İçinde Boraks Olan Deterjanlar

tarafından
989
İçinde Boraks Olan Deterjanlar

Boraksın ana kullanım alanı ev temizliğidir… Evin farklı alanlarında değişik malzemeler ile karıştırılıp kullanılabilen bu madde aynı zamanda pek çok hazır deterjanın içeriğinde de yer alır. Borakslı deterjanlar olarak geçen bu ürünler, hem ev temizliği, hem bulaşık, hem de çamaşırların temizliğinde kullanılabilir.

İçinde Boraks Olan Deterjanlar

İçinde boraks olan deterjanlar, temizlik yönünden daha kuvvetli olan ürünlerdir. Çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, ovma tozu, halı şampuanı gibi temizlik malzemelerinde boraks maddeli ürünler bulunabilir. İçinde boraks olan maddeler kullanılırken normal kimyasal ürünlere göre daha fazla dikkatli olunması gerekir.

Borakslı ürünler normal deterjanlara göre daha etkili ürünlerdir. Temizliktek etkileri gibi insan sağlığı üzerine etkileri de aynı şekilde daha yüksek olan bu ürünlerin kullanımında çok dikkatli olunması gerekir. Kullanım sonrasında bol su ile durulanması ve tamamen borakslı maddeden arındırılması gerekir.

[reklam id=1]

Borakslı ürünleri kullanmadan önce el ile temas gerekirse mutlaka temizlik eldiveni kullanmak gerekir. Bu eldivenleri kullandıktan sonra çöp kovasına atmadan önce kalın bir poşet içine atmak gerekir. Bu çöplerin dağılması durumunda boraksın toprağa, çiçeklere, hayvanlara ya da diğer insanlara ulaşıp zarar vermesini engellemek için önemlidir.

Borakslı ürünleri saklarken mutlaka çocuk ve bebeklerin ulaşamayacakları yerlerde saklamak gerekir. Maddelerin mutlaka ağızlarının kapalı olması ve hava almaması gerekir. Ağzı açık olarak saklanan borakslı ürünler nefes yolu ile ortamda bulunan kişilerin zarar görmesine neden olabilir.

İçinde Boraks Olan Deterjanlar 1

İçinde boraks bulunan maddeleri saklarken nem almayan bir yerde ve güneş ışığndan mümkün olduğunca uzak tutarak saklamak gerekir. Ürünlerin genelinde arka kısımlarında kullanma ve saklama talimatları bulunur. Bu talimatlara uygun şekilde saklama ve kullanma gerçekleştirilmesi gerekir.

Borakslı ürünlerin kullanımından sonra bol su ile giderilmesi gerekir. Ancak yine de az miktarda kalan madde hava yolu ile ortamda bulunan kişileri etkileyebilir. Bunun olmaması için boraks ile temizlik yapıldıktan sonra ortamın güzelce havalandırılması gerekir.

Borakslı ürünlerin kullanımı sırasında ister istemez ürünlerin kokuları ile birlikte içeriğindeki maddeler de ortaya çıkar. Bu durum boraks için de geçerlidir. Hava yolu ile alınan boraks zamanla nefes alma problemlerine neden olabilir. Bu nedenle temizlik yapılırken özellikle çocukların ortamda olmamasına dikkat edin.

Borakslı çamaşır deterjanı kullanırken bebeklerin çamaşırlarını yıkamamaya dikkat edin. Çok fazla leke bulunmayan bu kıyafetleri saf, doğal sabun ile yıkayabilirsiniz.

İçinde Boraks Olan Deterjanlar 2

Alerjik bir bünyesi olan, hassas cilde sahip olanlar, borakslı ürünleri kullanırken çok çok dikkatli olmalıdır. Mümkün olduğunca ürün ile temas etmemeye dikkat edilmeli, temas halinde ise bu süreyi mümkün olduğunca kısa tutmak gerekir.

Borakslı ürünlerin kullanma ve saklanmasında genel olarak yukarıdaki noktalara dikkat etmek yeterlidir. Hem kendi sağlığınız, hem de çevrenizdeki sevdiklerinizin sağlığı için bu öneriler ile birlikte özel ürünleri kullanabilirsiniz.

İçinde boraks olan ürünleri arkalarındaki etiketten anlayabilirsiniz. Genelde kullanılan deterjan ya da temizlik ürünlerinin arkasında kullanma talimatı, saklama koşulları ve içeriğindeki maddeler hakkında bilgiler verilir. Bu bilgileri gözden geçirerek satın almak istediğiniz ürünün içeriğindeki maddeleri öğrenebilirsiniz.

İçinde Boraks Olan Deterjanlar 3

Borakslı ürünleri kullanırken mutlaka kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanmanızı öneririz. Ayrıca paketlerin üzerinde yer alan her hangi bir yan etki varsa bunların da iyi okunması, kullanım sonrasında kişide ortaya çıkıyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Gözle temas halinde bol su ile yıkanması, kontrol için doktora başvurulması gerekir. Çocuklarda ya da yetişkinlerde yanlışlıkla borakslı ürünlerin yutulması durumunda acil olarak bir sağlık kuruluşuna gidilmesi, durum hakkında bilgi verilmesi gerekir.