Karanfil Çayı

tarafından
338
Karanfil Çayı

Karanfil yemeklerde olduğu kadar aynı zamanda çaylarda ve diğer birçok besin içerisinde de sıklıkla kullanılabilmektedir. Bu sebeple de tarçınlı karanfil çayı gibi birbirinden farklı çeşide sahip olmaktadır. Bunun yanında bir antiseptik olarak tıp alanında da kullanılmaktadır.

Karanfil, çok güçlü bir aromaya haizdir. Karanfilin sağlığa faydası da zararı da minimum kokusu kadar keskindir. Bazı rahatsızlıklara anında çözüm sağlar. Çok sayıda ürkütücü hastalık için ise ciddi anlamda koruma sağlamaktadır. Bundan dolayı doğru ve düzenli olarak tüketilmesi sıhhat açısından çok önemlidir.

Karanfil, çok eski çağlardan itibaren malum ve hastalıkların tedavisi için kullanılan bir bitkidir. Bunun yanı sıra çok iyi bir kalsiyum, potasyum, sodyum, manganez deposudur. İnanılmaz derecede uçucu yağlar ihtiva eder. Omega 3 ve Omega 6’nın çok bulunduğu ender bitkilerdendir.

[reklam id=1]

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

Faydalı bir çay içmek isteyen çok sayıda kişi tarafından karanfil çayı nasıl hazırlanır? Sorusu da yöneltilmektedir. Kurutulmuş 6-7 diş karanfili havanda iyice toz formuna geçene kadar güzel bir şekilde dövün. Bir bardak kadar su içerisine elde ettiğiniz karanfil tozunu ilave ederek karıştırın.

Demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesini bekledikten sonrasında içebilirsiniz. Daha etkili ve güçlü bir karanfil çayı elde etmek için ise 20 dakika kadar beklenebilir. Eğer bir seferde daha çok karanfilli çay hazırlayarak depolamak isterseniz buzdolabında 2-3 gün dayanır.

Karanfil Çayı 1

Karanfil Çayı Faydaları

Karanfilin çayının faydaları arasında en çok bilineni ise hiç şüphesiz ki diş ağrıları karşısında çok keskin olması ve çok kısa zamanda diş ağrısını geçirmesidir. Karanfil, diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılan bir nebat türüdür.

Veyahut da karanfil yağından çok azca bir miktar pamuğa dökerek ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz. Çok kısa bir sürede ağrıyı geçireceğini görmüş olacaksınız.

Karanfil yağı ağızdan alındığında bulantı ve kusmalara karşı çok etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle sabah kusmaları için iyi bir çözüm olabilir. Karanfil öksürük ve kötü nefes kokusuna karşı da etkilidir. Yiyeceklere ilave edildikten sonra tüketilmesi keskin kokusunu bir nebze azaltabilir.

Karanfil Çayı 2

Rahatsız edici ve öz güvene çok zarar veren nefes kokusu ya da diş çürüklerinden dolayı oluşan ağız kokularına karşı etkilidir. Bunun için günlük olarak ara ara ağzınıza 1 tane karanfil koymanız kâfi olacaktır. Karanfil zayıflatır mı? Sorusu da bu kapsamda oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmektedir.

Bu konuda ispatlanmış net bir çalışma olmamasına karşın, karanfil zayıflatır mı? Sorusuna yalnızca metabolizmayı hızlandırır cevabını vermek daha doğru olmaktadır. Sinüzit problemi olanlar için özellikle kış aylarında sinüzitin verdiği baş ağrılarından dolayı hayat zehir olur.

Çok sayıda uzman sinüzitleri temizleyici özelliğinin bulunduğunu anlatmaktadır. Bunun için karanfil tozunun burundan çekilmesini önermektedirler.  Fakat bunu yaparken dikkat edilmesi gerekir çünkü karanfil tozu da en az karanfil kadar etkilidir.

Karanfil Çayı 3

Yiyeceklere tat vermek amacıyla bazı bazı kullanılan karanfilin yan tesiri bulunmamaktadır. Sadece çay olarak daha yüksek oranlarda karanfil tüketiminin yan etkileri mevzusunda bilimsel bir çalışma olmadığı kesin bir yanıt vermek zor. Çocuklar karanfil yağını ağız yöntemiyle almamalıdır. Diş etleri üzerinde uzun soluklu olarak karanfil yağı kullanmak hasara neden olabilir.

Kuru karanfil ağızda hassasiyete ve tahrişe neden olabilir. Ağız yöntemiyle karanfil yağı kullanımı karaciğer hasarı ve vücutta sıvı dengesizliğine niçin olabilir. Hamile ve emziren hanımların düzenli olarak karanfil çayı ya da yağı kullanması tavsiye edilmez. Bu şeklinde kırılgan durumlarda kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Karanfil yağının aşırı miktarlarda ağız kanalıyla alımı zehirlenmeye yol açabilir.

Bazı çalışmalar karanfilin kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı yönünde sonuçlara haiz olduğundan cerrahi bir müdahale geçirecekseniz öncesinde ve ondan sonrasında kullanmamalısınız. Planlanmış bir ameliyatınız var ise operasyon gününden 2 hafta önce karanfil kullanımını durdurun.