Hamilelikte Ödem

tarafından
178
Hamilelikte Ödem

Ödem, cildin altında sıvı birikmesi ile oluşan tıbbi bir durumdur. Özellikle hamilelik döneminde vücudun daha fazla su tutma eğiliminde olması nedeniyle, eller, ayaklar, bilekler, yüzler ve bacaklar da şişme ödem oluşabilmektedir.

Hamileliğin ilk aylarına oranla son dönemlerde çok daha fazla görülen ödemler özellikle fazla kilosu olan anne adaylarında daha fazla görülmektedir.

Yürümeyi güçleştirebilen, ayakkabı numarasını büyültmeyi gerektiren, her zaman taktığınız yüzüğe parmaklarınızın artık sığmamasını sağlayan ödemler, uzun süre bacaklarını sarkıtarak oturanlarda ve uzun süre ayakta durmak zorunda olanlarda daha sık görülür. Hamilelikte ödem nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce ödemin oluşma sebeplerini incelemek daha faydalı olacaktır.

[reklam id=1]

Hamilelik döneminde, hamilelik öncesine oranla çok daha fazla kan vücutta dolaşmaya başlar. Bu kan ihtiyacını sağlamak içinde vücutta su tutumu olur. Çeşitli nedenlerle vücutta dolaşan bu kanın damar dışına sızarak dokularda ve cildin altında birikmesi ile de ödemler oluşur. Zayıf anne adaylarında daha az görülürken, kilosu fazla olan anne adaylarında, düzensiz beslenen anne adaylarında daha sık görülmektedir.

Hamilelik döneminde gerçekleşen ödemler genelde ağrısız olur ve genelde el ve ayaklarda, ayak bileklerinde, parmaklar ve yüzde şişme olarak kendini gösterir.  Ancak çok fazla ödem oluşması durumunda yürüme zorlukları çekilebilmektedir. Ellerde fazla şişlik olması durumunda da ellerde uyuşma ve karıncalanma görülebilir.

Hamilelikte Ödem 1

Hamilelik döneminde el, ayak ve yüzlerde şişlik şeklinde görülen ödem normalde ciddi bir durum değildir. Ancak bu şişliklere, baş ağrısı, karın ağrısı, görme bozukluğu, tansiyon yüksekliği gibi rahatsızlıklar da eşlik ediyorsa mutlaka doktor gözetimine ihtiyaç vardır.

Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır?

Hamilelikte ödem atmak için ne yapmalı,  diye baktığımızda aslında basit birkaç adımla ödemin oluşmasını veya ileri düzeye çıkmasını önleyebiliriz.

Fazla tuz alımı ödemi tetikleyen unsurlardandır. Aldığımız gıdalarda fazla tuz olmamasına dikkat ederek, fazla tuz içeren gıdalardan uzak durmalıyız.

Doktorunuzun önereceği egzersizleri düzenli olarak yaparak ödem oluşmasını önleyebiliriz.

Vücudumuzun her konuda suya ihtiyacı bulunmaktadır. Normal bir insanın günde 10-12 bardak su içmesi sağlık açısından çok faydalı olmakla birlikte hamilelik döneminde ödemin atılması içinde faydalıdır.

Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır?

Ayaklarınızı sarkıtmadan oturmak, gün içerisinde birkaç kez 10-15 dakika kadar ayakları bel hizasının yukarısına koyarak kan dolaşımına yardımcı olunmalı.

Şişliği azaltmak ve ağrı varsa hafiflemesini sağlamak için ödem bölgesine soğuk uygulanabilir. Sıcaklık ödem oluşmasını tetikleyen etmenlerdendir. Bu nedenle sıcak havalarda güneşten ve sıcaktan kaçınmalı, serin ortamları tercih etmeliyiz.

Beslenmemize dikkat ederek, özellikle potasyum açısından zengin besin alımına dikkat etmeliyiz. Proteinler damar içerisindeki sıvının damar dışına çıkmasını engeleler. Bu nedenle proteinli gıdalar almaya özen gösterilmelidir. Dar elbiseler giymekten kaçınılmalıdır. Dar elbiseler vücutta kan dolaşımını etkileyebilmektedir. Uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmakta ödemi tetikleyen sebeplerdendir.