Fesleğenin 5 Faydası

tarafından
161
Fesleğenin 5 Faydası

Ilıman bölgelerde yetişen, ana vatanı Güney Asya olan ve Türkiye’de de Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı şeridinde yetişen faydalı bitkilerden biri de fesleğen olmaktadır. Ortalama olarak 20 ile 60 santimetre arasında boylarında yetişmekte olan fesleğen otu kokusu ile de evlerde kolaylık ile bakılmaktadır. Fesleğen otunun gövdesi yeşil iken toprağa doğru inildiğinde renkler kırmızıya dönmektedir.

Fesleğenin 5 Faydası 1

Fesleğen tohumları koyu kahve tonlarında ve gözyaşı şeklinde olmaktadır. Fesleğen yaz sonu geldiğinde beyaz, pembe ve sarımsı renklerde çiçek açmaktadır. Fesleğen otu taze kullanılacağı gibi kurutulmuş olarak da tüketilebilmektedir. Özellikle yöresel bölgelerde fesleğen kurutulmuş halde yemeklerde fazlası ile tercih edilen bir baharat türü olmaktadır.

Fesleğen sadece yemeklerde kullanılmamakta aynı zamanda evlerde saksı içinde yetiştirilmekte ve en uygun zaman Mart ayı olarak bilinmektedir. Mart ayında ekilen fesleğen yaz aylarında olgunlaşmakta ve çiçek açmaktadır. Fesleğenin kokusu keskin olduğundan dolayı sivrisinekleri uzaklaştırıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

[reklam id=1]

Fesleğen çayı hazırlanırken birkaç fesleğen yaprağının üzerine 4 ya da 5 fincan kaynar su konulmakta ve 10 15 dakika boyunca demlenmesi beklenmektedir. Demlendikten sonra süzülmekte ve gün içerisinde en fazla 3 bardak olmak üzere içilmesi yeterli olmaktadır.

Fesleğen bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır. Fesleğenin yapraklarının, tohumlarının ve öz suyunun farklı farklı faydaları olmaktadır. Fesleğenin yaprak faydaları;

 • Fesleğenin faydaları arasında ilk olarak kişilerin kas ve eklem ağrılarını giderici etkisi yer almaktadır. Fesleğenden elde edilen yağ, kişilerin ağrılarının olduğu bölgeye sürülmeli ve masaj yapılması gerekmektedir. Yakıcı bir bitki olduğundan dolayı fesleğen ağrının olduğu bölgeyi ısıtmaktadır. O bölgenin üzerine daha önceden ısıtılmış havlu konulduğunda etkisini daha iyi göstermektedir.

Fesleğenin 5 Faydası 2

 • Fesleğen ile yapılan çay kişilerin mide sorunlarına ve mide kasılmalarına iyi gelerek ağrıyı azaltmaktadır. Bunun yanı sıra şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerinde de fesleğen çayı oldukça etkili olmaktadır.
 • Kronik migren sorunu olan kişilerin yakıcı özelliği ile ağrıları gidermektedir. Bu gibi ağrılarda hem fesleğen çayı hem de fesleğen yağı etkili olmaktadır. Fesleğen yağı ile masaj yapılmakta ve sonrasında bir tülbent yardımı ile baş sıkılarak dinlenilmesi yeterli olmaktadır.
 • Vücutta oluşan kolik ağrıların giderilmesinde görev almak ile birlikte şişkinliklerin inmesinde de etkili olmaktadır.
 • Toz olarak kurutulmuş fesleğen yaprakları diyabet hastalıklarına iyi gelmektedir. Açlık ve tokluk kan şekerini dengeleyerek, düzende tutmaktadır.
 • Akciğerde oluşabilecek enfeksiyonların oluşumunu engellemektedir.
 • Ciltte meydana gelen kırışıklıkların azaltılmasında ve kırışıklıkların oluşumunu engellemektedir.
 • Fesleğen yaprağı ekstresi yüksek kolesterolü düşürmede oldukça etkili olmaktadır.

Fesleğenin 5 Faydası 3

Fesleğen tohumunun faydaları

 • Halsizlik, yorgunluk ve uykusuzluk çeken kişilere yapılan fesleğen çayı kişileri rahatlatmakta ve sinirleri yatıştırmaktadır. Stres ve strese bağlı bozuklukların giderilmesinde de fesleğen tohumları önerilmektedir.
 • Fesleğenin en önemli faydalarından biri de balgam söktürücü olması olmaktadır. Ancak bu durumlarda fesleğen tohumlarının kullanılmasına dikkat edilmeli ve çok fazla kullanılmaması gerekmektedir. Herhangi ciddi bir zararı olmasa da diğer doğal bitkiler gibi çok fazla kullanılmaması önerilmektedir.
 • İçerisinde yer alan magnezyum minerali ve beta-karojen açısından oldukça zengin olan fesleğen kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir.
 • Ağız içerisinde oluşan yaraların kısa sürede iyileşmesine ve yeniden yara oluşumunu engellemekte kullanılmaktadır.
 • Özellikle çocuklarda çok sık görülen ishal sorununun tedavisinde etkili olmaktadır.
 • Antioksidan olmakta ve bağışıklık sistemini korumaktadır.

Fesleğenin 5 Faydası 4

Fesleğen öz suyunun faydaları

 • Böcek sokmaları veya sinek ısırmaları gibi ciltte oluşan kabarıklıkların haricen kullanıldığında azaltılmasına ve kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır.