Fırında Kestane Nasıl Yapılır?

tarafından
1765
Fırında Kestane Nasıl Yapılır?

Fırında kestane nasıl yapılır, Türkiye’de pek çok ilde de yetişen ama Bursa ili ile özdeşleşen bir yiyecek olan kestane, kaloriferin yaygın olmadığı eski zamanlarda sobaların ve mangalların adeta süsü imiş. Sobanın en güzel taraflarından biri de ısıtma özelliği dışında ekmek kızartmak, kestane pişirmek, su ve çay kaynatmak ve aheste aheste Türk kahvesi yapmakmış.

Şimdilerde fırınlarda, mikrodalgalarda en hızlı ve pratiğinden kestane pişirilebiliyor. Kestane kış aylarında, hem içeriğindeki yüksek karbonhidrat sayesinde vücutlara enerji ve zindelik veriyor, hem de kalabalıkla birlikte yendiğinde ev halkına apayrı bir keyif ve mutluluk sağlıyor. Bu sebeple kestanenin mutlulukla da alakası olduğu söylenebilir.

Kestane dışarıda da tezgahlarda, seyyar arabalarda satılıyor ve minik kese kağıtlarında alınıp ayaküstü tüketilebiliyor. Ama evde kestane yapımı galiba çok daha keyifli. Kestanelerinizi fırında yapmak istiyorsanız bazı küçük püf noktalarıyla sonuca ulaşabilirsiniz.

[reklam id=1]

Fırında kestane pişirme işleminde kestanenin şişkin kısmının ucu keskin bir bıçakla yarım santim derinliğinde çizilmesi gerekir. Kestanenin üzeri çizilmezse fırının içinden gelen patlama sesleri ile irkilebilirsiniz. Isının etkisiyle genleşen kestaneler, sert kabuğuna sığmaz olacak ve patlayacaklardır. Bu durumda hem fırınınız zarar görecek, hem de patlayarak dağılan kestaneler zayi olacaktır.

Kestane hücre yaşlanmasını önleyen, detoks özelliği olan, yüksek miktarda selenyum, B1, B2 ve E vitaminleri içeren, unutkanlığın ve Alzheimerin önlenmesine yardımcı olan, kolesterolü düzenleyen, tansiyonu düşüren, kansızlığa iyi gelen, tok tutan ve bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Afrodizyak etkisi de olan kestane yemesi keyifli olduğu kadar faydalı bir yiyecek olduğunu da kanıtlamıştır.

Fırında Kestane Nasıl Yapılır? 1

Fırında kestane pişirme yöntemleri çok karmaşık ve zor yöntemler değildir. Sadece bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Kestaneleri şişkin taraflarından bıçakla çizmek bu püf noktalarından birisidir.  Kestane yapımı için kestane ve fırın yeterlidir. Gelelim pişirme aşamasına…

Kestane Fırında Kaç Dakikada Pişer?

  • Kestaneleri çizdikten sonra fırın tepsisine dizin ve önceden ısıtılmış 200 derece fırında 25 dakika kadar pişirin. Kabukları açıldığında  piştiklerini anlarsınız.
  • Kestaneyi çizmeden önce ve çizdikten sonra yıkarsanız ve çizdikten sonra suda bekletirseniz, piştikten sonra daha kolay açıldıklarını görebilirsiniz.
  • Kestanelerin üzerine + işareti çizmek yerine, onları boydan boya uzunlamasına tek çizgi halinde çizebilirsiniz. Bu da gayet iyi netice verecektir.
  • Fırında kestane pişirmenin kestanelerin kuru ve sert olması gibi bir dezavantajı da olmaktadır. Kestaneleri fırından alır almaz kapaklı bir kapta sıcak şekilde muhafaza ederseniz, kabukları da kendi buharıyla yumuşayacak ve hem daha kolay açılır hale gelecek hem de daha yumuşak olacaktır.