Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

tarafından
1092
Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Bir çoğumuz kilo vermenin zorlukları hakkında bir çok şey çevremizden işitiyoruz. Ancak işin bir de farklı bir boyutu var. Sağlıklı kilo alma gerçekten çok bir durum. Kilo fazlalığı gibi kilo azlığı da riskli bir durum. Sizlere sağlıklı şekilde nasıl kilo alabileceğinizi aktarmaya çalışacağım. Öncelikli olarak çevrenizde size yapılan gıda tavsiyelerine karşı dur demelisin. Böylece en azından bilgi kirliliği ile aklınız karışmaz. Çünkü ailemiz, akrabalarımız dediğimiz kişilerin yaptıkları tavsiyeler ile aslında size karşı daha kötü etki yaratabiliyor. “Yağ yersen kilo alırsın” , “Daha çok et ye” gibi sözleri, sizi düşünerek bile etseler. Aslında sizin ve onun bünyesinin farklı olduğunu kavrayamıyorlar.

Kilo almak için ilk olarak yapmanız gereken şey, bu iş hakkında konusunda uzman olan bir doktor bulmak. Aradığınız doktorun branşı diyetisyenliği kapsamalı. Ardından randevu alın ve vücudunuzda olan yağ, kilo ve boy endeksine uygun olarak bir diyet programı yazdırın. Sonrasında istikrarı yakalamanız için, sağlık testi sonrasında size uygun bir spor programı yazılır. Kilo vermek kadar sağlıklı kilo almak için spora da ihtiyacınız var. Alacağınız kilonun, rejim işlemleri bittikten sonra tekrar geri gitmesini istemezsiniz diye düşünüyorum çünkü.

Her şeyden önce istikrara inanın. Alacağınız tavsiyeleri iyi ya da kötü yönde abartmayın. İlk başta yaşadığınız heyecan geçtikten sonra, hazırladığınız programa uyumunuz azalır aksi taktirde. Sürekli olarak programınızı ve sonuca odaklılığınızı tekrarlamalısınız.

[reklam id=1]

Nasıl Kilo Alabilirim, Ne Yemeliyim?

Kilo almamız için yazımın başında da belirttiğim gibi, bildiğiniz ya da kalıtsal olan bir hastalığınız var ise önce doktorunuzdan fikir almalısınız, ardından diyetisyen kontrolünde istikrarlı şekilde çalışmaya başlamalısınız. Düşündüğünüzün aksine sürekli bol yağlı ya da sizi yoracak gıdalar yemeniz beklenmiyor. Yediğiniz gıdaların sizde olan etkisinden maksimumum kazanç elde edebileceğiniz gıdalar tavsiye ediliyor. Omega-3 içeren gıdalar ile başlayabilirsiniz. Bu gıda grubu en çok balıklarda bulunur. Balık yağı olarak tabi edilen gıdayı da tavsiye olarak gündelik olarak alabilirsiniz. Böylece alzaymır gibi geleceğimiz için risk teşkil eden hastalıklara karşı önlem de almış olursunuz. Kilo almak için ne yapmalı sorusunun cevabı sağlıklı proteinlerden geçiyor. Hindi göğsü gibi oldukça kaliteli proteinlere sahip gıdaları tüketmelisiniz. Ayrıca ülkemizde bol bol bulunan fındığı da sürekli tüketmelisiniz. Aperatif bir gıda olarak fındık, sürekliliğinde hem yağ olarak hem de taşıdığı besin değerleri olarak fazlası ile ihtiyacınız olan bir gıda takviyesidir.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Vücudunuzun ihtiyacı olabilecek bütün gıdaları haftalık olarak yayın ve bu programı bozmayın. Yeşillikten tutun da et yemeğine kadar hepsine vücudunuzun ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Bu öğünleri günde iki kez yiyeceğiniz şekilde yapmayın. Yani örneğin sadece sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere üç adet çok dolu bir öğün yemeniz yerine, bu öğünleri iki üç katına çıkartarak sürekli yemelisiniz. Ara öğünlerde fındık örneğinde olduğu gibi kuru yemişler ve kuru meyveler tüketebilirsiniz. Ama dikkat edin kuru yemişleri bazen kaynatıyorlar, siz kavrulmamış kuru yemişler kullanmak zorundasınız. Gündelik olarak çay, soda, su gibi şeyler tüketmek istiyoruz. Bunlar yerine ama içerisinde kalori bulunan süt, ayran ya da doğal meyve suyu tüketebilirsiniz. Sonuç odaklı hareket etmek zorundasınız ve bu sonuç için en çok ihtiyacınız olan şey de istikrardır. Programınızı bilin ve programınıza saygı ile yaklaşın. Ne kadar uzun süre programınıza bağlı kalırsanız o kadar hızlı çözüme ulaşabilirsiniz.