Fındıklı Un Helvası

tarafından
2854
Fındıklı Un Helvası

Fındıklı un helvası tarifine geçmeden önce genel anlamda un helvasının özellikleri etken maddeleri üzerinde durmak gerekir. Un helvası, etken unsurları un, su, tereyağı ve şeker olup, bayramlarda, kandillerde ve özellikle perşembe gecelerinde yapılan meşhur bir Türk tatlısıdır.

Kimi zaman mutlulukları paylaşmak kimi zaman arkadaşlarımızla uzun sohbetleri tatmak ve ne acı günlerde misal vefatlarda yapılır. Türk mutfağında damak tatlandıran bir tat oluşundan önce toplumsal bir olgudur, sebepleri paylaşım ve mutluluğu arttırmaktır.

Maddi olarak mümkün olduğunca ucuza temin edilir fakat toplumumuzdaki yeri manevi anlamda kuvvetli ve yitirilmeyecek bir kıymettir. Osmanlı mutfağında genellikle kullanılan helva kimi zaman Çam fıstığı ile damakları tatlandırırken su yahut süt ile yapıldığı gibi etken maddesi tere yağını değiştirerek sadece sıvı yağ ile yapılarak daha sofistike kıvamlı şekilde de kullanılabilir.

[reklam id=1]

Fındıklı Un Helvası Tarifi

Öncelikle iki yüz elli gram tereyağını tavaya koyuyoruz. İki yüz elli gram tereyağını tavaya koyup beş dakika erittikten sonra üç su bardağı un ilave ediyoruz. Tavamız içindeki karışımı yirmi- yirmi beş dakika süre boyunca kavuruyoruz bu esnada helvamıza ekstra malzemeler ekleyebilir her şeyden evvel neşemizi ve mutluluğumuzu tarifimize katmayı da unutmamalıyız!

Tavamıza iki yüz elli gram tereyağı ilave edip beş dakika erittikten ve üç su bardağı ilave ettikten sonra yirmi beş dakika boyunca kavurup bir su bardağı toz şekeri ilave etmeyi ihmal etmiyoruz.

Elli gram dövülmüş fındığımızı tavamıza ilave ediyoruz. Beş dakika süre zarfında ısınmasını beklerken yemek yapmanın bir sanat olduğunu ve bu sanatın icracıları olan ev hanımlarının yemeğe lezzet katmanın en büyük sırrının sevgi ile yoğurulduğunu akıllarımızdan çıkarmıyoruz ve böylelikle ağızlara layık kaşıkla şekil vermek suretiyle servise hazır hale getiriyoruz.