Endoskopi Sonrası

tarafından
1148
Endoskopi Sonrası

Ucunda kamera olan 8-12 mm çapındaki kıvrılabilen bir alet desteğiyle üst gastrointestinal sistem denilen yiyecek borusu, mide, onikiparmak bağırsağın incelenmesine olanak veren endoskopik işleme endoskopi denir.

Endoskopi yemek borusu; mide ve on iki parmak bağırsağın hastalıklarında; nedenin ortaya çıkarılması amacıyla yapılan oldukça etkin ve emin bir yöntemdir. Endoskopi teşhis amacıyla kullanıldığı gibi; mide kanamaları şeklinde durumlarda ve mide poliplerinin alınmasında tedavi amacıyla da kullanılabilmektedir.

Endoskopi çoğu zaman güvenli bir uygulamadır ve bir tek birkaç yan etkisi vardır. Bu yan etkilerden birincisi kanamadır. Düzgüsel olarak ki tüm durumlarda ortaya çıkmaz ancak kanama olması riski, uygulama esnasında dokudan örnek alımını da içerirse artar.

Bunun haricinde endoskopi sindirim sistemi ile ilgili durumları tedavi etmek için kullanılıyorsa da kanama görülme mümkünlüğü yüksektir. Endoskopi uygulamasının öteki yan tesirleri içinde yangı ve sindirim sisteminin zarar görmesi de vardır. Bu zarar boğazda görülebileceği şeklinde, üst sindirim sisteminde de görülebilir.

[reklam id=1]

Çok düşük bir mümkünlük ile araştırma borusu tarafından üst sindirim yolu yaralanabilir. Bu, kanama, infeksiyon ve nadiren delinmeye yol açabilir. Endoskopi yaptıranlar, işlemden sonra mide bulantısı, kusma ya da ateş gibi problemler ile karşı karşıya kalırsa eğer muhakkak bir uzmana görünmeleri gerekmektedir. Anesteziye karşı alerjik reaksiyon da olası endoskopi zararları arasında yer almaktadır.

Yiyecek borusu, mide, on iki parmak bağırsağın devamlı ve rahatsız edici şikâyetlerinin nedenini araştırmak ve lüzumlu durumlarda biyopsi alınarak mikroskobik incelemenin ardından kati tanının konulması amacıyla yapılır. İşlemin 8 saat öncesinden başlanarak hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.

Endoskopi Sonrası 2

Endoskopi Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmeli?

Endoskopi öncesi, hastadan işlemin özelliklerini ve istenmeden oluşabilecek yan tesirleri anladığını, sıhhat durumunun değerlendirilmesi için gerekli olduğuna karar verilmiş bu işlemin yapılmasına rıza gösterdiğini belirten bir aydınlatılmış onam kâğıdını imzalamasını istenir.

Lokal anestezi sprey seçilirse, hasta işlemden derhal hemen sonra evine gidebilir. Bir buçuk saat süreyle yiyecek yiyemez ve sıvı içemez. Bilinci kaybettirmeyen sakinleştirici ilaç seçilirse hastanın işlemden ondan sonra minimum yarım saat dinlendirilmesi ve sadece birlikte gelen görevli bir yetişkinin eşliğinde evine gitmesine izin verilir.

Hastanın ağzına, araştırma borusunu ısırarak, içindeki iletken tellere zarar vermesini önlemek için, ortasında delik olan ısırmayı engelleyici bir ağız koruması yerleştirilir. Bütün işlem yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında sürmektedir. İşlem esnasında mideyi şişirmek için verilen hava, işlem sonunda geri boşaltılır.

Endoskopi Sonrası

İnceleme sırasında yapılan işlemler video olarak kayıt altına alınır ve izlenir. İşlem sonrası doktorun araştırma görüşleri hasta ve hasta yakınlarına anlatılır ve araştırma sonucu verilir. Anestezi hekimi tarafınca uygun görüldüğü takdirde hasta, evine taburcu edilir. Eve gittikten daha sonra 3-4 saat kadar istirahat edilmesi gerekmektedir. İncelemeden sonrasında gaz şikâyeti ve şişkinlik olabilir.

Gaz çıkışı hemen sonra bu konum düzelecektir. Boğazdan uyuşukluk hissinin geçmesi daha sonra (takribi 2 saat) düzgüsel diyete dönerek yiyecek yenilebilir. Endoskopi yaptıranların yorumları, bu işlem sonrasında var olan problemlerin kaynağının çok daha iyi bir şekilde bulunduğu yönündedir. Aynı zamanda işlemden sonra doktorun tavsiyelerine kulak verilmesi durumunda kişiler rahat bir şekilde bu durumu atlatabilmektedir.

Taburcu edilmesi ondan sonrasında karın ağrılarının olması ve gaz çıkışına karşın gerilememesi durumunda doktora haber verilmelidir. Endoskopi sonrası neler yenmeli? Sorusuna karşılık olarak kişilerin işlem sonrasında ilk 48 saat içerisinde gaz yapıcı besinleri tüketmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda alkol ve sigara tüketiminin de kesinlikle olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.