Evde İshale Ne İyi Gelir?

tarafından
423
Evde İshale Ne İyi Gelir?

Günümüzde pek çok kişinin hayatının belirli dönemlerinde çeşitli nedenler yüzünden yakalandığı rahatsızlıklar arasında yer alan ishal, çoğu zaman oldukça can sıkıcı hale gelebilir. Günlük ve sosyal faaliyetleri önemli ölçüde olumsuz etkileyen ishal bu nedenle hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken problemlerdendir.

İshal tedavisinde doktor gözetiminde ilaç kullanılabileceği gibi evde uygulanabilecek olan bazı teknikler ile bu sorunun giderilebilmesi mümkündür. İshale iyi gelen şeyler arasında hem yiyecek hem de içecek olarak çok sayıda farklı besin türü bulunur.

İshale ve karın ağrısına ne iyi gelir diye sorulduğunda ilk olarak içerisine taze limon sıkılmış bir fincan Türk kahvesi önerilebilir. Kahvenin içerisinde bulunan yüksek orandaki kafein, bağırsak hareketlerini yavaşlatarak ishali hızlı bir şekilde kesebilir. Limonun içerisinde bulunan asitler ise ishalin neden olduğu karın ağrısını etkili bir şekilde iyileştirmesi ile bilinir.

Kahve ve taze limon suyunu tadının oldukça acı olmasından ötürü tüketmede problem yaşayan kişiler, bu yöntemin içerisine bir kesme şeker ekleyerek daha kolay içilebilir hale getirebilir. Bu şekilde tek seferde içilebilecek olan kahve, ishal üzerinde hızlı bir tedavi yolu haline gelebilir.

[reklam id=1]

İshal döneminde kola gibi asitli içecekler, çikolata, pasta gibi yağlı ve şekerli yiyecekler ile süt tüketiminden kaçınmak gerekir. Evde ishale iyi gelebilecek yiyecekler arasında pirinç lapası ve patates püresi tüketimi önerilebilir. Dileyen kişiler yoğurt ile evde hazırlayabilecekleri çorbaları tüketerek kısa sürede ishal sorununun önüne geçebilirler.

Fındık ve çay da yine ishal durumlarında sıklıkla tercih edilen besinler arasında yer alır. Fındığın içerisinde yer alan yağ asitleri bağırsak hareketlerini düzenleyerek olması gereken şekilde çalışmasını sağlar ve bu da bir süre sonra ishal probleminin kendiliğinden kaybolmasına fırsat verir.

Evde İshale Ne İyi Gelir? 1

Pek çok faydalı yönü ile günümüzde sık sık tüketilen meyveler arasında gelen ayva ise, ishal tedavisinde en etkili çözüm yollarından birisidir. Ayva ile sadece birkaç saat içerisinde ishale neden olan bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmaları sağlanabilir.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

İshal ve kusmaya ne iyi gelir diye düşünüldüğünde bağırsak ve sindirim sistemleri çok hassas olan bu dönemde bebeklere verilecek olan gıdalarda titiz davranılması çok önemlidir. Yetişkinlerin ishal olmaları durumunda tercih edebilecekleri pek çok yöntem, bebekler üzerinde olumsuz ve hatta öldürücü yan etkilere sebebiyet verebilir.

Bu nedenle bebeklerde ishal tedavisinde öncelikli olarak hiçbir zararı olmayan bol su tüketimine yönelmek gereklidir. İshal esnasında bebeklerin vücutlarından çok miktar su atımı gerçekleşir. Bu da uzun vadede böbreklerin ve diğer iç organların yeterli seviyede çalışamamasına neden olur. Kaybolan su ve tuz miktarının yerine konulabilmesi için günlük içilen suyun bu dönemde 2 katına çıkarılması önemlidir.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde ishal için uygulanabilecek olan tarifte ise gerekli olan malzemeler 5 su bardağı su, 1 çay kaşığı tuz ve 2 çorba kaşığı şekerdir. Tarifte bahsi geçen tüm malzemeler bir kap içerisinde şeker ve tuz iyice eriyene kadar karıştırıldıktan sonra her bir ishal başına 1 çay bardağı olacak şekilde bebeğe içirilmelidir.

1 çay bardağı karışımı bebeğin özellikle 2 yaşından küçük olduğu durumlarda içmesi oldukça zor olabileceği için bir seferde vermek yerine bir tatlı kaşığı ile ara ara içmesini sağlamak daha makul bir yöntemdir.

Bebeklerde ishal durumunda şeftali, muz ve elma gibi yiyeceklere yönelmek doğru bir tercihtir. Bu meyvelerin içerisinde yer alan posa ve lif miktarı ishal problemini gidermede oldukça etkilidir.