Hamileyken Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

tarafından
608
Hamileyken Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamileyken diş ağrısı çoğu gebenin başına gelen yaygın bir sorundur. Hamilelik döneminde hormonlardaki değişim, anne adayının vücudundaki değişimler ve beslenme düzenlerindeki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkabilen diş eti ve diş sağlığındaki etkiler nedeni ile yaşanan diş ağrısı için normal zamanlardaki yöntemlerin dışında uygulamalar yapılır.

Gebelik döneminde diş ve diş eti ağrısı yaşamamak için ilk olarak yapılması gereken, planlı gebeliklerde hamilelik öncesinde diş bakımının yapılmasıdır. Tam anlamı ile diş sağlığının yerinde olduğuna emin olduktan sonra hamile kalınması, anne adayının bu dönemde diş konusunda sıkıntı yaşamasını önlemek için etkilidir.

Tüm kontrol ve önlemlere rağmen yine de hamilelik döneminde diş ağrısı yaşıyorsanız, gebelikte diş ağrısı nasıl geçer sorusundan yola çıkarak elde ettiğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

[reklam id=1]

Gebelik döneminde diş ağrıları ve diş çürükleri sık yaşanan sorunlar arasındadır. Ağrıya tıbben müdahalenin genelde çok zor olduğu bu dönemde anne adayları bazı önemli noktalara dikkat ederek diş ağrısı yaşamanın önüne geçebilir. Anne adaylarının bu dönemde diş bakımı ve diş temizliğine çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Günde en az 2 kere uygun diş macunu ve uygun diş fırçası ile dişlerin ve ağzın temizliği yapılmalı.

Bunun yanında çok yapışkan ve tatlı besin tüketildiğinde vakit kaybetmeden dişlerin fırçalanması, diş ipi ile aralarının da temizlenmesi gerekir.

Hamilelik döneminde, anne adaylarının beslenme düzenlerinde de değişikliklr olabilir. Tatlıya düşkünlük olması durumunda diş ağrısı yaşamak da kaçınılmaz oluyor.

Hamileyken Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu durumun önüne geçmek için çok fazla tatlı besinler ve içecekler tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Tatlı besinlerin alınmasından sonra fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda mutlaka ağzınızı çalkalayın. Bol miktarda su tüketmek de ağız ve diş sağlığı için bu dönemde çok önemlidir.

Eğer dikkat etmenize, kontrollere gitmenize rağmen gebelikte diş ağrısı çekiyorsanız, bunun için ağrı kesici kullanmamanızı öneriyoruz. Günümüzde doktor kontrolünde bazı ağrı kesiciler hamilelik döneminde veriliyor. Ancak bu ağrı kesiciler hafif ve orta şiddetli ağrılar için etkili olabiliyor. Şiddetli diş ağrıları içinse gebeleri olumsuz etkilmeyen bitkisel yöntemler ya da uygulamalar yapılabilir.

Gebelikte diş ağrısı için anne adaylarına en etkili çözüm karanfildir. Hem tane olarak hem yağ olarak hem de esans olarak kullanabileceğiniz bu doğal ürün, ağrının hemen geçmesini sağlar. Diş ağrısı için karanfil tanesi kullanmak için 10-15 adet taneyi bir hava içine koyun.

Hamileyken Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 2

Bu havanda dikkatli bir şekilde karanfilleri dövün ve toz haline getirin. Elde ettiğiniz karanfil tozlarını ağrıyan dişin üzerine koyup bir süre bekleyin. Yavaş yavaş ağrını geçtiğini fark edeceksiniz. Tamamen geçtikten sonra karanfilleri temizlemek için isterseniz ağzınızı ılık su ile çalkalayabilirsiniz.

Karanfil tanesi yerine yağını kullanmak isterseniz, doğal olarak elde edilen karanfil yağından yeterli miktarda temiz bir pamuk üzerine dökün. Bu pamuk ile diş üzerine masaj yapabilir ya da diş etlerine sürebilirsiniz. Karanfil esansı kullanmak içinse bir bardak suyun içine 1-2 damla kadar esans damlatıp bu karışım ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Karanfilin doğal uyuşturucu etkisi ile diş ağrısının hafiflediğini göreceksiniz.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir, sorusundan yola çıkarak elde ettiğimiz bilgilerdir. Bu bilgiler kesin bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte işe yarayan önerilerdir. Ancak yine de uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışılmasını öneriyoruz.