Kestane Nasıl Saklanır?

tarafından
638
Kestane Nasıl Saklanır?

Kestane nasıl saklanır, en leziz atıştırmalıklardan birisi olan kestane hemen herkes tarafından sevilen bir yiyecektir. Haşlama, mangalda, fırında, közde pek çok değişik yöntemle pişirilebilen kestane her şekilde hayli lezzetli ve güzeldir.

Kestane Nasıl Saklanır?

Daha çok tek başına atıştırmalık olarak yenilen kestane, pilavlarda, dolmalarda, yemeklerde, çorbalarda, tatlılarda ve reçellerde de kullanılır. Şekerlemesi de son derece meşhur olan kestane, oldukça hassas bir besindir. Bu sebeple doğru ve uygun şartlarda muhafaza edilmezse kısa sürede bozulur yahut küflenir.

Bu yüzden kestanenin saklanma koşulları önemlidir. Eğer kestaneyi doğru saklama koşulları bilinirse, kestanelerin bozulması, zayi olması ve atılması önlenmiş olur.

[reklam id=1]

Peki o halde kestane uzun süre nasıl saklanır, en doğru ve sağlıklı yöntem hangisidir bir göz atmakta fayda var.

Temiz bir buzdolabı poşetinin içine saklamak istediğiniz kestaneleri koyun ve poşetin ağzını kapatın. Poşetin üzerine 2-3 adet delik açılır. Bu şekilde hazırlanan poşetler içindeki kestaneler yaklaşık 1 hafta boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus buzdolabı poşetinin nemli olmamasıdır. Ve eğer poşete koyacağınız kestane adedi fazlaysa, poşet de ebat olarak büyükse açacağınız delik sayısı da fazla olmalıdır.

Kestane Nasıl Saklanır? 1

Kestane saklama inceliklerinden birisi de hava geçirmeyen bir kaba kestanelerin yerleştirilmesi ve kabın kapağının sıkıca kapatılmasıdır. Daha sonra bu kabı derin dondurucuya koyabilirsiniz. Dondurucuda bekleyen kestaneler neredeyse 1 ay boyunca tazeliklerini koruyacaktır.

Kestaneleri pişirmek için dondurucudan çıkarttığınızda hemen pişirmeyip, oda sıcaklığında çözülmelerini beklemeli daha sonra arzu ettiğiniz bir yöntemle pişirmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hususlarsa, kabın kuru olması, hava almaması ve kestanelerde nem olmamasıdır. Kestane buzlukta nasıl saklanır hususunun en can alıcı noktaları bunlardır.

Kestane Nasıl Saklanır? 3

Eğer soyup pişirdiğiniz kestanelerin hepsini yiyemediyseniz, buzdolabında muhafaza ederek birkaç gün daha tazeliklerini korumalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için onları ya alüminyum folyoya sarmalı ya da buzdolabı poşetlerine koymalısınız. Bu şekilde buzlukta saklayacağınız kestaneler birkaç ay buzdolabında dayanabilir.