Kil Maskesi

tarafından
736
Kil Maskesi

Kil doğada oldukça fazla bulunan ve dermotolojide cilde olumlu etkileri nedeni ile çok tercih edilen bir malzemedir. Tarihin en eski çağlarından günümüze kadar kadınların güzel bir cilde sahip olmak için kil maskesi yaptıkları bilinmektedir. Tabi ki yararlı bir kil maskesi tarifi için saf kil kullanmak çok önemlidir.

Kilin yapısında bulunan mineral ve vitaminler hem cildi temizleyerek beslenmesini sağlar hem de cildi canlandırarak parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Kil, doğal bir saç ve cilt temizleme malzemesidir. Tabi ki doğru bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Bu konuda siz değerli okurlarımıza kil maskesi tarifi vererek cilt ve saç sağlığınızı korumanıza yardımcı olmayı hedefliyoruz. Ayrıca kil maskesi ne işe yarar detaylı olarak bilgilenmenizi sağlıyoruz.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil maskesi ile sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız, size sunacağımız ve evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kil maskesi tarifini mutlaka deneyiniz.

Öncelikle cildiniz yağlı ise gözenekleri açmak ve temizlemek gerekmektedir.  Bunun için temizleyici kil maskesi tarifimizi birebir uygulamanızı öneriyoruz. Temizleyici kil maskesi tarifi için gerekli olan malzemeler; 3 çay kaşığı beyaz kil, 1/2 çay kaşığı gliserin, 5 çay kaşığı su, 2-3 damla gül yağıdır.

[reklam id=1]

Bir kase içinde tüm malzemeler çok iyi bir şekilde karıştırılır. Kil maskelerinin en önemli noktası cam kap içinde hazırlanarak tahta kaşık ile karıştırılmasıdır. Kesinlikle kil metal ile temas etmemelidir.

Hazırladığınız bu karışımı masaj yaparak yüzünüze uygulayarak 10 dakika bekleyiniz. Cildinizi ılık su ile yıkayarak bir nemlendirici uygulayınız.

Eğer cildiniz sivilceli ise 5 damla çay ağacı yağı, 5 damla limon suyu, 3 çay kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı bal, 3 çay kaşığı yeşil kil karıştırılarak sivilceli bölgeye uygulanır ve 10 dakika bekletilir. Bu kil maskesi tarifi ile sivilcelerinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

Besleyici kil maskesi tarifi ise 1/2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı gül suyu, 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı, 5 damla biberiye yağı, 1/2 çay bardağı soda karıştırılarak cilde uygulanır. 10 dakika ciltte tamamen kuruması beklenir ve ılık su ile yıkanır.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Canlandırıcı kil maskesi tarifi, 2 çay kaşığı yeşil kil, 1 çay kaşığı süt tozu, 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi, 1 çay bardağı su veya süt ile hazırlanarak cilde uygulanmaktadır. Yaklaşık 15 dakika ciltte kuruması beklenir ve ılık su ile yıkanır.

Bu kil maskesi tarifleri ile kil maskesi ne işe yarar sorusunun olumlu yanıtlarını alacaksınız. Haftada en az 1 kez cildinize uygulayacağınız bu maskeler ile sağlıklı, temiz ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kil Maskesi Faydaları

Verdiğimiz kil maskesi tarifinin faydalarını 3- 4 uygulaması sonrası göreceksiniz. Tabi ki düzenli bir şekilde uygulanması şartı ile olumlu sonuç almanız kaçınılmazdır.

Kil maskesi ne işe yarar ve cilde ne tür faydaları vardır diyorsanız öncelikle vereceğimiz yanıt cilt gözeneklerinin açılarak cildin nefes almasını ve dolayısıyla beslenmesini, canlanmasını sağladığını belirtmekteyiz.

Kil Maskesi Faydaları

Cilt yüzeyindeki fazla yağı alan kilin en önemli faydası aşırı yağlı ciltlerde yağ üretimini dengelemesi. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizin daha az yağlandığını göreceksiniz.

Tabii yağın fazlası gidince cilt gözenekleri de daha az tıkanıyor. Ayrıca yağ, kir nedeniyle tıkanan gözenekleri açmak için de kil maskesi kullanabilirsiniz.

Gözeneklerin tıkanması demek daha sık sivilce ve siyah nokta oluşumu demek olduğu için kil maskesiyle bu sorunları önleyebilirsiniz.

Kil maskesinin bir diğer faydası barındırdığı minerallerle cildi beslemesi ve doğal bir parlaklık vermesi.