Hemoroid Belirtileri

tarafından
224
Hemoroid Belirtileri

Hemoroid, günümüzün sağlık sorunlarından biridir. Yaş, cinsiyet, kilo fark etmeksizin herkeste görülebilen bu hastalık, evre evre ilerleyen ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İç ve dış hemoroid belirtileri nelerdir sorularının cevaplarını merak edenler için bu yazımızda ayrı ayrı maddeler halinde belirtileri sizlerle paylaşacağız.

Hemoroid iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Nedenleri, belirtileri benzer şekilde olsa da yine de ayrı ayrı ele alınan basur çeşitlerini, bizde iki farklı başlık altında topladık.

İç Hemoroid Belirtileri

Makatta dışkılama sırasında kanama hemoroid başlangıcı belirtileri arasında ilk sırada yer alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, her makat kanamasının basur olmamasıdır. Bazı kanamalar, kalın bağırsak kanseri ya da makat kanserinin belirtisi de olabileceği için 1 haftadan uzun süren kanamalarda mutlaka bir doktora danışmak gerekir. Uzun süreli kanamalar hastada kansızlığa da neden olabilir.

[reklam id=1]

Anüste meme oluşumu, hemoroidin ilerlemesine bağlı ortaya çıkan belirtileri arasında yer alır. Hemoroid 2 evresinde dışkılama sırasında bu memeler dışarı çıkar, dışkılama sonrasında kendiliğinden içeri girer. Önlem alınıp tedavi edilmediğinde ise hemoroid 3 evresine geçer. Bu evrede memeler kendiliğinden içeri girmez, parmak yardımı ile hafifçe ittirilir.

Anüs çevresinde hiç geçmeyen şişlik, iç hemoroid belirtileri arasında yer alır. Hastalığın 4. evresinde ortaya çıkan bu durum, memelerin sürekli makat dışında kalması ile oluşur.

İç Hemoroid Belirtileri

Makatta sürekli ıslaklık, iç basur hastalığını belirtileri arasında sayılabilir. Çoğu zaman kötü kokulu olan bu akıntı, iltihap ya da enfeksiyon sonrasında da ortaya çıkabilir.

Makat bölgesinde kaşıntı, basurun en önemli belirtilerinden biridir. Makat memelerinin dışarıda olması ve sürekli kıyafete sürtünmesi ile ortaya çıkan bu kaşıntılar, kimi zaman dayanılmaz hal alır. Bu durumda kortizonsuz kremler ile kaşıntının önüne geçilebilir.

Dış Hemoroid Belirtileri

Dış hemoroid, iç hemoroide göre daha az görülür. Genelde başka hastalıklar ile karıştırılan bu rahatsızlık, estetik görüntü bozukluğu dışında bir sorun teşkil etmez. Belirti olarak makat çevresinde mercimek tanesi büyüklüğünde şişlikler olarak ortaya çıkar.

Dış Hemoroid Belirtileri

Bu şişlikler bir tane olabileceği gibi birden fazla da olabilir. Genelde ağrı ya da yanmaya neden olmayan bu şişlikler, iç hemoroidin ilerlemesi ile ortaya çıkan basur boğulması ile çoğu zaman karıştırılır. Tramboze basur da denilen bu durum, iç hemoroid nedeni ile şişip dışarı sarkan makat memelerinin sıkışıp boğulur gibi bir hal alması ile oluşur. Şiddetli ağrı ve kanamaya neden olan bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

İç hemoroid, dış hemoroide göre daha tehlikelidir. Makat bölgesinde kanama, kaşıntı, ağrı ve şişliğe neden olan bu hastalık, evre evre ilerler. İlk belirtilerinin başlamasından itibaren kontrol altına alınması durumunda önlenebilen bu hastalık, son evresine kadar tedavi edilebilir.

Dış Hemoroid Belirtileri 1

Son evresi olan makat memelerinin sürekli dışarıda kalması durumunda ise ancak ameliyat ile tedavi edilebilir. Aynı sorunun yeniden yaşanmaması için basura neden olan faktörleri ortadan kaldırmak ve daha dikkatli olmak gerekir.

Dış basur rahatsız edici bir özelliğe sahip değildir. Ancak görüntü olarak kötü bir görüntüye neden olur. Kişinin kendisini rahatsız edebildiği gibi cinsel ilişki sırasında partnerinin de rahatsız olmasına neden olan dış hemoroid memeleri, kendiliğinden geçebilir.

Uzun süre kalan ve tedavi edilmeyen dış hemoroid memeleri de tıkı iç hemoroid gibi ameliyat ile tedavi edilebilir. İster iç basur, ister dış basur olsun mutlaka hastalık hakkında dikkat olunması ve doktora başvurulması gerekir.