Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

tarafından
1001
Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu çok sert bir malzemedir. İlgili yazımızda keten tohumu nedir diye merak edenlere özel çok kapsamlı bilgiler veriyor olacağız. Keten tohumlarını yağ ve kapsül olarak kullanabiliyoruz. Keten tohumlarını bir süre sakladıktan ve temiz bir yerde muhafaza ettikten sonra yağını çıkartabiliriz.

Şifa özelliği olan keten tohumu sarı ve kahverengi olan tohumlardır. Günde mutlaka 1 tatlı kaşığı yağ olarak kullanılması önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı aç karna kullanılması tavsiye ediliyor. Keten yağı oluşum süreçlerinde tohumları buzdolabından bekletilmesi gereken ürünlerdir. Keten tohumları oda sıcaklığının dışında çok yüksek ısı bekletilmez.

Keten Tohumu Zararları

Keten tohumun yararları olduğu kadar keten tohumunun zararları ve olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Eczane ve aktarlarda satılan bu ürünleri aşırı derece tüketmemek gereklidir. Eğer kaliteli ürün almazsanız midedeki bağışıklık sistemine zarar verir. Diyabet hastalarında yan etki oluşturduğu gözlemlenmektedir.

[reklam id=1]

2 saat ara ile alınmadığı zaman bağırsaklara ağrı yapar.  Günde 30 gr miktarından fazla tüketilmemesi gereklidir. Özellikle bozuk olan keten tohumlarında hamilelik süreci kullanımlarda da olumsuz yan etki yapmaktadır. Kolesterol düşürücü ilaçlarla etkileşime geçerse, asteroit olarak tanılandırdığımız, hastalar için uygulanan tedaviyle ters düşebilir.

Bitkisel yağlar içinde en fazla omega5 ve omega3 içeren yağlardır. Yağ olarak tüketilirse, lif özelliği taşımasından dolayı,  prese edilen keten tohumları dikkatli kullanılmalıdır. Vakumlu torbada saklı tutulan keten tohumlarının gıda kalitesinin denetlenmesine gerek vardır.

Keten Tohumu Zararları

Lif özelliği taşımasından dolayı oksidiyona özelliği getirmiş olabilir son kullanma tarihleri denetlenene ürünleri almamız gereklidir. Aksi takdirde mide zehirlemesi yapabilir.

Keten Tohumu Faydaları

Şimdi ise sizlere keten tohumu faydaları ve nasıl kullanılır detaylı bir şekilde anlatacağız. Keten tohumları fırında pişen yiyecekler için çok ideal kullanımlar sunacaktır. Özellikle öğütülen keten tohumlarını yoğurtların içerisine atabiliriz. Çay olarak içilebilen ürün sindirimi kolaylaştırır.  Keten tohumu faydaları aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir.

Keten Tohumu Faydaları

  • Kalp sağlığını korur.
  • Tümörlerin gelişimini engeller
  • Hücresel oksijen kullanımlarını arttırır
  • Cilt üstünde oluşan ağrılara iyi gelir.
  • Eklem problemleri için keten tohumu yapı kullanılır.
  • Prostat kanseri tedavisinde kullanılır
  • Mide ve bağırsak problemleri için tercih edilir
  • Kolesterolü düşürür
  • Vücuttaki kimyasal ilaçların daha çabuk dışarı atılmasında yardımcıdır.
  • Egzama, deri yanıkları ve lekeleri için etki eden tohumdur.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilmeli

Herkesin merak ettiği keten tohumu nasıl tüketilmeli sorusunun kapsamlı bir şekilde cevabını alacaksınız. Keten tohumu yağları buzdolaplarında bekletilir. Keten tohumları çiğnenerek tüketilebilir. Eğer keten tohumları yeterli seviyede öğütülmediyse vücut ve sindirim sisteminin hazmetmesi açısından bu süreci kontrol ettirmek gereklidir.

Yani sindirilmeden vücuttan atılamayan bir madde olmasından dolayı dikkatlice tüketilmesi gereklidir. Keten tohumu öğütme süreçleri belirli aşamalardan geçmektedir. Ayrıca keten tohumu nasıl öğütülür hakkında da özel bilgiler sizleri bekliyor olacak. Keten tohumlarının öğütülmesinde, ince huniler kullanılır. İlgili tohumlar defalarca huni içerisinden geçerek su içerisinde eriyecek hale gelir.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilmeli

Keten tohumu öğütüldükten sonra kapsüller halinde de kullanılabilir. Kapsülleri 1 bardak su içerisine atıp gerekirse içebiliriz. Mutlaka sıcak suda beklemelidir. Sonuçta toz halini alacaktır. Tüketim biçimleri şu durumda sizlerin isteğine bırakılmıştır. İsterseniz çay olarak içebilirsiniz veya yemeklere katabilirsiniz. Çok kaliteli tohumdan elde edilen keten yağı, taze pres makinelerinden elde edilir.

Isı ve belirli ekstrem oksijen koşullarından geçerler. Koyu renkli şişe içerisinde muhafaza edilirler. Belirli sür ışık görmemesi gerekir. Düşük ısıda bekleyen ürünlerdir.