Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

tarafından
698
Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Hazır gıda ve işlenmiş gıda sektörüne bağlı ürünlerin kanserojen madde içermesi nedeniyle hemen hemen herkes organik gıda ile beslenme yönüne eğilim göstermektedir. Organik olan her şey sağlıklıdır diyoruz ve evde elma sirkesi nasıl yapılır hep beraber öğreniyoruz.

Bu gün elma sirkesi yapımı ile organik bir tarif daha yeme alışkanlığınıza katalım.

Sirke yapımı için öncelikle

  •  4 adet yeşil elma (ekşi)
  •  1 yemek kaşığı nohut
  •  1 yemek kaşığı bulgur
  •  1 yemek kaşığı tuz
  •  1 yemek kaşığı şeker
  •  2 litre su

[reklam id=1]

Evde elma sirkesi yapımı başlıyor. Elma kabukları incecik soyulur ve soyulan bu ince yeşil kabuklar 2,5 litrelik pet şişenin içerisine atılır. Üzerine 1 yemek kaşığı tuz, şeker, bulgur ve nohut eklenir iyice karıştırılır. Evde sirke yapımı bunlardan oluşmakta ve işlenmiş hiç bir madde eklenmemektedir. Sonuna kadar su doldurularak ince bir tülbent parçası lastik yardımıyla su eklenen şişenin ağzı kapatılır.

Elma sirkesinin yapılışı bu kadar kolay, artık bekleme süresine geçilir ortalama yedi gün bekletilen evde elma sirkesi ara sıra çalkalanmalı, sirke yapımı malzemelerinde nohut ve bulgur mayalanmayı sağlar. 7 günden sonra sirkeniz içindeki atıklarından süzülerek kullanıma hazır hale gelmiş olmaktadır.

Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Afiyetle kullanabilirsiniz. Sizde bir köşeye yazdığınız elma sirkesi nasıl yapılır evde tarifini kuşaktan kuşağa aktarabilirsiniz artık. Sirke yapımı alıç ve üzümden de yapılmaktadır.

Üzüm sirkesi yapılışı ise derince bir kabın içerisine ister karışık ve çürümeye yüz tutmuş üzüm salkımlarından isterseniz de tek cins üzümün üzerinin su doldurulup güneşte 30-35 gün bekletilip fermantasyonunun mayalı ekmek parçalarıyla sağlanması ile olur. Üzüm sirkesi tarifi de organik yöntemdir katkısızdır. Üzüm sirkesi nasıl yapılır 35 gün sonrası süzülen sirkenin tadına bakınca anlaşılır.