İshali Ne Geçirir?

tarafından
960
İshali Ne Geçirir?

İshal, zaman zaman herkesin başına gelen, farklı nedenlerden kaynaklanan bir hastalık ya da hastalık belirtisidir. İshalin uzun sürmesi vücutta sıvı kaybına neden olmakta ve ciddi sorunlara neden olmaktadır. Kimi zaman karın ağrısı ve ishal hemen herkesin korkulu rüyası olur. Geçmeyen ishal durumlarında farklı bitkisel karışımlardan faydalanılmaktadır. Bunlar tabi ki altında ciddi bir sorun yatmayan ve üşütme, karışık beslenme gibi nedenlerle olan ishal içindir. Doktor önerilerine destek olarak kullanılır.

Geçmeyen ishal halinde, Yetişkin ve çocuklarda karın ağrısı ve ishal durumlarında evde hazırlanabilecek farklı denenmiş tarifler bulunmaktadır. Bu makale de bunlardan bahsederek ishali ne geçirir sorusuna örnekler vereceğiz.

Karın ağrısı ve ishal için ilk akla gelen kahvedir. İshali ne geçirir, kahve ve bir iki damla limon suyu en etkili yöntemlerden biridir. Haşlanmış patates, pirinç lapası, şeftali ve muz ishalli kişilerin tüketmesi gereken besinlerdir. Hem dışkının koyulmasını sağlamakta hem de vücudun kaybettiği vitamin ve mineralleri yerine koymakta bu besinler oldukça faydalıdır.

[reklam id=1]

İshali Ne Geçirir Bitkisel

Karın ağrısı ve ishal şikayeti olanlar için ve uzun süre geçmeyen ishal durumu olanlar için posalı ve lifli yiyecekler önerilmektedir. Yağsız bitkisel gıdalar tercih edilmelidir. Elma, havuç, şeftali, muz ve patates ishali geçiren bitkisel gıdalardır. Genellikle halk arasında ishali durdurmak için patates haşlaması tüketilse de patates çorbası geçmeyen ishalde çok daha etkilidir.

Sıvı gıdalar almak geçmeyen ishal durumunda oldukça faydalı olacaktır. Vücut kaybettiği suyu geri alamazsa ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu yüzden şekerli tuzlu su tüketmek, elma suyu, şeftali suyu içmek faydalı olacaktır. Özellikle karın ağrısı ve ishal birlikte ise maden suyu içmek hem mineral kaybını önlemekte hem de ağrılı ishale iyi gelmektedir.

İshali Ne Geçirir Bitkisel

Kola ishale iyi gelir mi? Bu sorunun cevabı halk arasında evet olsa da doktorlar genellikle kolayı tavsiye etmiyorlar. Genellikle kola ishale iyi gelir mi sorusuna farklı yanıt veren doktorlarda bulunmakta. Geçmeyen ishal durumlarında vücuttan kaybedilen elektrolit ve su, kola içinde ki asit, şeker ve sıvı ile vücuda alınmakta.

Bunun yerine eczanelerde satılan hazır elektrolit çözeltileri kullanılabilir. Ya da iki litre kaynamış suya yarım çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı kabartma tozu ve üç yemek kaşığı şeker eklenerek ev yapımı elektrolit çözeltisi elde edilebilmektedir.

İshali Ne Geçirir Bitkisel 1

Yetişkinlerde İshale Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı ve ishal şikayeti olan yetişkinler, toz halde ki Türk kahvesi ve limon karışımını rahatlıkla tüketebilirler. Maden suyu yetişkinler de geçmeyen ishal için tüketilmelidir. Ayrıca kuru karanfilin enfeksiyon nedenli geçmeyen ishal vakalarında oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir.  Birkaç adet kuru karanfili ortadan bölerek su ile yutmak karın ağrısı ve ishal durumlarında oldukça yararlıdır.

Genellikle yetişkinlerde geçmeyen ishal durumlarında ishali ne geçirir kahve ve kola ishale iyi gelir mi soruları oldukça sık sorulmaktadır. Her ikisinin de abartılmadan tüketilmesi faydalıdır. Ancak çocuklarda kahve kürü ve kola doktora danışmadan verilmemelidir.

Yetişkinlerde İshale Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı ve ishal şikayeti olanlar bol su içmeli ve olabildiğince bitkisel besinler tüketmelidir. Yağlı gıdalar, etler, baharatlar ve bakliyatlar geçmeyen ishal süresince uzak durulması gereken gıdalardır. Özellikle karın ağrısı ve ishal durumu olanlarda gaz yapıcı yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir.

Bu makalemizde geçmeyen ishal, karın ağrısı ve ishal durumları için tüketilmesi gereken yiyeceklerden bahsettik. İshale ne iyi gelir kahve tüketilmeli mi ve kola ishale iyi gelir mi sorularına yanıt verdik.