Karanfilli Su

tarafından
1135
Karanfilli Su

Karanfil, Asya ve cenup ABD’nin tropik bölgelerde yetişen yaprak dökmeyen, aromatik bir ağaç türünün çiçeğidir. Karanfil çiçeği tomurcukları ve kökü baharat olarak yiyeceklere tat vermek amacıyla dünya genelinde kullanılmaktadır.

Karanfilli Su 1

Güzel kokulu ağaç ve çalılar (Myrtaceae) ailesinden olan karanfilin botanik adı Eugenia caryophyllus’dur. Tomurcukları ağacın yaprakları mora döndüğünde toplanır. Karanfilin 600 yılından beri Çin’de tedavi gaye ile olarak kullanıldığı hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Diş ağrısı çekiyorsanız karanfil ağrınızı kesebilir. Ağzınıza 1 tane karanfil alın ve kararlı özelliklede ağrıyan dişiniz üzerinde karanfili beklemeye alın.

Karanfil Suyunun Faydaları

Karanfil en çok antiseptik özelliği ile kullanılmakta. Ağız için doğal gargara suyu hazırlamaktan ellerinizi mikroplardan arındırmaya kadar birçok hijyen gerektiren durumda karanfille hazırlanmış suyu kullanabilirsiniz.

[reklam id=1]

Özellikle sarımsaklı, soğanlı yiyeceklerden hemen sonra ağzınıza 1-2 diş kuru karanfil atmak ağız kokusunu alacaktır. Romatizmayla ilgili eklem ağrılarında ya da kas ağrılarında harici olarak karanfil suyu sürebilirsiniz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey içmek için hazırladığınız karanfil çayının soğumasını bekleyip bir havluya dökerek eklem ya da ağrıyan kasınızın üstüne koyarak 10-15 dakika bekletmek.

Karanfil suyunun saça faydaları da bir hayli fazla olmakta olup kişiler tarafından da sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Karanfil yağı da aynı karanfil çayı şeklinde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yağ ile eklem ve kas ağrısı yaşamış olduğunuz bölgelere masaj yaparak ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bir parça pamuk üstüne bir kaç damla karanfil yağı damlatıp ağrıyan dişinizin üzerine koyabilirsiniz.

Karanfilli Su 2

Karanfil yağı ve karanfille hazırlanmış karanfil kürü şeklinde karanfil kremleri de cilt mantarını geçirmek için etkili kozmetik ürünler içinde yer verilmiştir. Sindirimi düzenler. Diş eti hastalıklarına karşı kullanılması da karanfilli su içmenin faydaları arasında yer almaya devam etmektedir.

Karanfil suyu, ağzı sıkıca kapatılmış cam şişe içerisinde serin, kuru ve güneş ışığı almayan bir yerde korunması gerekmektedir. Karanfil dişleri saklı bu şekilde yaklaşık bir yıl boyunca tazeliğini korur. Öğütülmüş karanfil ise cam kavanozda ortalama altı ay dayanır. Alternatif olarak, buzdolabında saklayarak raf ömrünü uzatabilirsiniz.

Kurutulmuş 6-7 diş karanfili havanda iyice toz haline gelinceye kadar dövün. İçeceğiniz bardak kadar suyu kaynattıktan sonrasında ocağı kapatın ve karanfil tozunu suya atın. Demliğin kapağı kapalı şekilde 10 dakika demlenmesini bekledikten ondan sonra içebilirsiniz.

Karanfilli Su 3

Artan karanfil çayını buzdolabında 2-3 gün bekletebilir ve sonraki günlerde de bu çayı tüketebilirsiniz. Karanfilli su içmek zayıflatır mı? Sorusu da, bu kürü kullanan kişiler tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Bu kapsamda karanfil suyu zayıflatır mı? Sorusuna net bir yanıt vermek doğru olmamaktadır. Çünkü bu konuda kişilerin vücut değerleri birbirinden farklı olabilmektedir.

Yiyeceklere tat vermek amacıyla bazen kullanılan karanfilin yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece çay olarak daha yüksek oranlarda karanfil tüketiminin yan tesirleri mevzusunda bilimsel bir çalışma olmadığı kati bir yanıt vermek zor. Çocuklar karanfil yağını ağız yöntemiyle almamalıdır. Diş etleri üzerinde uzun soluklu olarak karanfil yağı kullanmak hasara niçin olabilir.

Kuru karanfil ağızda hassasiyete ve tahrişe niçin olabilir. Ağız yöntemiyle karanfil yağı kullanımı karaciğer hasarı ve vücutta sıvı dengesizliğine niçin olabilir. Hamile ve emziren hanımların tertipli olarak karanfil çayı veya yağı kullanması tavsiye edilmez. Hemen her türlü çay ya da diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi karanfilli su içmeden önce de her türlü ihtimale karşın muhakkak bir uzmana danışılması da gerekmektedir.