Evde Bardakta Mısır

tarafından
1957
Evde Bardakta Mısır

Bardakta mısır herkesin hoşuna giderek yediği bir yiyecek halini almıştır. Peki, bu sıklıkla tüketilen yiyecek için, bardakta mısır nasıl yapılır sorusuna cevap olarak bir tarif paylaşalım. Böylelikle bardakta süt mısır nasıl yapılır öğrenilirse yemenin keyif istenildiği zaman yaşanabilir.

Bu arada bardakta mısır 7’den 70’e herkesin yiyebileceği bir yiyecektir. Fakat dondurulmuş mısır ile yapılması pek tavsiye edilmez. Çünkü donmuş mısır üzerinde buzların etkisi tadına da yansıyabilmektedir. Şimdi de evde bardakta mısır nasıl yapılır tarifini yazalım.

Bardakta Mısır Yapılışının Malzemeleri

 • 1 konserve mısır veya sütlü mısır alınarak tazelenebilir. (konserve mısır nasıl yapılır demeye gerek yok hazır olarak tane şeklinde var)
 • 1.5 yemek kaşığı tereyağı (bardakta süt mısır içinde tadı gayet güzel hissediliyor)
 • Yeteri kadar su (haşlanmış mısır nasıl yapılır sorusunun cevabında olmazsa olmaz malzeme)
 • Kimyon, karabiber, pul biber. (isteğe bağlı farklı baharatlar da kullanılabilir bardakta mısır tarifi için)
 • Ketçap
 • Mayonez
 • 1 çay kaşığı tuz

[reklam id=1]

Bardakta Mısır Tarifi

 1. Bardakta mısır yapılışı işlemine; öncelikle süt mısır tanelerini koyarak başlıyoruz. Daha sonra da üzerlerini kaplayacak kadar su koyuyoruz ve 30 dakika haşlanmaya bırakıyoruz, böylelikle mısır bardak içerisinde kullanıldığında sert olarak ağıza gelmez.
 2. Bardakta mısır nasıl yapılır için diğer adım; haşlanan mısırların ocaktan alınarak süzgeçte süzülüp derin bir kaba konulmasıdır. Aslında bu adımla birlikte haşlanmış mısır tarifi de verilmiş oldu. Bir taşla iki kuş misali yani.
 3. Bardak mısır nasıl yapılır tarifinde bir diğer adımımızda; derin bir kaba konulan haşlanmış mısırların üzerine sırasıyla; 1.5 yemek kaşığı tereyağı, 1 çay kaşığı tuz ekleyerek yağ eriyinceye ve hepsi birbirine iyice karışıncaya kadar karıştırılmasıdır.
 4. Yağ eridikten sonra ise servis yapılmak istenen tabağa ya da bardağa koyarak, üzerine ketçap mayonez ve istenilen baharatları ekleyerek sunuyoruz.
 5. Bu tarif ile birlikte kaynamış mısır nasıl yapılır diye akıllarda soru işareti kalmamıştır eminim ki, çünkü bardak mısırın ilk aşaması zaten kaynatmak. Bardakta mısırın lezzeti baharatların da verdiği tatla kesinlikle hoşunuza gidecektir, sut mısır nasıl yapılır sorusunun cevabı da aynı adımlardan geçmektedir, fakat mısırları alırken bu detayı belirttiğinizde pazardaki esnafınız mısır seçimi için size daha iyi yardımcı olacaktır.