Gerdek Nedir?

tarafından
2108
Gerdek Nedir?

Gerdek gecesi, düğünden sonraki, gelin ve damadın ilk olarak baş başa kaldıkları geceye verilen addır. Düğün ya da nikah sonrası yeni hayatlarına başlayan iki insanın ilk olarak cinsel birliktelik yaşadığı bu özel gece hakkında detaylı bilgiler gerdek gecesi yapılması gerekenler resimli anlatım başlıkları altında verilir.

Biz bu yazımızda sizler için genel olarak gerdek kelimesi ve gerdek gecesi hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşacağız.

Gerdek Nedir?

Gerdek, sıkça duyduğumuz bir kelime olmasına rağmen kelime anlamı olarak tam bilmediğimiz kelimeler arasında yer alır. Kelime anlamı olarak gelin ve damadı düğün sonrasında ilk kez baş başa kaldıkları oda olan gerdek, halk arasında genelde bu odada ilk gece yaşanan birliktelik olarak kullanılır.

Düşünüldüğünde bir bakıma bu anlama da gelebilen gerdek gecesi hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kısaca gerdek ne demek sorusunun cevabını verdikten sonra bu özel gecede neler yapılması gerekir ve nasıl yapılır sorularına da kısaca değinmek istiyoruz.

[reklam id=1]

Gerdek Gecesi Nasıl Yapılır?

Gerdek gecesi nasıl yapılır, sorusu bu gece ile ilgili en merak edilenler arasında ilk sıralarda yer alır. Gerdek gecesi çiftlerin birbirine karşı alması gereken tavır en önemli noktadır. Hem kadın, hem de erkek için acemilik olan bu gecede erkek kadına karşı olabildiğince nazik davranmalı.

Kadının utangaçlığı, erkekten çekinmesi bu gecede sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Erkek bu duruma karşı hoşgörülü olmalı, tatlı dil ile kadına yaklaşmalıdır. Bazı durumlarda erkeklerin de acemiliğinden dolayı kendine güveni olmaz. Cinsel yönden eşine zor yaklaşan kadının da aynı şekilde hoşgörülü olması gerekir.

Gerdek Gecesi Nasıl Yapılır?

İlk gecede rahat bir cinsel ilişki için en uygun cinsel birliktelik pozisyonunun bulunması gerekir. Bunun için önceden bir ön araştırma yapılabilir. Genelde kadının altta, erkeğin üstte bulunduğu klasik pozisyonda ilk gece ilişkisinin daha kolay yaşandığı uzmanlar tarafından bildiriliyor.

Gerdek Gecesi Yapılması Gerekenler

Gerdek gecesi gelin ile damat baş başa kaldıklarında ilk yapılması gereken 2 rekat namaz kılınmasıdır. Namazdan sonra edilecek duada Allah’a yeni yuva ile ilgili temennilerde ve yeni yuvada doğacak olan yavrular hakkında dua edilir. Bu güzel gün için hayırlı olan bütün dualar namaz sonrası yapılır.

Gerdek odasında ya da yakınında damat ve gelinden başka kimsenin olmaması, gecenin güzel geçmesi için önemlidir. Mümkün olduğunca bu özel gecede anne baba olsa bile kimsenin evde olmamasına özen gösterilmeli.

Namazın ardından çiftler birbiri ile kısa süreli bir konuşma yapıp alışmaya çalışır. Alışma evresinden sonra utangaçlığı bir kenara bırakıp ilk cinsel birliktelik meydana getirilir.

Gerdek Gecesi Yapılması Gerekenler

Gerdek gecesi ne yapılmalı, sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazımızda, özel gecenizi nasıl geçirebileceğinize dair genel bilgileri sizlerle paylaştık. Bu sırada kadın ve erkeğin birbirlerinden istekleri mutlaka göz önüne alınmalı ve her iki tarafın da memnun olması sağlanmalıdır.

Cinsel birliktelik sonrasında çiflerin birbirlerine ne kadar mutlu olduklarını söylemeleri ve bunun için teşekkür etmeleri sonraki cinsel birliktelikler için önemlidir. Gecenin sonunda alınması gereken gusül abdestini aldıktan sonra yeni evli gelin ve damat için ilk gece bitmiş demektir.

Gerdek Gecesi Yapılması Gerekenler 1

Gerdek gecesi, bir evliliğin temeli için çok önemlidir. Evlilik süresince devam edecek olan cinsel birliktelik ve eşler arasında muhabbet genelde bu gecede belli olur. Eşler bu geceyi ne kadar uyumlu ve mutlu geçirirse sonraki geceleri ve dolayısı ile ilişkileri de aynı güzellik ve hoşluk ile geçecek demektir.