Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

tarafından
409
Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, hamilelik sürecine giren bir anne adayı, vücudunda konuk ettiği ikinci bir canı taşırken birtakım fiziksel ve psikolojik değişimler yaşar. Hormonların ağırlıklı olarak ortaya çıkan etkisidir bu ve kaçınılmaz bir süreçtir.

Mide bulantısı hamilelikte belki de en çok sıkıntı veren şikayetlerden birisidir ve pek çok anne adayı hamile kaldığını öğrenir öğrenmez endişe etmeye de başlar. Öyle ya, bu bulantılarla nasıl baş edecektir. Hele de çalışan ve mesai saatleri içerisinde istirahat edebilme şansı da pek olmayan anne adayları için daha da sıkıntılı bir süreçtir hamilelikte mide bulantısı.

Anne adayları hamileliğin cilvelerinden biri olan bu bulantıların ne zaman başlayacağını ve ne kadar süre devam edeceğini hep merak eder. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar ve hamilelikte mide bulantısı ne zaman biter bilmek, durumu kontrol altına alabilme yolunda kolaylık sağlar.

[reklam id=1]

Mide bulantıları keskin ve belirgin kokuların, düşen kan şekerinin, açlık ve yorgunluk gibi faktörlerin de tetiklemesiyle zuhur edebilir. Hamilelik bulantıları ve kusmalar çoğunlukla ilk adetin gecikmesinden birkaç gün sonra başlar ve şiddeti gittikçe artar.

Gebelik 8. haftaya girdiğinde iyice belirginleşir ve rahatsızlık vermeye başlar. 8. Haftadan sonra bulantı ve kusma şikayetlerinde yavaş yavaş azalma başlar ve gebeliğin 12 ila 14. haftalarında yavaş yavaş cılızlaşarak kaybolur. Bu bulantı ve kusmaların şiddeti ve sıklığı her kadında farklılıklar gösterir.

Bulantılarla baş edebilmek, tamamen geçirilemeseler bile en azından şiddetlerini hafifletmek ve kontrol altında tutabilmek için beslenme ve yaşam düzeninde belli bir disiplin ve program uygulamak gerekir. Tuzlu atıştırmalıklar, hafif ve kokusu baskın olmayan yemekler, küçük porsiyonlar bulantıyı baskılayan çözümler olarak salık verilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Bulantılar her ne kadar 14. haftadan itibaren kaybolur desek de bazı anne adayların hamilelikte son ay mide bulantısı da yaşayabilmektedir. Bu herkeste görülmese de yine de çoğu kadında yaşanan bir durumdur. Bulantıya ek olarak midede yanma ve ekşime de görülebilir.

Düzenli ve bilinçli beslenme bu tür bulantıları baskılayacaktır. Ama beslenmede yapılan değişikliklere rağmen bulantı devam ediyorsa endişelenmemek, hekimden yardım istemek gerekir. Hekim son ay mide bulantıları için bazı çözümler önerebilir hatta gerekli görürse ilaç takviyeleri de tavsiye edebilir.

  • Bazı kadınlarda vücut bebeği son ana yani doğuma kadar kabullenemediğinden bulantı kaçınılmaz olabilmektedir.
  • Büyüdükçe mideye daha da fazla baskı yapan bebek sebebiyle mide bulantısı şikayetleri gitgide artabilmektedir.
  • Gebelikte sıkça karşılaşılan yüksek tansiyon problemleri de mide bulantısına sebep olabilmektedir.
  • Gebelik yüzünden daralan iç karın bölgesi, yemek ve özellikle de yağlı yemekler yüzünden zorlanabilmekte ve bulantıya sebebiyet verebilmektedir.

 Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? 1

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman biter sorusu, mide bulantısını yoğun olarak yaşayan anne adayları tarafından daha da çok merak edilir ve sıkça sorulur. Mide bulantısı hamilelikte genellikle 3. aydan sonra adamakıllı azalmaya başlar ve çoğunlukla da bir daha yaşanmaz.

Gebelik sürecini yaşayan anne adaylarının yaklaşık %10’unda bulantılar son aya kadar devam etmektedir. Gebeliğin sonuna kadar sürse de yahut hiç hissedilmese de gebelik bulantıları bebeğe bir zarar vermez.