Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

tarafından
653
Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte karın ağrısı neden olur, hamilelikte anne adayının vücudu bebeği ağırlamak için bazı değişimlere uğrar. Bu değişimler sonucu hormonal salınımlar olmak üzer vücutta pek çok şey değişir. İşte gebelikte karın ağrısı da bu değişimin kaçınılmaz sonuçlarından birisidir.

Gebelikte karın ağrısı basit sebeplere dayanabildiği gibi ciddi sebeplere de bağlı olarak gelişebilmektedir. Anne adaylarının bu ağrılara karşı duyarlı olmaları ve bazı belirtileri ayırt edebilmeleri gerekir.

Hamile bir kadın, karnındaki hafifi bir ağrı, spazm yahut krampın ardında illaki ciddi bir sebep aramamalı ve paniğe kapılmamalıdır. Ortada biraz istirahatle giderilebilecek bir sorun oluşmuş da olabilir. Sindirim güçlükleri de karın ağrısına sebebiyet verebilir.

[reklam id=1]

Yuvarlak bağ ağrısı denilen ağrı çeşidinde vücut pozisyonu değiştirildiğinde ağrı oluşabilmektedir. Rahimden kasığa kadar uzanan iki büyük bağ, rahim büyüdükçe gerilir ve ağrıya sebep olur. Bu ağrılar daha çok 14 ila 26. haftalar arasında görülür.

Bunun dışında gaz ve bağırsak tembelliği ve Biraxton Hicks denilen yalancı kasılmalar da gebelikte karın ağrısı sebepleri arasında sayılabilir.

Bunların dışında mide virüsleri, böbrek taşları, rahmin giderek büyümesi ve bazı gıdalara duyulan hassasiyetler de gebelikte karın ağrısı yapabilir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? 1

Hamilelikte karın ağrısı olur mu sorusunun daha ciddi sebeplere dayalı yanıtları da vardır.

Bunların dışında plasentanın rahimden erken ayrılması, idrar yolu enfeksiyonları, düşük, halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi de  gebelikte karın ağrısı sebepleri arasında gösterilebilir.

Karın ağrısı ile kasık ağrısına kanama eşlik ediyorsa bu durumun tehlike arz ettiği söylenebilir. Ama gebelikte rastlanılan karın ve kasık ağrıları hafif olduğu sürece endişe etmeye gerek yoktur. Ama bu ağrılara vajinal kanama ve kötü kokulu akıntı eşlik ediyorsa acilen hekime başvurmak gerekir.

Gebelikte karın ağrısı ateş, bulantı ve kusma ile paralel seyrediyorsa enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? 2

Hamilelik boyunca vajinal akıntı yaşanması normal ve olağandır ve diğer zamanlara göre daha fazla yaşanır. Ama rengi kahveye ve kırmızıya çalan kötü kokulu akıntılar hem enfeksiyonun hem de erken doğumun habercisi olabilmektedir. Bunlara ek olarak yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, idrarda kan ve idrara çıkarken ağrı hissi ile birlikte görülen karın ve kasık ağrısı enfeksiyona işarete eder ve hekime başvurma zamanı geldiğini gösterir.

Gebelikte karaciğer ve ona yakın bölgelerde hissedilen ağrı tansiyon yüksekliğine işaret edebilir. Hamile kadının kan basıncının yükselmesi, karaciğerin olduğu bölgede, yani karnın sağ üst kısmında ağrıya sebep olur. Bulantı, kusma, baş ağrısı ve bulanık görme gibi şikayetler yine hekime görünmeyi gerektirecek kadar hassas ve ciddi konulardır.

Gebelik sürecinde anne adayının tansiyonundaki yükselme, hem anne hem de bebek için tehlikelidir. Bu sebeple bu semptomlar dikkatle takip edilmeli ve mutlaka uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? 3

Peki hamilelikte karın ağrısı ne zaman başlar bir de buna bakalım.

Hamile kadınlarda adet gecikmesi başlar başlamaz çok şiddetli olmayan kasık ve karın ağrıları başlar. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde de rahimdeki genişlemelere bağlı olarak aralıklı olarak ağrı hissedilir. Gebelik ilerledikçe bu ağrıların hem sıklığı hem de şiddeti artacaktır