Kinoa Nedir?

tarafından
222
Kinoa Nedir?

Kinoa nedir, kinoa tam anlamıyla tahıl olmayan ama tahıl gibi kullanılan son derece besleyici bir üründür. Güney Amerika’da And Dağları’nda yetişen bir bitki olan kinoa o dönemin yerli halkı olan İnkaların en önemli besin kaynağı olma özelliğini de taşıyordu.

Besin değeri günümüzde yeniden keşfedilen kinoa, popüler bir yiyecek olma yolunda hızla ilerliyor. NASA bile uzaya gönderdiği astronotlarının beslenmesinde kinoa kullanmış. 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından kinoa yılı olarak ilan edilmiştir.

Görünümü ve tadı tahıla benzeyen ve ıspanakgiller familyasına ait bir otsu bitki olan  kinoa, yetiştirilme aşamasında pirinç ve buğday kadar bol suya ihtiyaç da duymadığından, üreticisini de çok uğraştırmadan kolayca yetiştirilebilmektedir. Üstelik pirince göre iki katı daha fazla protein içeren kinoa, hemen her tür toprağa da uyum sağlayan bir yapıdadır.

[reklam id=1]

Bu yüzden kinoa yetiştiriciliği ilerleyen yıllarda çok daha gözde olacağa benziyor. Peki kinoa nasıl yetiştirilir? Kinoa soğuk, kuraklık gibi zor şartlara uyum sağlayabilen bir yapıdadır. Bu sebeple Türkiye’nin pek çok bölgesinde yetiştirilebilmektedir. Gübre ve su problemi de olmayan kinoa, rakımı 1000 ila 4000 metre arasında olan yaylalık kıraç arazilerde dahi kolaycayetişebiliyor.

Kinoa Nedir Nasıl Kullanılır?

Şimdi gelelim faydalı, besleyici ve protein yüklü bir yiyecek olan kinoa nedir nasıl kullanılır kısmına. Kinoayı daha yakınan tanımak, sırrına ermek ve hünerlerini öğrenmek onu daha da çekici kılıyor. Zira besin içeriği son derece zengin ve bitkisel protein puanı oldukça yüksek olan kinoa vegan beslenme tarzını benimseyen kişiler için de ideal bir yiyecek.

Kinoa Nedir Nasıl Kullanılır?

Peki kinoa ne işe yarar, vücutta ne gibi işlevleri var işin bu kısmına gelelim şimdi de. Kinoa yüksek seviyede protein ve amino asit içerir. Bitkisel gıdaların içinde en yüksek protein kinoda bulunur. Vücutta bulunan 20 aminoasitin 9’u vücut tarafından üretilemez, dışarıdan yoğurt, süt, et gibi hayvansal ürünlerle alınabilir.

Bunlar esansiyel yani temel amino asitlerdir. Kinoada bulunan proteinler de vücudun üretemediği temel aminoasitleri içerir ve bunların miktarı hemen hemen etinkine yakındır. Filizlendirilmiş kinoanın protein emilim gücü etten daha yüksektir.

Kolesterol içermeyen kinoa, vitamin, mineral ve lif içeriği yönünden de oldukça zengindir. Bunun yanı sıra demir, çinko, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve bol miktarda lif de içeren kinoa, kabızlığa ve kansızlığa son drece iyi gelen bir besindir.

A, B, C, D ve K vitaminleri içeren kinoa, kalsiyum ve kemiklere güç verir, içerdiği enzimlerle yaşlanmayı geciktirir ve cildi yaşlanma etkilerine karşı korur.

Kinoa Nedir Nasıl Kullanılır? 1

Kinoa dokuların yenilenmesini de sağlarken, içeriğindeki serbest radikaller sayesinde pek çok kanser türüne karşı koruyucu etki de sağlıyor ve kalbi güçlendiriyor. Kinoada bulunan antioksidanlar bahar alerjilerine karşı destek sağlar, Yüksek tansiyona, diyabete ve adet sancılarına da iyi gelen kinoa pek çok derde deva olan bir besindir.

Yağ oranı hayli düşük olan kinoa, kolay hazmedilir. Her yaş grubundan insan için faydalı bir besin olan kinoa, yüksek bitkisel protein içeriği ile vejetaryen ve veganlar için de oldukça ideal bir besindir. Kinoa glüten içermediği için çölyak hastaları için de son derece uygundur.

Türkiye’de son zamanlarda daha fazla tanınmaya başlayan kinoayı büyük süpermarketlerde bulmak mümkün. Aslında 100’den fazla çeşidi olan kinoanın satışa sunulan, kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere 3 çeşidi vardır.  Türkiye’de genellikle beyaz kinoa satılmaktadır.

Kinoa Nedir Nasıl Kullanılır? 2

Kinoa Nasıl Yenir?

Kinoanın tadı, kokusu ve lezzeti baskın bir lezzet değildir. Kendine has bir aroması olsa da hemen her yemeğe uyum sağlayacak kadar da yumuşak hatlıdır. Hafif ve lezzetli bir yiyecek olan kinoa, bulgur ve pirinci kullanıldığı hemen her yemekte alternatif olarak kullanılabilir.

Kinoadan pilav yapabilir, çorbalara ilave edebilir, garnitür olarak faydalanabilir, haşlayarak salatalara dahil edebilir; sebze, tavuk ve et yemeklerine koyabilir; dolma içlerinde, ekmek, kek, kurabiye, çörek yapımında kullanabilir, sütle haşlayıp ya da kavurup iri iri dövdükten sonra müslilere karıştırabilirsiniz. Kinoa tohumlarını çimlendirdikten sonra, filizlerini salatalarda ve soğuk yemeklerde kullanabilirsiniz.

Kinoa Nasıl Yenir?

Kinoayı pişirmeden evvel yarım saat kadar suda bekletmek hem kabuğundaki acı tadın yol olmasını, hem de içindeki enzimlerin daha fazla açığa çıkmasını sağlar. Kinoayı suda yıkayın ve yarım saat kadar da suda bekletin. 1 ölçü kinoa için 2 ölçü su kullanın. Su yerine tavuk veya et suyu da kullanabilirsiniz.

Kaynamaya başlayınca altını kısın ve kapağını kapatın. Kısık ateşte 12 ila 15 dakika kadar pişirin. Daha sonra tencereyi ocaktan alarak 5 dakika kadar dinlendirin. Kinoa taneleri piştikçe şeffaflaşır ve dış kısmında bayaz spiral şeklinde çizgiler oluşur. Kinoa paketlerinin üzerinde nasıl pişirileceklerine dair tarifler de vardır.

Pek çok yemekte kullanılan kinoa iyi bir enerji kaynağıdır.