Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

tarafından
318
Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte grip olma bebeğe zarar verir mi, gribal enfeksiyonlar her yaşta ve her dönemde görülebilen virütik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Her mevsim görülme olasılığı olsa da kış aylarında daha sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan grip, vücut direncini kıran ve kişiyi gündelik işlerini dahi yapmaktan alıkoyan bir durum.

Bunun bir de gebelik sürecinde yaşandığı düşünüldüğünde sadece anne adayı için değil anne karnındaki bebek için de tehlike arz edebilecek ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilecek bir durum olduğu söylenebilir.

Hamilelikte soğuk algınlığı ve grip, bağışıklık sisteminin baskılanması nedeniyle normal zamanlara göre daha ağır, yorucu ve uzun sürebiliyor.

Hamilelik döneminde anne adayının kalp atım hızında, kalbin pompaladığı kan miktarında, akciğer kapasitesinde ve vücudun genelinde ortaya çıkan değişiklikler, gribe bağlı komplikasyonların oluşma riskini daha da arttırmaktadır. Gebeliğin özellikle de son döneminde gribe yakalanan bir anne adayının, gribal enfeksiyonunu bebeğine geçirme olasılığı hayli yüksektir.

[reklam id=1]

Gebelik sürerken grip olan bir anne adayının hekimini durumdan mutlaka haberdar etmesi gerekir. Özellikle de grip çok ağır ve şiddetli ilerliyorsa, anne adayında ateş 38.5 derecenin üzerine çıktıysa, zor soluk alınıp veriliyorsa, göğüste ağrı varsa, yoğun kulak ağrısı, kulakta akıntı ve kanama varsa, kızarıklık ve döküntü meydana gelmişse, ensede sertlik varsa ve kronik öksürük ortaya çıkmışsa yine hekime görünmekte acele edilmelidir.

Hamilelikte soğuk algınlığı ve grip vakalarında eğer bakteriyel enfeksiyon söz konusu değilse, antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi? 2

Tedaviye gelene kadar en başında hastalanmamaya özen göstermek gerekir. Bu yüzden de özellikle grip salgını olan dönemlerde kapalı ve kalabalık alanlarda bulunmamaya özen göstermek ve elleri sık sık yıkamak koruyucu önlem olarak son derece önemlidir.

Böyle vakalarda en etkili destek ve çözümlerden birisi istirahattir. Yatak istirahati, hem kişiye izole edilmiş bir ortam sağlayacak, hem de kendisini toparlamasını sağlayacaktır. Yatarken fazladan yastık desteği ile başı yukarıda tutmak, genizden gelen akıntının verdiği rahatsızlığı da önleyecek yahut azaltacaktır.

  • Oturulan ve yatılan ortamın ısısının normal düzeyde olmasına ve havalandırılmasına dikkat etmek gerekir.
  • Bulunulan odanın nemli olmasına dikkat edilmelidir.
  • Yeterli sıvı alımına dikkate dilmelidir.
  • Anne adayı bu dönemde beslanme4sine dikkat etmeli, yeterli düzeyde vitamin ve mineral aldığından emin olmalıdır.

Hamile anne adaylarını zihnini en çok meşgul eden, onları en çok endişelendiren konulardan bir tanesi de hamilelikte grip bebeği etkiler mi başlığıdır. Vücut için ciddi ve yorucu bir süreç olan grip, anne rahminde barınan ve tümüyle anneden beslenen bebek için tehlike arz edebilmektedir. Grip virüsü sadece üst solunum yollarını değil bütün vücut sistemlerini de etkiler.

Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Bu sebeple hamile kadınlar için de ayrı bir risk taşır. Grip, gebelik gibi vücut direncinin azaldığı zamanlarda, anne ve bebeğin sağlıklarını ciddi anlamda tehlikeye sokar ve tehdit eder. Grip mutlaka doktor kontrolünde atlatılmalı ve hekimin direktifleri itinayla yerine getirilmelidir. Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi sorusu bu noktada önem kazanır.

Eğer hamile anne adayı gribal enfeksiyona yakalanmasına rağmen hekime görünmüyor ve hekim desteği almıyorsa ve eğer grip de şiddetli ilerliyorsa bebeğe zarar verme ihtimali vardır. Bu sebeple grip virüsü kapan ve grip semptomlarını yaşayan anne adayı vakit geçirmeden hekimiyle görüşmelidir.