Garnitürlü Patates Pastası Tarifi

tarafından
2361
Garnitürlü Patates Pastası Tarifi

Garnitürlü Patates Pastası Malzemeleri

 • 1kilogram orta boy patates
 • Kornişon salatalık turşusu
 • 3 -4 adet havuç
 • Küçük boy kırmızı lahana
 • 1 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı margarin
 • Tuz ve karabiber

[reklam id=1]

Garnitürlü Patates Pastası Hazırlanışı

 1. Patateslerin daha kısa sürede haşlanıp ve sonradan kabukları suyun altında soyulurken tadı da bozulmaması için patateslerinizi önce yıkayıp, kabuklarını soyun. Sonrasında patateslerinizi dörde bölerek sığabileceği bir tencerede tuz ve suyunu ilave ederek orta ateşte haşlayalım.
 2. Çatal ile ezilebilecek kıvama geldiğinde ocaktan indirelim. Suyunu süzdüğümüz patatesleri ezecegimiz bir kaba alalım. İçerisine yağ, süt ve karabiberi ilave ederek pürüzsüz bir kıvama gelene dek ezmeye devam edelim.
 3. Diğer taraftan ayrı ayrı rendeleyerek hazırladığımız havuç, kırmızı lahana ve kornişon turşunuz için püreyi de üçe bölün. Her bir kata elde ettiğimiz farklı renkte püreli garnitürü koyacağımızdan değişik malzemeler kullanmaya özen gösterelim. Dilediğiniz bir kalıba streç film kaplayarak her renkten bir kat olacak şekilde kat kat yayalım. Daha sonra seçtiğiniz düz bir tabağa kalıpta hazırlanan patates pürenizi ters çevirin.
 4. Renk renk patates püreniz masalarınıza renk katmaya hazır. Özel günlerin vazgeçilmez tadı olan patates pastanızı arzu ettiğiniz malzemeler ile çeşitlendirebilirsiniz. Bununla birlikte sunumunuzu görsel olarak da dolgunlaştırabilmek için pastanıza sos yapabilirsiniz. 2 diş sarımsak ile tercih ettiğiniz kadar yoğurdu iyice çırpıp yaptığınız patates pastanın üzerine dökebilirsiniz.
 5. Özellikle son zamanlarda çocukların da sevgisini kazanan garnitürlü patates pastası tarifi farklı kalıplar kullanılarak daha da görsel hale getirilebilir. Yaptığınız yoğurtlu sosun pasta üzerinde kalabilmesi için fazla su ilave edilmemesi gerekiyor. Hatta kıvamın daha yoğun ve doygun olması için yoğurtlu sosunuza çok az mayonez ilave edilebilir.

Renkli günlerde, afiyetle yemeniz dileğiyle.