Kestane Nasıl Çizilir?

tarafından
299
Kestane Nasıl Çizilir?

Kestane nasıl çizilir, güz mevsiminde toplanılan ve kışın afiyetle yenilen eğlencelik, atıştırmalık nefis mi nefis kestane oldukça sert bir kabuğa sahiptir. Bu kabuk, kestane meyvesinin havayla temasını keser.

Kestanenin hem iyi pişmesi hem de pişerken patlayıp etrafa sıçramasını önlemek için kabuğunun kesilmesi, diğer bir deyişle çizilmesi gerekir. Ama kestane çizmenin de incelikleri vardır. Kestane yanlış yerden çizilirse yahut fazla derinden çizilirse iyi netice almak zorlaşır. O halde gelin kestane nasıl çizilir bir bakalım.

Kestane çizimi öncesinde derin bir kaba su doldurun, kestaneleri suya koyun, karıştırın ve 2-3 dakika su içinde bekletin.  Bu işlem kestanelerin daha kolay kesilmesini sağlayacaktır. Suyun üstüne çıkan ve yüzen kestaneleri atmak üzere kenara ayırın. Zira kestanenin içi kurumuşsa yahut çürümüşse suyun üzerine çıkacaktır.

[reklam id=1]

Küçük ve keskin bir bıçak ya da çakı ile kestanenin şişkin kısmına boydan boya kesik atın. Kesik atarken kestaneyi çok fazla kesmemeye dikkat edin.

Kesik az olursa kestaneyi soymak güçleşir. Çok kesmek de kestanenin pişerken kabuktan çıkmasına, dağılmasına yahut yanmasına sebep olur. Yarım santim derinliğinde kesik yeterlidir.

Kestane Nasıl Çizilir?

Çizilmemiş kestaneler pişirme esnasında tehlikeli olabilmekteler. Bu sebeple özellikle normal fırın, mikrodalga fırın ve tavada pişirilen kestanelere çizik atılması son derece önemlidir. Çizilmeyen kestaneler pişerken ısının da etkisiyle patlayarak etrafa saçılır, yahut fırının içinde patlayarak fırına zarar verebilirler.

Kestane çizme işlemini daha ayrıntılıca görüp öğrenebilmek için kestane nasıl çizilir video anlatımlardan da faydalanabilirsiniz.