Ev Yapımı Portakallı Lokum

tarafından
631
Ev Yapımı Portakallı Lokum

Evde lokum, lokum sevilerek tüketilen bir besindir ve bayramların vazgeçilmez tatlısıdır.15. yüzyıldan bu yanan Anadolu da en çok bilinen besindir. Kelime anlamı Osmanlıca da boğazı rahatlatan olarak nitelendirilmektedir ve her dönem sevilerek tüketilmiştir. Genellikle hazır olarak alınmaktadır. Ancak marifetli ev hanımları tarafından evde de yapılabilmektedir.

Peki,  ev lokumu nasıl yapılır: Lokum için gerekli malzemeler nelerdir ve nasıl kaç saatte yapılır? Lokum yapımı hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar için bunlarda bahsedeceğiz ve ev lokumu tarifi vereceğiz.

Evde lokum yapımı için eskiden bal ve pekmez kullanılırdı.17. yüzyılda ise nişasta ve rafine şekeriyle yapılmaya başlandı. Peki, günümüzün lokum tarifi nasıldır. İşte lokum için gerekli malzemeler

Portakallı Lokum Malzemeleri

Evde lokum  için gerekli malzemeler şunlardır;

 •  2 çorba kaşığı nişasta,
 •  2 su bardağı şeker,
 •  Krem tarta( yarım nohut büyüklüğünde)
 •  4 çorba kaşığı Hindistan cevizi

[reklam id=1]

Portakallı Lokum Yapılışı

Lokum yapımı; aslında çok kolaydır ve tüm bayanların elinden farklı lezzetler ile yapılabilmektedir ve daha önce hiç yapmamış ve  lokum nasıl yapılır diye merak eden herkes tarafından ilk deneme de harika lezzet çıkabilmektedir. Evde lokum tarifleri  farklı farklı yapılmaktadır.

 1. ev yapımı lokum tarifi şu şekildedir;
 2. Öncelikle şekeri ir tencereye ilave edilir ve üzerine 2 su bardağı su eklenir.
 3. Şekerli su ocağa konularak kaynatılır ve üzerine bir çorba kaşığı kadar suyun içinde krem tartar eritilerek kaynayan şekerli suyun içine ilave edilir.
 4. şekerli suyun üzerine biriken köpükler alınır ve nişasta da bir fincan su ile eritilip kaynayan şekerli sudan 1-2 kaşık alınarak nişastanın içine karıştırılarak nişasta ılıması sağlanır. Ilıdıktan sonra kaynayan suyun içerisine ilave edilir.
 5. Bu karışımı reçel gibi iyice koyulaşana kadar kaynatılır. Koyulaşınca ocaktan alınarak bir borcama dökülür. Ancak pişen karışımı dökmeden önce borcamın altına Hindistan cevizinin yarısı yayılır.
 6. Kalan Hindistan cevizinin yarısını da lokumun üzerine serpilerek donduktan sonra da kesilerek servis yapılır.
 7. ev yapımı lokum  yapımı bu şekildedir görüldüğü gibi çok da basittir.
 8. Bu verdiğimizi  lokum tarifi  sade lokumdur. Arzuya göre lokumu kaynatırken ceviz, badem ya da antep fıtığı atarak lokumun lezzetini zenginleştirebilirler.
 9. Lokum neden yapılır; farklı farklı malzemeden yapılan birçok lokum tarifi bulunmaktadır.
 10. ev yapımı lokum, lezzet olarak hazır alının kokumun lezzetini aratmayacaktır.
 11. Dileyenler İnternet üzerinden lokum yapımı video izleyerek ayrıntılı bir şekilde tarifini alabilirler