Ferritin Nedir?

tarafından
239
Ferritin Nedir?

Bizi yaşatan kandır. Hücrelerimiz, azalarımız, organlarımız, hormonlarımız ve tüm vücut sistemimiz ne kadar eksiksiz çalışırsa çalışsın, damarlarımızda o hayat taşıyan sıvı akmazsa her şey havada kalır. Kan bu kadar değerli ve hayatidir. Ya içindekiler? O kana anlam yükleyen değerler?

Ferritin Nedir? 3

Kanı kan yapan da zaten o unsurlardır. Ve kanımız, genel sağlığımız hakkında rapor veren, işlerin yolunda gidip gitmediğini fısıldayan bir belgedir aynı zamanda. Misal, kanımızda ne kadar demir var, bu miktar bize yeterli mi hususunda vazifelendirilmiş memurlar vardır. O memurlardan birisi de ferritindir. Ferritin ne demektir daha detaylı bakacak olursak, vücudumuzda demir depolayan ana protein dersek onu kısaca özetlemiş oluruz.

Yani ferritin, daha sonra kullanılmak üzere vücutta demir depolar. Kanımızda bulunan ferritin miktarına bakılarak, vücudumuzda ne kadar demir depolandığı anlaşılabilmektedir. Küçük bir kan testi ile dahi bu bilgiye, yani ferritin düzeyine ulaşmak mümkün.   Ferritin ne demek hususundan sonra kandaki ferritin değeri ne kadar olmalı kısmına geçebiliriz.

[reklam id=1]

Ferritin Değeri Kaç Olmalı?

Kandaki normal ferritin seviyesi kadınlarda 12-150 ng/ml aralığı, erkeklerde ise 12-300ng/ml olarak kabul edilmektedir. Ancak kandaki ferritin oranı alt değere yakınsa vücutta yeterli demir depolanmadığına işaretir. Bu da ferritin eksikliği demektir.

Kadınlarda yoğun regl kanamaları, uzun süreli ülser kanamaları, demir eksikliği anemisi ve bağırsaklarda demir emilimini engelleyen rahatsızlıklar sebebiyle ferritin düzeyinde düşüklük görülebilir.

Bazen de tam tersi olur, yani kandaki ferritin düzeyi yüksektir. Bunun sebebi olarak ise alkole bağlı gelişen karaciğer rahatsızlıkları ve kan nakli olarak gösterilebilir.

Ferritin Değeri Kaç Olmalı?

Bazı kanser türleri de ferritin artışına sebebiyet verir. Ayrıca eklem iltihabı gibi problemlerde de ferritin oranının yükseldiği gözlemlenebilmektedir

Ferritin Tedavisi

Ferritin tedavisi, ferritin eksikliği tespit edildikten sonra hekim tarafından karar verilen ve uygulanılan bir çözümdür. Hekim, gerekli görürse ve demir eksikliğinin sebebi  ferritin eksikliğinden kaynaklanıyorsa demir takviyesi önerebilir.

Hekiminiz demir takviyesi önerdiyse, demir tabletini aç karnına almamanız, demir haplarıyla birlikte C vitamini almanız ve kabızlık için de ilaç kullanmanız gerekebilir.

Ferritin Tedavisi

Şu bir gerçektir ki demir eksikliği kısa vadede çözülebilecek bir sorun değildir. Vücuttaki demir stoklarının normal düzeye dönebilmesi için birkaç ay ya da daha uzun zaman gerekebilir. Demir takviyesi almaya başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra vücutta iyileşmeler hissedilmeye başlar.