopi öncesi hastalara en az 10 saat hiç bir şey yememeleri ve içmemeleri gerektiği bilgisi verir. Bu uygulama sırasında midenin tamamen boş olması için gereklidir. Ancak bazı durumlarda hasta hiç bir şey yememiş içmemiş olsa bile midenin tamamen boş olması ile karşılaşılır.

Endoskopi Zararları

Midede yer alan besinler ya da içecekler uygulama sırasında hastanın yemek borusundan yukarı çıkıp ciğerlere ya da soluk borusuna kaçabilir. Böyle bir durumda hasta çok zor durumda kalabilir, ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Güvenilir bir tıbbi uygulama olan endoskopi yan etkileri olarak nadir de olsa mide ya da yemek borusunda yırtılma, kanama meydana gelebilir. Operasyon sırasında oluşan bu soruna anında müdahale edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Ayrıca uygulama yapılan aletler ve alandaki hijyen de son derece önemlidir.