Evde Peynir Yapımı

tarafından
946
Evde Peynir Yapımı

Peynir çokça tüketilen süt ürünleri arasındadır. Peynir yapımı konusunda tereddütler yaşanıyor ve de sağlıksız olacağı düşünülüyorsa eğer gönül rahatlığıyla tüketilmek isteniyorsa evde peynir yapımı konusunda bilgilenmek tavsiye edilir.

Evde beyaz peynir yapımı ve kaşar peyniri yapımı gerçekleştirebilirsiniz. Evde peynir nasıl yapılır sorusunun cevabı bir kaç yöntemle verilebilir.

Evde Peynir Yapımı

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Evde peynir yapmak zor bir işmiş gibi görünür. Aslında Sütten peynir yapımı işi evde basitçe yapılabilir. Evde peynir yapımı işlemi için gerekli olan malzemeler süt ve peynir mayasıdır. Peynir yapımı konusunda tereddütleri olanlar için bu iki malzeme ile harikalar yaratabilir.

Evde peynir yapımı mayalı ve mayasız olmak üzere iki yöntemle beyaz peynir elde edebilirsiniz. Bu yazıda mayalı olanın tarifi paylaşılacaktır.

Evde peynir yapımı tarifi şu şekilde gerçekleşir. İşte peynir mayası ile evde peynir nasıl yapılır sorusunun cevabı;

Peynir Yapımı Malzemeleri

  •  5 kilogram süt
  •  peynir mayası

[reklam id=1]

Peynir Yapımı Hazırlanışı

  1. 5 kg süt tencereye alınıp 35 40 dereceye gelinceye kadar ısıtılır. Serçe parmağınızı batırdığınız da dayanıyorsanız bu dereceye kadar ısınmış demektir. Eczaneden aldığınız peynir mayasından bir tatlı kaşığı kadar bu derecede ki sütün içine dökülür.
  2. Sıcaklığını koruması için tıpkı yoğurt yapımındaki gibi sarıp sarmalanır. 1 – 1,5 saat kadar mayalanması için bekletilir. Bu saatin sonunda parmak karışıma batırıldığında eğer mayalanmış süt sertleşiyor ve parmağa yapışmıyorsa işlem tamam demektir. Bu durumdaki mayalanmış süte “teleme” deniyor.
  3. Telemenin suyunu bırakması için bir bıçak yardımıyla üzerine paralel doğrular şeklinde kesilir ve suyunu salması için yarım saat kadar bekletilir. Telemeyi altında süzgeç olan süzme torbasına aktarılır ve suyunun süzülmesi sağlanır.
  4. Süzme torbası bir yere asılarak suyunun tamimiyle atılması için 1-2 saat bekletilir. İki saatin sonunda üzerine bir ağırlık konularak bir gün bekletilir. Bu işlemler sonucunda yaklaşık 700 gram civarı peynir elde edilir.

Kaşar peyniri nasıl yapılır öğrenmek için evde peynir yapımı video aşağıda verilmiştir.