Katmer Nasıl Yapılır?

tarafından
1686
Katmer Nasıl Yapılır?

Katmer, Orta Asya yemek kültüründen türemiş hamurun çok ince bir şekilde açılıp arasına yörelere göre farklılık göstermek suretiyle yağ, fıstık, tahin veya farklı birçok şey konularak yapılan bir hamur işidir. Hamur işi seven insanların oldukça fazla olduğu bizim coğrafyamızda, bu tür gıdalar beğenilerek tüketilmektedirler.

Katmer, hamurun ince bir şekilde açılıp 4-5 kez katlanılarak pişirilir. Bu pişirme eylemini saç tava yardımıyla yaparız. Hamurun arasına özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde fıstık, Ege bölgesinde tahin ve bazı diğer bölgelerde haşhaş, bal, pekmez koyulmaktadır. Bunların yanı sıra sadece yağ ile tüketildiği yerlerde bulunmaktadır. Katmer yapımı sırasında Anadolu’da gayet yaygın olan oklava kullanılmaktadır. Hamur, oklavayla sanki kalın bir yufkaymışçasına açılır.

[reklam id=1]

Öncelikle bu hamuru elde etmek için ve katmer yapmak için gerekli olan malzemeler; 5 su bardağı un, 1 çorba kaşığı kuru maya, 1 tatlı kaşığı kadar tuz, sıvı ya da tereyağ ve sudan ibarettir. İlk olarak yapılması gereken bir su bardağı ılık su yardımıyla mayanın çözdürülmesidir. Ardından bir miktar un yoğurma kabında tuz, maya ve su ilave edilmek suretiyle yoğrulmalıdır. Yoğurma esnasında un ekleyerek hamurun elinize yapışmayacak bir seviyeye erişmesini sağlamalısınız.

Unun tamamını eş zamanlı koymak sizi yoğururken bir hayli zorlayacaktır. Bu nedenle hamur kıvam aldıkça un eklenmelidir. Hamur hazır olduğunda mayalanması için herhangi bir bekletme sürecine gerek bulunmamaktadır. Bu işlemlerin ardından yapacağınız top şeklindeki hamurları oklava ile kalın bir şekilde açıp, üzerine bir miktar yağı sürmelisiniz. Burada yağı dilerseniz sıvı, dilerseniz katı olarak kullanabilirsiniz. Yağı sürdükten sonra hamuru ortaya katlamalısınız. Bu katlamanızın ardından tekrar yağlayarak karşılıklı kenarlarını katlamalısınız. Ardından oklava ile açınız.

Katmer Nasıl Yapılır? 1

Bu işlemleri yaptığınızda pişirilmeye hazır bir katmer sizi bekliyor olacaktır. Tercihe göre elektrikli sac veya teflon tavada pişirilebilir. Yaptığınız katmerin teflon tavanıza sığmaması durumu ile karşılaşırsanız katmeri ortadan ikiye keserek sığdırabilirsiniz. Pişirdikten sonra katmer sıcak iken isteğe göre üzerine tekrar yağ sürülüp tüketilebilir. Dilerseniz de içerisinde zaten yağ olduğu için tekrar yağ sürmeyebilirsiniz.