Kinoa Tarifleri

tarafından
278
Kinoa Tarifleri

Kinoa tarifleri özellikle hayvansal gıda tüketmeyen veganları oldukça mutlu ediyor; zira tahıl benzeri bir bitki olmasına rağmen yüksek oranda protein içerek kinoa hem beslenmesine dikkat edenler, hem de veganlar tarafından baştacı edilen bir yiyecek.

Ülkemizde adı sanı yeni yeni  duyulmaya başlayan kinoa, pek çok yemeğin yapımında hem ana malzeme hem de destekleyici yardımcı malzeme olarak rahatlıkla kullanılabiliyor. Sözgelimi kinoa pilavı tıpkı bildiğimiz pirinç pilavı ya da bulgur pilavı gibi pişiriliyor.

[reklam id=1]

Pişirilmeden önce ıslatılan ve tıpkı pilav gibi pişirilen kinoa pirinç pilavı gibi kan şekerini hızla yükseltmediği için diyabet hastaları ve kilosuna dikkat eden kişiler tarafından da onay görüyor ve tüketiliyor. Kinoa yemekleri Türk mutfağında alışık olduğumuz lezzetlerden hiç de farklı değil; zira kinoa hemen her yemeğin içine eklenebiliyor.

Baskın bir koku ve tat içermediğinden her şeyle uyum sağlayabiliyor. Bakın kinoa ile neler yapabilirsiniz. İşte size kinoa yemeklerinden seçmeler…  

Kinoa Yemek Tarifleri

Kinoa nedir nasıl pişirilir konusunu biraz açacak olsak şaşırmamanız mümkün değil. Kinoadan bu kadar çok tarif çıkacağı kimsenin aklına gelmez sanırız. Sütü bile yapılan kinoa, lifli ve tok tutucu özelliği ile pek çok tarifte yerini aldı bile.

Kinoa Yemek Tarifleri

Kinoayı tencerede haşlayıp badem ezmesi ekleyin blenderden geçirin ve için. Nefis bir içecek üstelik uzu süre tok tutuyor.

Kinoayı tıpkı pilavlık bulgur gibi düşünerek soğanlı, biberli, domatesli nefis bir pilav yapabilirsiniz. Ama kinoayı pişirmeden evvel çok iyi yıkamalısınız yoksa pilavınız biraz acımsı olabilir.

Kinoayı tıpkı pirinç pilavı yaparken olduğu gibi pişirmeden 30 dakika evvel suda bekletirseniz içindeki enzimlerin hareketlenmesini sağlamış olursunuz.

Bunların dışında bol yeşilliklerle harika bir kısır yapabilirsiniz. Kinoa kısırı güzel bir seçenek olacaktır.

Kinoa keki, kinoa salatası, kinoa sütlacı da nefis seçeneklerden birkaçıdır. Kinoayı haşlayıp püre haline getirerek diğer kek malzemeleriyle karıştırıp nefis kekler ve çörekler hazırlayabilirsiniz. Diğerlerinden tek farkı un yerine haşlanmış ve püre haline getirilmiş kinoa kullanmanız olacaktır.

Kinoa Yemek Tarifleri 2

Çorbalara da ekleyeceğiniz kinoa hem görüntü hem de lezzet açısından yüzünüzü güldürür.

Kinoa nasıl haşlanır hususu da çok işinize yarayacaktır. O halde bir bakalım kinoa nasıl haşlanır.

Kinoayı pişirmeden evvel soğuk suyla muhakkak yıkamalısınız. Böylece kabuklarındaki acımtırak tadı yok etmiş olursunuz. Ama aldığınız paketin üzerinde kinoanın yıkanmış olduğu ibaresi varsa onu ikinci kez yıkamanıza lüzum kalmayacaktır.

1 bardak kinoayı 2 bardak suda pişirmelisiniz. Tıpkı pilav yapar gibi ölçeklendirme kullanmalısınız. 1 bardak kinoayı haşladığınızda ortalama olarak 3 katına çıkacaktır.

Kinoa Yemek Tarifleri 1

Kinoayı haşlarken önce tencerede suyu alın, içine tuz ilave edin ve su kaynadıktan sonra ölçtüğünüz kinoayı sıcak suya ilave edin. Kinoayı suya ilave ettikten sonra yeniden suyun kaynamasını bekleyin. Kaynayınca altını kısın ve tencerenin kapağını kapatın. Yaklaşık 15 dakika sonra kinoanız pişmiş olacaktır. Pişen kinoayı kaşık yardımıyla havalandırın. Böylelikle kinoa pilavınız tane tane olacak ve tanecikler birbirine yapışmayacaktır.