Hacamatın Zararları

tarafından
3049
Hacamatın Zararları

Hacamatın zararları, hacamat kimi çevrelerce yapımı sakıncalı bulunan, kimi çevrelerce ise tasvip ve tavsiye edilen bir alternatif tedavi uygulamasıdır. Tasvip edilen uzmanlar tarafından, işinin ehli kişiler tarafından yapıldığında hiçbir zararı olmadığı söylenen bir uygulama olduğu biliniyor.

Hacamatı işinin ehli kişiler yapmadığında kişilerin sağlığı tehlikeye atılmış oluyor ve ciddi hasarlar oluşuyor. Hacamatın tarihinin çok eskilere dayandığı söyleniyor.

Hacamatın Zararları

Hacamatın aç karna yapılmasının daha etkili olduğu, hacamat tedavisi olmanın hafızayı ve ezberleme gücünü arttırdığı ve Perşembe günü hacamat olmanın daha uygun olduğunu belirten hadisler de yok değil.

Hacamatın faydaları ve zararlarına gelelim. Hacamatın bilinen bir zararı olmamakla birlikte, bazı uzmanlara göre de hayli zararlı bir uygulama. Hacamatı yapacak kişinin uzman olup olmaması çok önemli. Ayrıca hacamat yaptırmak için belli başlı günler olduğu da söyleniyor.

[reklam id=1]

Bu günlerde yapılacak hacamatın daha etkili olacağı söyleniyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında yapılacak hacamatın daha etkili olacağı söyleniyor. Sünnete göre hacamatın yapılacağı tarih 17,19 ve 21 Hicri yıl günleri olarak açıklanıyor.

Hicri takvime göre üçüncü hafta yapılan hacamatın etkili olacağı söyleniyor. Zira bu hafta ayın çekim gücünün fazla olduğu biliniyor. Bazı hadislerde de pazartesi, Salı ve Perşembe günleri hacamat yapılmasının en iyi seçim olduğu söyleniyor.

Hacamat faydaları ve zararları açısından değerlendirildiğinde ortaya nasıl bir tablo çıkıyor bir bakalım.

Hacamatın tıkalı kılcal damarların açılmasında fayda sağladığı belirtiliyor. Bu da vücutta biriken kirli kanın atılabilmesi demek.

Hacamatın Zararları 2

Eğer hacamat yaptıran kişide baş ağrısı, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi problemler varsa bu problemlerin ortadan kalkacağı belirtiliyor.

Kadınlarda görülen adet düzensizliği ve adet döneminde karşılaşılan sorunların yoluna girdiği belirtiliyor.

Hacamatın basura, böbrek hastalıklarına, varise, çocuklarda sinirlilik hallerine, huzursuzluk ve huysuzluğa, yüksek tansiyona, cilt problemlerine; safra kesesi, pankreas ve prostat hastalıklarına, kansızlığa, bel ve boyun tutulmasına, kabızlığa, idrar yolları enfeksiyonlarına iyi geldiği belirtiliyor.

Hacamatın dalak ve karaciğeri uyardığı biliniyor.

Hormon bozuklukları, göz hastalıkları, saç dökülmesi, zehirlenmeler, nefes darlığı, astım, bronşit, migren gibi rahatsızlıkların da hacamat tedavisi ile giderilebileceği belirtiliyor.

Hacamatın Zararları 3

Hacamatın yan etkileri iyi değerlendirmeli ve işinde son derece ehil ve güvenilir kişilere başvurulmalıdır.

Hacamat Kimlere Yapılmaz

 • Hacamatın 2 yaşından 60 yaşına kadar yapılabileceği söyleniyor.
 • Eğer kişi 60 yaşın üstünde olmasına rağmen bünyesi sağlamsa hacamatın herhangi bir zararı olmayacağı söyleniyor. Ancak hacamatın 70 yaş üzeri kişilerde hem fayda sağlamayacağı hem de bedeni yoracağı belirtiliyor.
 • Yeni cerrahi operasyon geçirmiş kişilerin hacamat tedavisi olmasının sakıncalı olacağı söyleniyor. Hacamat olması için hastanın ameliyatı üzerinden en az 3 ay geçmiş olması gerekiyor.
 • Organ nakli geçirmiş kişilerin hacamat yaptırmalarının riskli olduğu söyleniyor.
 • Kalbinde pil takılı kişilerin hacamat yaptırmalarının riskli olduğu belirtiliyor.
 • Hacamattan evvel çok korkan ve strese giren kişilere hacamat yapılmasının pek uygun olmayacağı söyleniyor.
 • Hacamat tedavisinde 5 kupanın pek fayda sağlamayacağı, 10 kupadan fazlasının ise vücudu yoracağı söyleniyor.
 • Tansiyonu düşük kişilere dikkatli hacamat tedavisi yapılması, hacamatın en fazla 3 kupalık olması gerektiği belirtiliyor.
 • Hacamat yapılacak kişide sedef hastalığı veya varis şikayeti varsa hastanın bu bölgelerine hacamat yapılmaması gerektiği belirtiliyor.
 • Bel fıtığı ve buna benzer ameliyatlar geçirmiş olan kişilerde ise hacamatın üzerinden en az 3 ay geçmiş olması gerekiyor.

Hacamat Kimlere Yapılmaz

Hacamat yapmak için önce kupa yahut bardak, hacamat yapılacak bölgeye bastırıp vakumlanarak orası havasız bırakılıp uyuşturuluyor. O bölge neşterle 2-3 mm kadar çiziliyor.

Neşterlenen bölgeye yeniden kupa bastırılıyor ve kılcal damarlardan kan geliyor. Bu işlem 3 kez tekrarlanıyor. Hacamat tedavisi ortalama 25 dakika sürüyor ve 300-350 gram civarı kan çıkarılıyor.

Hacamat yaptırmayı düşünenlerin hacamat öncesi yapılması gerekenler kısmına da göz atması önemlidir.

 • Hacamat tedavisi aç karna yapılır. Hacamattan yaklaşık 3 saat öncesine kadar yeme içme işleminin bırakılması gerekir. Hacamat tok karna yapılırsa başka hastalıklara sebep olabilir.
 • Hacamattan evvel 24 saat öncesine kadar hayvansal gıda tüketilmemelidir. Hayvansal gıdalar yüksek oranda protein içerir ve bu da kanı koyulaştırır.
 • Eğer unutup da az miktarda hayvansal gıda tüketilirse 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve sirke karışımı içilerek proteinin etkisi nötralize edilebilir.
 • Hacamattan evvel kan dolaşımını yavaşlattığı için cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.