Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

tarafından
1104
Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Kil maskesinin cilt sağlığı ve güzelliğine etkisi oldukça fazladır. Bu kilin yapısında bulunan mineraller sayesinde olmaktadır. Günümüzde doğal ürünlerle güzelleşmek isteyen başta bayanlar kil maskelerini tercih etmektedirler.

Kil maskesinin faydaları anlatmakla bitmez. Geçmişten günümüze her dönemde kadınların doğal güzelleşme malzemesi olan kil maskeleri kozmetik endüstrisinde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Kil maskesinin faydalarının başında cildi derinlemesine temizlemesi ve gözenekleri açarak cildin derinliklerinde ki yağ ve kirlerin yüzeye çıkarılarak atılmasını sağlamasıdır. Temiz bir cilt aynı zamanda sağlıklı ve canlıdır.

Kil maskesinin faydaları, cildi temizleyerek canlandırması dışında cilde nemlilik kazandırarak yaşlanma etkilerini ve sarkmaları önlemesi, sivilce ve siyah noktaların iyileşmesi, ciltte bulunan lekelerin giderilmesi ve pürüzsüz bir cilde neden olması sayılabilmektedir. Tabi ki tüm bu olumlu etkileri sağlamanın yolu doğru bir kil maskesi yapımıdır. Hem hazırlanması hem de uygulanması açısından kil maskesi yapımı önemlidir.

Sağlıklı bir cilde kil maskesi kullanarak sahip olabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle cilt tipinizi bilmeniz ve ne tür bir kil maskesi kullanmanız gerektiğini doğru analiz etmelisiniz. Bu doğrultu da cilt tipinize en uygun kil maskesi yapımı ile ilk adımı atabilirsiniz.

[reklam id=1]

 

En basit kil maskesi yapımı kil ve su karışımıdır. Her cilt tipine uygulanabilir. Bunun dışında farklı malzemelerle hazırlanan kil maskesi tarifleri de bulunmaktadır. Kil maskesinin faydalarından yararlanmak için hangi tarifi seçiyorsanız seçin dikkat etmeniz gereken belli kurallar vardır.

Öncelikle kil maskesini cam ya da porselen bir kapta hazırlamak tahta kaşık ile karıştırmak gerekir. Metalle temas eden kil etkisini kaybedecektir. Kil ile karıştırılan su içme suyu olmalı, klor ve kimyasal madde bulundurmamalıdır. Su kile yavaş yavaş karıştırılmalıdır. Genellikle yüz bakımı için kil maskesi yapımında 1 yemek kaşığı kil yeterli olmaktadır. Kil maskesinin faydaları, bu hazırlama aşamalarına dikkat edilerek sağlanmaktadır.

Kil Maskesi Ne İşe Yarar? 1

Kil Maskesi Nasıl Kullanılır?

Doğru teknik ile kil maskesi yapımı ciltte olumlu yönde fayda sağlamaktadır. Tabi ki kil maskesi yapımı kadar uygulanması da önemlidir.

Kil maskesi cilde hafta bir kez uygulanmalı ve 10 dakika ciltte tutulmalıdır. Özellikle kuru ciltlerde bu çok önemlidir. Kilin uzun süre ciltle teması ciltte aşırı kurumaya neden olmaktadır. Kil maskesinin faydaları ancak doğru ve gerekli zaman uygulanarak sağlanmaktadır.

Kil Maskesi Nasıl Kullanılır?

Kil maskesi yapımı aşamasında doğru teknik ile hazırlanan maske cilde masaj yaparak sürülmeli ve dinlenme pozisyonunda mimik hareketleri yapmadan 10 dakika bekletilmelidir. 10 dakika sonunda ılık su ile cilt temizlenmeli ve gözeneklerin toparlanması için 5 dakika buz kompresi çok faydalı olmaktadır. Cildinizi hafifçe kuruladıktan sonra nemlendirici etkisi olan bir krem sürerek kil maskesi uygulamasını sonlandırabilirsiniz.