Halı Silmenin Püf Noktaları

tarafından
1307
Halı Silmenin Püf Noktaları

Evimizin bütün yükünü çeken halıların içerisinde ne kadar mikrop ve kir barındırdığı hakkında fikriniz var mı? Size yazım aracılığı ile halılarınızın içerisinde yer alan bakterileri ve bu bakterilerden nasıl kolay kurtulabileceğinizi aktarmaya çalışacağım. Ayrıca yazımda sizin için halı üzerinde oluşan lekeler, solmalara karşı mücadele şekilleri için püf noktalarını da belirteceğim. Halı nasıl temizlenir diye korkmayın, yöntemler oldukça basit.

Eğer çocuğunuz var ise sürekli üzerindeler ya da siz televizyon ya da farklı bir iş ile uğraşırken temas ederek üzerine oturuyorsunuz. Dokunduğunuz şeyin ne kadar temiz olduğunu biliyor musunuz? Gündelik olarak sokaktan taşıdığımız bütün mikroplar, kirler ve pislikler bizim aracılığımız ile eve giriyor ve halının üzerine dökülüyorlar. Sonrasında zaman içerisinde orayı mesken edinerek orada çoğalıyorlar ve tam bir mikrop yuvasına çeviriyorlar. Bunun ile ilgili yapabileceğiniz en önemli şey sürekli olarak günlük olarak halınızı süpürmektir. Sonrasında halılar için özel koku ve mikrop önleyici spreyler kullanarak bu durumu daha da pekiştirmek.

[reklam id=1]

Halı nasıl yıkanır sorusunun yanıtı ile başlamak sanırım daha mantıklı olacaktır. Halı temizlemek için öncelikle temiz ve geniş bir alana ihtiyacınız var. Eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız ya da büyük bir balkonunuz var ise fayanslar bunun için çok uygundur. Sonrasında bol bol su ve sabuna ihtiyacınız olacak. Arap sabunları bilindiği gibi bu durum için mükemmeldir, hatta ekstradan halı temizleme gıdasına bile ihtiyacınız olmayacaktır. Sabun ile köpürttüğünüz alanı, kese ya da fırça yardımı ile daha da ovalayarak bütün bir alana yayın ve sonrasında su ile köpüğünü temizleyin. Halınız dakikalar içerisinde renk değiştirecektir. Kış mevsimlerinde bu yöntemi yapmanız yerine kendi kendine temizlik yapan elektrik süpürgeleri var. Biraz maliyetli bir seçenek olmasına rağmen yine çözüm odaklı bir hareket olacaktır.

Halı temizliği nasıl yapılır sorusunu gündelik olarak soruyorsanız ise, elektrik süpürgeleri aslında sadece görsel tozları ve görsel lekeleri temizlerler. Halı içerisinde yer alan gerçek problemlere karşı pek çözüm ürettikleri söylenemezler. Benim babaannem de dahil bir çok ev kadınının kullandığı bir yöntem ise oldukça mantıklı gözükmektedir. Evde misafir olmadığı zamanlarda, çift kişilik lastikli yatak çarşafını halıya sararak temiz kalmasını sağlıyorlardı. Bu yöntem hem halının ömrünü uzatıyordu hem de kirlenmeye karşı savunma yapıyordu.

Halı Silmenin Püf Noktaları 1

Halı Nasıl Silinir?

Günlük lekeler oluştuğunda halınızı temizlemek için panik yapmamalısınız. Böyle bir durumda eğer yağ lekesi ise tuz ile müdahale edin. Bölgenin genişliğine göre bir avuç kadar tuz atın. Ardından kolonya yardımı ile üzerini ıslatın, hafif şekilde ovalayarak yayın. Ve lekeler kısa zaman içerisinde uçar. Eğer asitli bir içecek dökülür ise o zaman da soda ile temizlemeniz daha mantıklı olacaktır. Halı lekeleri nasıl çıkar derseniz, bu yöntemleri takip etmelisiniz.

Halı Neyle Silinir?

Halı temizlemek için gereken malzemeler aslında gündelik olarak kullandığınız malzemelerden fazlası olmaz. Sizin yapmanız gereken sadece bu malzemeleri doğru şekilde ve doğru zamanda kullanmaktır. Bu şekilde de tekrar oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Ancak Çin halısı ya da İran halısı gibi özel halılara sahipseniz, yazımın öncesinde bahsettiğim gibi koruyucu davranmanız daha doğru olur. Halıyı satın aldığınız yer ile irtibat kurarak temizliği hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Bu tür halılıların maddi değerleri yüksek olduğu için oluşabilecek bir hata da ya da kalıcı leke sonucunda üzülmenizi istemeyiz. Bu tür halıları gündelik hayatınızda çarşaf yardımı ile korumanız en sağlıklısı olacaktır.