Haşlanmış Mısır Kaç Kalori

tarafından
579
Haşlanmış Mısır Kaç Kalori

Haşlanmış mısır, ülkemizde en fazla tüketilen besinlerden biridir. Eğlenceli vakitlerin lezzetli atıştırmalıklarından olan süt mısırı, sade, tuzlu, yağlı ve baharatlı olarak tüketilebiliyor.

Pek çok hazır besin satan yerde ya da özel tezgahlarda sıcak sıcak bardak içinde de satılan bu atıştırmalık, çocuklar için de besleyici ve sağlıklı bir atıştırmalık olan süt mısırı, uzun süre tok tutma özelliğine sahip olmasından dolayı ara öğünlerde de sıkça tüketilebilir.

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori 2

 

Haşlanmış mısır, diğer atıştrmalıklara göre daha sağlıklıdır. Patates cipsi, hazır kek, hazır mısır çerezleri ya da çikolata türü atıştırmaların yerine tüketilebilen süt mısırı, uzun süreli keyiflerin en iyi arkadaşlarından biri.

Ülkemizde sıkça tüketilen haşlanmış mısır, son dönemlerde sokaklarda da her yerde seyyar tezgahlar ile satılıyor. Özel izin ile özel olarak tasarlanan tezgahlarda satılan bu mısırlar, bardaklar içinde satılıyor. Kişinin damak tadına göre baharatlı, sade, ketçaplı ya da farklı malzemeler ile hazırlanan haşlanmış mısırlar sıcak sıcak hazırlanıp sunuluyor.

[reklam id=1]

Haşlanmış mısır içinde bulunan besin değerleri son derece yüksektir. Yüksek oranda lif içerdiği için sindirim sistemini düzenler ve özellikle kabızlık sorununun giderilmesinde etkilidir. Kişinin kendisini uzun süre tok hissetmesini sağladığı için diyette de belirli miktarlarda tüketilebilir.

Diyet sırasında süt mısırı tüketmek isteyenler, orta boy bir mısırı haşlayıp yağsız olarak tüketebilir. Mısırı öğlen ile akşam arasında ara öğün yerine tüketebilirsiniz. 1 mısır koçanı kaç kalori diye soracak olursanız, cevap olarak 120 kalori cevabını verebiliriz.

Mısırın daha kolay sindirilmesi için yanında 2 bardak kadar su ile tüketmenizi ayrıca öneririz. Bu sayede su sindirime yardımcı olarak ve bağırsakların daha güzel çalışmasını sağlayacaktır.

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori 3

Orta boy bir adet haşlanmış süt mısırı, 2 dilim çavdar ekmeğine denk gelir. Diyet sırasında çok canınız çeker ve diyete tam uymak isterseniz, bu ayrıntıya dikkat edebilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz kalori değeri, sade olarak hazırlanan haşlanmış mısırlar için geçerlidir. Baharatlı ve yağlı olarak tüketilen haşlanmış mısırlar daha fazla kalori değerine sahiptir. Yine de çoğu besine göre düşük kalorili olan süt mısırı, sindirimin yanında sinirlilik, gerginlik, stres, adet sancısı ve zor kilo verme sorunlarının da üstesinden gelmekte etkilidir.

Haşlanmış süt mısırının içinde yüksek miktarda folik asit bulunur. Bu folik asit, mısır içeriğindeki diğer önemli madde olan B vitamini ile birlikte kansızlık ve demir eksikliğine iyi gelir. Kansızlığa bağlı baş dönmesi, halsizlik ve sürekli yorgunluk hallerinin önüne geçmek için düzenli olarak haşlanmış mısır tüketebilirsiniz.

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori 4

Hazır olarak satılan haşlanmış süt mısırı evlerde de kısa sürede hazırlanabilir. bunun için düdüklü tencere ya da normal büyük bir tencere kullanabilirsiniz. Düdüklü tencerede genelde 20-30 dakikada süt mısırı haşlamak mümkündür. Normal tencerede ise 30-45 dakika içinde mısırlarınız haşlanabilir.

Evde mısır haşlarken en dikkat edilmesi gereken nokta, mısırların tazeliğidir. Eğer taze ve yumuşak mısırları haşlamak isterseniz, haşlama süresini daha kısa tutabilirsiniz. Daha sert yapılı ve zor pişen mısırlar için pişirme süresini hesaplarken bu özelliklerini göz önüne alıp pişirme süresini ona göre hesaplamanız gerekir.

Mısır haşlaması sırasında suyuna tuz ekmek de mısırların pişme süresini etkiler. Tuzlu mısır sevenlerin bu nedenle pişirdikten sonra mısırlara tuz ekmeleri gerekir. Baharatlı mısır için de ilk olarak sade haşlamak, sonrasında tanelerini ayırıp baharatlamak gerekir.