Göz Kapağı Ameliyatı

tarafından
1051
Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı,  göz kapakları da hastalanır. Alerjik rahatsızlıklar, göz kapaklarındaki yağ bezlerinin iltihaplanması ile ortaya çıkan arpacık, şalazyon, kirpik diplerinden oluşan blefarit gibi rahatsızlıklar göz kapağı hastalıkları olarak bilinir.

Bir de bunların haricinde göz kapaklarında form bozukluğuna sebep olan ve ptozis olarak da adlandırılan göz kapağı düşüklükleri söz konusudur. Böyle vakalarda genellikle cerrahi yöntemlere başvurulur. Göz kapağı ameliyatı göz çevresi derisinde yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen gevşeme ve çözülmelere bağlı sarkıklıkları ortadan kaldırmak için başvurulan bir cerrahi müdahale yöntemidir.

30’lu yaşlardan itibaren kaşlarda ve alın bölgesinde yerçekimine bağlı bir yer değiştirme başlar. Üst göz kapağı derisi gevşeyerek bollaşmaya başlar. 50’li yaşlara gelindiğinde üst göz kapağındaki deri gevşer; zira buna sebep hem deride bollaşmanın artması hem de göz çukurunda bulunan yağ yastıkçıklarında belirginleşme başlar.

[reklam id=1]

Bu deformasyon bazı kişilerde genetik sebeplerle ilintili olarak daha erken yaşlarda başlar. Kaşları doğuştan daha düşük olan kişilerde göz kapağı düşmesi de daha erken ve belirgin olur.

Alt göz kapağında da aynı durum söz konusu olabilmektedir. Alt göz kapağındaki yaşlanma belirtileri ise yanaklardaki deformasyonla ilgilidir. 40’lı yaşlarla birlikte yanaklardaki yağ dokusu aşağı doğru çekilmeye başlar. Alt gözkapağı derisi inceldikçe kaz ayağı çizgileri oluşmaya başlar. 50’li yaşlar ise göz kapağı kaslarının adamakıllı zayıflamasına bağlı olarak göz kapağı düşüklükleri daha da belirgin hale gelmeye başlar.

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı olanlar ameliyattan 1 hafta sonra olumlu etkileri görmeye başlarlar. 1 hafta sonunda estetik dikişler alınır ve göz kapaklarındaki şişlikler hemen hemen 10 gün içinde kaybolur. 15 gün içinde de göz kapakları neredeyse tamamen iyileşir ve bakışlardaki gençleşme hissedilir belirginliğe ulaşır.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında gözler kapanmaz. Doktorun koyduğu pansumanlar gözlerde 4-5 gün kalmalıdır. Anestezinin etkisi geçtiğinde hafifi bir sancı hissedilebilir ama hekim zaten gerekli olan ağrı kesiciyi önerecek yahut uygulayacaktır.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında gözler ovuşturulmamalıdır. Göz çevresinde oluşan morlukların ilerlememesi için operasyon sonrasında özellikle ilk gece baş her zamankinden daha yukarıda konumlanacak şekilde yatılmalıdır. 3. günden itibaren yastık yine eski seviyesinde kullanılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı 2

Göz kapağı ameliyatı olanlar tamamen iyileşene kadar fazla eğilmemeli, yük kaldırmamalı ve öksürmemeye özen göstermelidir. Bu hareketler kasılmalara sebep olarak kanama yapabilir. Bu da göz çevresindeki şişlik ve morlukları artırır.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında birkaç gün boyunca gözlere soğuk kompres uygulanabilir. Bu da şişlik ve morlukların kontrol edilmesini sağlar. Ama göz çevresine soğuk kompres yaparken soğuk yanıklarına mahal vermemek için hekimin tavsiyeleri göz ardı edilmemelidir

Göz kapağı ameliyatı risklerine gelince; yara izleri, görmede geçici bulanıklık yahut bozukluk, gözlerde kuruluk, gözleri kapatırken zorlanma, göz kapağında dışa katlanma, enfeksiyon, kanama, sıvı toplanması, kan pıhtısı oluşumu, hissizlik ve göz derisindeki bazı değişimler yaşanabilir. Ciltte şişlik ve morarma oluşabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı 3

Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatı

Göz kapağı ameliyatı fiyatları, gözkapaklarını durumuna, anestezi şekillerine, ek prosedürlere göre değişiklik gösterir. Ayrıca ameliyatın yapılacağı kliniğin bulunduğu şehir ve muhit de fiyata etki eden faktörlerdir. Ayrıca göz kapağı ameliyatı fiyatını belirleyecek olan kişi hekiminizdir. İlk muayene sonrası hekiminiz ücretlendirmeyi yapacaktır.