Kestane Nasıl Haşlanır?

tarafından
524
Kestane Nasıl Haşlanır?

Kestane Nasıl Haşlanır, kestane çok sevilen bir atıştırmalık, belki ara öğün, keyif veren bir yiyecek ve son derece de lezzetli. Bu özellikleri onu son derece çekici ve cazip kılıyor. Kestanenin birkaç değişik pişirme yöntemi var.

Genellikle fırında, közde, tavada ve suda pişirme seçeneklerinden biri tercih ediliyor. Eğer kestaneyi suda haşlayarak tüketmeyi seviyorsanız kestaneleri çizerek kaynar suda yumuşayıncaya kadar haşlayabilirsiniz. Haşlama kestane kimi damaklara daha fazla hitap ediyor.

Kestaneyi fazla haşlarsanız dağılır, az haşlarsanız diri kalır. Kestane haşlama işlemi sırasında haşlama suyuna bir miktar tuz ve toz şeker de ilave ederseniz daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

[reklam id=1]

Kestane haşlama işlemi öncesinde kestaneleri tozlarından arındırmak için yıkayın ve düz kısımlarından + şeklinde bıçak ucuyla çizin. Çizdiğiniz kestaneleri kaynayan suya atın. Kestanelerin hepsini bir seferde değil parti parti atarsanız, suyu soğutmazlar ve daha hızlı pişerler.

Kestanelerin kabukları çizilen yerden yukarı doğru ayrılmaya başladığında onları sudan alabilirsiniz. Kestaneleri hemen soyup tüketecekseniz soğuk sudan geçirin ki kolay soyulabilsinler.

Kestane Nasıl Haşlanır?

Kestane suda nasıl pişirilir sorusunun bir başka cevabında ise kestanelere pişirme öncesinde çizik atılmıyor. Pişerken kabuklarının renginden dolayı koyu renk bir su bırakan kestanenin etli kısmının kararmaması için alınacak bir önlemdir bu.