Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

tarafından
294
Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer,  gebelikte hormonların artışı ve değişimi, rahmin büyüyerek mideye baskı yapması, midede yanma hissi oluşturur. Bu yanma, göğüs bölgesinde ağrı ve yanma şeklinde hissedilir. Hormonların artışıyla mide ile yemek borusunun birleştiği bölge gevşer ve mide asidi buradan yukarı doğru kaçar.

Bu da yanma hissini oluşturur. Reflü olarak adlandırılan rahatsızlığın en kısa özeti budur. İşte hamilelik reflüsü de, artan hormonlar ve rahmin sıkıştırmasıyla zorlanan midenin verdiği sinyal neticesinde ortaya çıkan bir gebelik dönemi şikayetidir. Bu şikayet hamileliğin son aylarında daha da artar. Mide ağrısı ve mide yanması, ağza acı su gelmeden de tek başına oluşabilir.

Mide yanmasını geçiren, hafifleten yahut ortadan kaldıran önleyici çözümler ya da oluştuktan sonra uygulanan çözümler işe yaramazsa, antiasit şuruplar ve benzeri ilaçlar da fayda sağlamazsa mide yanması ve ağrıları bu konuda sinyal olarak alınmalı ve bir dahiliye uzmanı veya gastroenteroloji uzmanına görünülmelidir.

[reklam id=1]

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Gebelikte hormon salınımlarının farklılaşması ve rahmin gittikçe büyüyerek mideye baskı yapması neticesinde hamilelikte mide yanması problemi yaşanır.  Her kadında çok şiddetli olmasa bile hamile anne adaylarının büyük bir kısmı bu şikayetten mustariptirler. Peki hamilelikte mide yanması için ne yapılmalı, hangi önleyici çözümler alınmalı bir bakalım.

Hamilelik öncesinde de anne adayında mevcut olan, ya da gebelikle birlikte başlayan gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar da midede yanma, ekşime, ağrı gibi şikayetlerin oluşumuna sebep olabilir. Bazı hususlara dikkat ederek hamilelikte mide yanması için ne yapılmalı sorusuna yanıt bulmuş ve bir nebze de olsa rahatlamış olursunuz.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer? 2

  • Tek seferde ve bir oturuşta fazla miktarda yemek yerine, azar azar ve acıktıkça yemek mide ekşimesinin oluşmasını önleyecektir.
  • Yemekle birlikte su içmekten kaçınmak
  • Mide yanması hissedildiğinde iki yudum ılık süt içmek
  • Fazla yağlı, baharatlı, yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durmak
  • Sigara, alkol ve kahve tüketiminden uzaklaşmak
  • Vücudu, özellikle de mide ve karın bölgesini sıkan dar giysilerden kaçınmak
  • Yatarken yüksek yastık kullanmak, mide yanmasını baskılayan ve oluşmasını önleyen faktörler olarak kullanılabilir.

Hamilelikte mide yanması ne zaman başlar sorusu anne adaylarının zihnini kurcalayan sorulardan birisidir. Hamilelikte mide yanması 6. haftadan itibaren başlar ve rahim büyümeye devam ettikçe mide yanması da belirgin hale gelir.

Mide yanması ne zaman geçer sorusunun cevabı ise anne adaylarını hayal kırıklığına uğratabilir. Zira mide yanması şikayeti çoğunlukla hamilelik sonlanana kadar devam eder.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer? 1

Antiasit türü ilaçlar hamilelikte mide yanması için ilaç sınıfında değerlendirilebilirler. Ama yine de anne adaylarının mide bulantısı için kendi tercihlerine göre ve hekime danışmadan ilaç almamaları bebeğin sağlığı için son derece önemlidir.

Peki hamilelikte mide yanmasına bitkisel çözüm var mıdır, varsa nelerdir  sorusuna ise şu yanıtı verebiliriz:

Doğal yollarla yapılmış katkısız elma sirkesi, badem, zencefil çayı, rezene çayı, papaya, Hindistan cevizi suyu, hardal, karbonat, papatya çayı, süt ürünleri tüketmek mide yanmalarına çözüm olarak önerilebilir.