Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

tarafından
499
Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

Güzel renkleri, hoş bir görüntüsü olan hibiskuz bitkisinin 200’den fazla türü vardır. Çöl gibi sıcak iklimlerde yetişen bu bitki, geçmişten günümüze yaygın olarak kullanılan bir susuzluk gidericidir. Sağlık için farklı çok sayıda faydası bulunan hibiskus çayı hazırlanışı ve demlenişini bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

Hibiskus çayı, koyu kırmızı renkli hibiskus çiçeği taneleri ile hazırlanan özel bir bitkisel çaydır. Başta kilo vermeye yardımcı olan bu çay, genel sağlık için de olumlu etkileri bulunan bir çay türüdür. Taze ya da kurutulmuş çiçekleri ile çayı hazırlanan hibiskus, sindirim sistemi, kalp hastalıkları, yaşlanmayı geciktirme, kan şekeri dengeleme ve kilo vermeye yardımcı olmak için tüketilebilir. Bir ilaç olarak değerlendirilmesi yanlış olan hibiskus çayı, diğer bitkisel çaylar gibi sadece sağlıklı bir içecek olarak değerlendirilmelidir.

Hibiskus çayı, kısa sürede demlenme yöntemi ile hazırlanan bir çaydır. Daha lezzetli bir hibiskus çayı için demleme ver servis aşamasında porselen ya da cam ürünler kullanılması önerilir. Metal ya da plastik ürünler, çayın tadının bozulmasıne neden olabilir.

[reklam id=1]

Hibiskus çayı pek çok araştırmaya da konu olmuş bir çay türüdür. Yapılan bu araştırmalarda çayın doğal etkileri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Pek çok hastalık ve sağlık sorunu için tüketilebilen hibiskus çayı, doğum kontrol hapı kullanan ve hormon tedavisi alanların ilaçları ile birlikte kullanmaması gereke bir bitki çayıdır.

Östrojen düzeyini düşürme özelliği olan hibiskus çayı, bu tür ilaçlar ile birlikte alındığında ilaçların etkilerini düşürür. Hibiskus çayı ve hibiskus çayı nasıl yapılır sorusunun cevabına kısaca değindikten sonra şimdi de çayın demlenme aşamasını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Tadında ve kıvamında bir hibiskus çay hazırlamak için çiçek taze olarak ya da kurutulmuş olarak kullanılabilir. Her iki türde de çay hazırlanması mümkündür. Çay için bir su bardağı kadar suyu uygun büyüklükte bir cezvede kaynatın.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? 2

 

Kaynayan suyun içine 2 yemek kaşığı kadar kurutulmuş çiçek yaprakları ya da 4 tam çiçek ekleyip karıştırın. Bu şekilde 10-15 dakika kadar demlendirilen çayı süzüp tüketebilirsiniz.

Hazırladığınız hibiskus çayıının içine çeker ya da tatlandırıcı koymayın. Eğer tat vermek isterseniz doğal bir tatlı kaşığı bal ya da biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu çaydan günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz. Ancak kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmanızı öneririz. Her ne kadar doğal bir karışım olsa da zaman zaman ortaya çıkan yan etkileri de mevcuttur.

Hibiskus çayı İbrahim Saraçoğlu, tarafından da özellikle önerilen bir çay türüdür. Kilo vermek, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak daha zinde bir gün geçirmek için hibiskus çayı tüketmenin faydalı olabileceğini belirtiyor. Hibiskus çayının taze olarak hazırlanması ve tüketilmesi, daha verimli olmasını etkiler. Damak tadınıza göre bu çayı, soğuk ya da sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? 3

İbrahim Saraçoğlu özel hibiskus kürü uygulamak isteyenler, genel sağlık durumlarını göz önünde bulundurmalı ve her hangi bir kronik hastalık, sürekli ilaç kullanmak zorunda kalınan bir hastalık olup olmadığının belirlenmesi gerekir.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız bilgiler genel niteliktedir. Bu özel çay sadece alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Asıl tedavi için her hangi bir hastalığınız olduğunda mutlaka konu ile ilgili doktora başvurmanız, gerekli ilaçları almanız gerekir. Satın aldığınız kuru ya da taze bitkiyi hibiskus çayı nasıl demlenir, başlığı altında verdiğimiz tarife göre hazırlayıp tüketebilirsiniz.