Kavurma Nasıl Yapılır?

tarafından
579
Kavurma Nasıl Yapılır?

Toplum olarak, et yeme alışkanlığımız bir hayli yüksektir. Et ve et ile yapılan yemekleri çok severiz. Birçok kişinin, bildiği bir kavurma tarifi vardır. Fakat kavurmanın da püf noktaları olduğunu unutmamak gerekir.

Kıvamında yapılan bir kavurma, oldukça lezzetli olur. Pişirirken etin hakkını vermek gerekir.

Kavurma nasıl yapılır? Sorusunun cevabı, etin taze ve dinlenmiş olmasında gizlidir.

Birçok kişinin aklına, et kavurma nasıl yapılır? Gelir. Aslında bir kaç özel noktaya dikkat edildiği taktirde, oldukça basittir. Peki, hazır kavurma nasıl yapılır? Öncelikle dana mı yoksa kuzu etinden mi kavurmanın yapılacağı belirlenmelidir. Sonrasında, kavurma nasıl yumuşak olur? Kısmı önemlidir. Etin yumuşak olması, bir süre buharında pişmesiyle gerçekleşir.

Kurban eti kavurma yaparken, büyük miktarda et kavrulacağından dolayı, geniş ve derin bir tencere kullanmakta yarar vardır. Daha lezzetli bir dana kuşbaşı kavurma tarifi  için, etin mühürlenmesi oldukça önemlidir. Mühürleme işi, etin lezzetini arttırdığı gibi kurumasını da engellemektedir. Kurban eti kavurması yaparken, hayvanın iç yağlarından kullanmanın, etin lezzetini arttıracağını unutmamak gerekir.

Kavurma Nasıl Yapılır İçin Malzemeler

  • 1 kilo dana eti
  • 150 gr. Kuyruk yağı
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • Bir miktar tuz

[reklam id=1]

Kavurma Nasıl Yapılır Yapılışı

  1. Eti, Bir kuşbaşından daha küçük olacak şekilde doğrayın. Kuyruk yağını, çok minik olacak şekilde kıyın.
  2. Kuyruk yağını, geniş bir tavaya koyun ve iyice eriyene kadar, ağzı kapalı olarak kavurun.
  3. Kolay kavurma tarifi için, etin mühürlenmesi gerekir. Bunun için de, kavrulan kuyruk yağının içine, doğramış olduğunuz etleri ilave edin. Birkaç kez karıştırdıktan sonra, kapağı kapatın ve etin mühürlenmesi için 5 dakika açmayın.
  4. Kısık ateşte, ara sıra karıştırarak eti pişirin. Pişmesine yakın sıvı yağı ve tuzu ilave edin. Tekrar kapağını kapatın ve et suyunu çektikten ve cızırdamaya başladıktan sonra, ocağın altını kapatın. Yanında bir parça pilav eşliğinde, pişirmiş olduğunuz kavurmayı servi edebilirsiniz.