Hacamatın Faydaları

tarafından
1152
Hacamatın Faydaları

Hacamatın faydaları, derinin ufak kesilerle açılıp vakumla kan alınması işlemi olarak bilinen hacamat, Müslüman ülkelerde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak bilinir. Kan alma işlemi boynuz, şişe hacamat kupası, yahut bardakla yapılabilmektedir.

Peki hacamat neden yapılır, hacamatın faydaları nelerdir  bir bakalım.

Hacamatın yararları arasında akıl hastalıklarına iyi gelen yönünden bahsedebiliriz. Hacamatın yıllarca akıl hastalığı yaşamış kişilere bu sıkıntıdan kurtulmaları için destek sağladığı söyleniyor.

Bazı kanser türlerine de iyi geldiği söylenen hacamatın özellikle göğüs kanseri, akciğer kanseri, karaciğer kanseri, kan kanseri gibi kanser türlerinde kanserli kitlenin küçülmesini sağladığı da belirtiliyor.

[reklam id=1]

Hacamatın bağırsak enfeksiyonlarına, ishal gibi vakalara ve mide problemlerine de şifa olduğuna inanılmaktadır.

Romatizmaya iyi gelmesi de hacamatın yararları arasında sayılabilir. Ortalama olarak her 3 kişiden birinde görülen romatizmal hastalıklar, bazen ilaç kullanımına rağmen geçmez. İşte hacamatın romatizmal rahatsızlıklara da iyi geldiğine inanılmaktadır.

Sırt bölgesine uygulanan hacamat işleminin bağışıklık sisteminin düzene girmesini sağladığı da iddia ediliyor. Bağışıklığa zarar veren fazla yemek yeme, hızlı yemek yeme ve hareketsizlik gibi durumların bazı organlarda ve aslında vücudun genelinde meydana getirdiği tahribatlarında hacamat ile giderilebildiği de düşünülüyor.

Hacamatın Faydaları 1

Hacamatın kalp ve damarlarda meydana gelen tıkanıklıkları ve plakları da önlediği ve tedavi ettiği söyleniyor.

Hacamatın yararları arasında  zehirlenmelere karşı önlem teşkil etmesi de sayılabilir.

Hacamatın hafızaya ve kavrama gücüne olumlu anlamda tesir ettiği, zihinsel anlamda dinçlik sağladığı, tümör ve kist oluşumuna engel olduğu, vücuttaki gaz ve toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu, kılcal damarlarda oluşan tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olduğu da söyleniyor. Çocukluk döneminde yapılan hacamatın beynin daha etkili çalışmasına yardımcı olduğu da söylenmektedir.

Hacamatın faydaları nelerdir sorusuna verilecek yanıtlar bu kadarla sınırlı değil. Hacamat şişkinlik ve ödemin atılmasına yaradığı gibi, kafa bölgesinden yapılan hacamatın hafızayı güçlendirdiğine ve ezberleme gücünü arttırdığına da fayda sağladığı söylenir.

Hacamatın Faydaları 2

Hacamatın kortizonu arttırdığı söylenir, organlar ile beyin arasındaki iletişimi düzenlediği, adalelerde meydana gelen ödem ve sertliklerin giderilmesine yardımcı olduğu, sivilce ve çıbanları iyileştirdiği, konsantrasyon ve kavrama yeteneğini arttırdığı, kan yapımını desteklediği, bağışıklığı güçlendirdiği, kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişen kılcal damar tıkanmalarının açılmasını sağladığı da hacamatın yararları arasında gösterilmektedir.

Konuyla ilgili hacamat videoları da izleyerek konuyla ilgili bilgi sahibi olunabilir.